Paweł Wielgosz jest absolwentem (1997) Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warminsko-Mazurski), doktorem nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia (2002). Habilitację uzyskał w 2011 r., a tytuł profesora w 2019 r. Jego zainteresowania badawcze obejmują precyzyjne pozycjonowanie z wykorzystaniem technik GNSS oraz zastosowanie technik satelitarnych do monitorowania stanu ziemskiej jonosfery i troposfery.
Jest autorem lub współautorem m.in. ponad 60 oryginalnych prac naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach oraz 3 patentów. Kierował siedmioma projektami badawczymi, w tym międzynarodowymi finansowanymi przez ESA. Ponadto jako wykonawca uczestniczył w kilkunastu projektach naukowych krajowych i zagranicznych. Jest ekspertem w konkursach H2020, NCN, NAWA, FNP oraz NCBiR. W latach 2002-2005 odbył staż w Ohio State University w USA.
Jest członkiem Komitetu Geodezji PAN, w kadencji 2016-2019 był wiceprzewodniczącym. Natomiast w 2019 r. powołano go na przewodniczącego Sekcji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badan Kosmicznych i Satelitarnych PAN, a także na członka Komitetów Narodowych ds. Miedzynarodowej Unii Nauk Radiowych (URSI) i ds. Współpracy z Miedzynarodową Unią Geodezji i Geofizyki (IUGG) PAN. Od 1 stycznia 2020 r. jest członkiem GNSS Science Advisory Committee (GSAC) przy ESA.
Od 2017 r. pełni funkcje dziekana WGIPiB UWM w Olsztynie (od 1 stycznia br. to Wydział Geoinżynierii), wcześniej (w latach 2012- 2017) był prodziekanem ds. nauki. Od 2015 do 2017 r. był dyrektorem Instytutu Geodezji. Jest członkiem Senatu UWM oraz Rady Rektora tej uczelni.
Wywiad z profesorem opublikowaliśmy w marcowym wydaniu GEODETY.