wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-23| GIS

GUGiK uruchamia testowe pobieranie NMT

Już od 31 lipca z Geoportalu będzie można pobierać bez opłat dane wysokościowe z PZGiK. Dziś natomiast uruchomiono testową usługę, która to umożliwi.


GUGiK uruchamia testowe pobieranie NMT

Jest ona dostępna na Geoportal.gov.pl w grupie warstw „Dane do pobrania”. By z niej skorzystać, należy włączyć jej widoczność, zwiększyć skalę mapy, aby ukazał się podział arkuszowy, a następnie kliknąć interesujący nas arkusz. W efekcie otworzy się okienko, w którym musimy wybrać odpowiednią warstwę, a następnie klikamy nazwę arkusza. Widoczny stanie się wówczas link to pobrania testowego numerycznego modelu terenu w rozdzielczości 1 metra i formacie ASCII XYZ, który pokrywa fragment południowych przedmieść Warszawy.

Rozwiązanie działa jako usługa WMS, może być zatem stosowane nie tylko w Geoportalu, ale również w aplikacjach GIS-owych obsługujących ten standard. Na podobnej zasadzie działa usługa do pobierania ortofotomapy oraz testowe rozwiązanie do ściągania danych BDOT10k.

Przypomnijmy, że zniesienie pobierania opłat za dane wysokościowe, ortofotomapę, BDOT10k, a także za rejestr osnów oraz część danych EGiB przewiduje nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która wchodzi w życie 31 lipca.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Eeee tam i tak dostaną wniosek o przekazanie danych zgromadzonych w zasobie a nie jakiś przetworzonych pokawałkowanych i poszatkowanych pseudozasobów. Mam nadzieję, że w tym wieku te dane dostanę.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
- Rewolucja! Tak trzymać!
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
kiedy wycena usługi przegrywania dużych ilości danych? udostępnianie online jest fajne dla jednego czy kilku arkuszy. Co z chętnymi na tysiące km2? Chcecie udostępniać tylko przez internet? Kilka botów i położy Wam serwer.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Pobieranie Tak. Po pierwsze gdzie inne formaty i ja akurat jestem zainteresowany danymi z obszaru około 84 tys km 2. Czy będę je pobierał arkusz po arkuszu ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Pobieranie dzięki pobieraniu arkusz po arkuszu docenić można wartość tych danych i ćwiczyć cierpliwość i opanowanie niczym samuraj.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Pobieranie ilość zapytań musi się zgadzać GUGIKowi :)
odpowiedz zgłoś
A gdzie pliki las ?
 6 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS