wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-23| Teledetekcja

Drugi satelita EDRS przyspieszy dostawę zobrazowań Sentinel

Dzięki uruchomieniu drugiego satelity telekomunikacyjnego europejska Kosmiczna Autostrada Danych zwiększyła możliwości szybkiego dostarczania zobrazowań optycznych i radarowych z konstelacji Sentinel.


Drugi satelita EDRS przyspieszy dostawę zobrazowań Sentinel

Europejski System Retransmisji Danych (European Data Relay System – EDRS) zwany także Kosmiczną Autostradą Danych to unikatowe rozwiązanie, które przekazuje zobrazowania satelitarne do stacji naziemnych za pośrednictwem geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych. Dotychczas bazowało ono tylko na jednym aparacie – wystrzelonym w 2016 roku EDRS-A. Teraz dołącza to niego wyniesiony w ubiegłym roku EDRS-C.

Jak wylicza ESA, dzięki obu aparatom zobrazowania satelitarne mogą trafiać na Ziemię celem dalszej obróbki niemal natychmiast po ich pozyskaniu. Bez tego systemu trzeba by było na nie czekać nawet do 90 minut, co z punktu widzenia zarządzania kryzysowego może być postrzegane jako spore opóźnienie.

Możliwości Kosmicznej Autostrady Danych będą wykorzystywane w ramach programu Copernicus do transmisji zobrazowań radarowych i optycznych z satelitów Sentinel-1 oraz Sentinel-2. Jako że misja ta jest efektem partnerstwa ESA z firmą Airbus, również ta spółka będzie korzystać z aparatów ERDS, np. do dostarczania zdjęć z szykowanej właśnie konstelacji Pleiades Neo.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS