wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-22| Geodezja, Prawo

Nowelizacja Pgik 2020. Część 5: na styku z budownictwem

W kolejnym odcinku naszego cyklu przyglądamy się zmianom, jakie 31 lipca nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego wprowadzi w zakresie wykonywania prac geodezyjnych na potrzeby budownictwa.


Nowelizacja Pgik 2020. Część 5: na styku z budownictwem

Prawo geodezyjne zostanie wzbogacone o definicje mapy do celów projektowych oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obiektów budowlanych, co będzie miało pewne daleko idące konsekwencje. Dotychczas to pierwsze opracowanie dla części inwestycji w ogóle nie było wykonywane, bo projektanci bazowali jedynie na mapach z PZGiK. Po nowelizacji Prawo budowlane będzie określało wprost, że MdcP zgodna z definicją w Pgik jest obligatoryjną częścią projektu zagospodarowania działki lub terenu. Ma ona bazować zarówno na materiałach PZGiK, jak i na wynikach pomiarów geodezyjnych oraz musi zawierać „elementy stanowiące treść mapy zasadniczej lub mapy, o której mowa w art. 4 ust. 2 [mapy dla terenów zamkniętych], a także informacje niezbędne do sporządzenia dokumentacji projektowej”. Przypomnijmy, że podczas konsultacji branża telekomunikacyjna oprotestowała powyższe zapisy, argumentując, że nowy wymóg znacząco zwiększy koszty oraz wydłuży realizację inwestycji.

Przedstawiciele powiatowej służby geodezyjnej narzekają, że wyniki inwentaryzacji powykonawczej często nie trafiają do PZGiK – albo w ogóle nie są przekazywane do weryfikacji, albo utykają na tym etapie, bo geodeta nie poprawia błędów wskazanych w protokole. Nowa definicja ma to zmienić. Zgodnie z nią poprzez geodezyjną inwentaryzację rozumie się „wykonanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych mających na celu zebranie aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania terenu objętego zamierzeniem budowlanym i sporządzenie dokumentacji geodezyjnej zawierającej wyniki tych pomiarów”. Co kluczowe, mapa z inwentaryzacji (podobnie zresztą jak MdcP) musi być opatrzona klauzulą bądź zawierać oświadczenie geodety o pozytywnej weryfikacji (o oświadczeniu pisaliśmy w poprzedniej części tego cyklu).

Jeśli chodzi o zmiany w Prawie budowlanym, nowela wprowadza do tej ustawy odniesienia do wspomnianych definicji MdcP i inwentaryzacji. Określa ponadto, że w trakcie projektowania i budowy obiektu budowlanego wykonanie czynności geodezyjnych na potrzeby budownictwa zapewnia inwestor oraz kierownik budowy.

Uchylane jest jednocześnie archaiczne rozporządzenie z 1995 roku ws. rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Zawarte w nim regulacje mają zostać przeniesione do nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych, które również powinno wejść w życie 31 lipca. Obecnie zakończyły się konsultacje tego aktu i oczekujemy na ich wynik.

Pozostałe części cyklu Pgik 2020

Ujednolicony tekst Prawa geodezyjnego i kartograficznego po nowelizacji

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Miało być szybciej...i co? Jest dużo dłużej. Przecież minister nie wydaje się być osobą bezmyślną podobnie jak posłowie głosujący za tą ustawą. Jak więc się stało, że pod przykrywką koniecznych zmian przyspieszających i usprawniających proces inwestycyjny, wyszło nie tylko drożej, ale i dłużej? Czyli jednak bezmyślność, czy bardziej brak należytego zainteresowania? A może sprawna manipulacja osoby odpowiedzialnej za zmiany? Bo jeśli tak, to rodzą się kolejne pytania czy miał w tym interes własny, czy też zrobił to ze zwykłej niewiedzy wynikającej na przykład z interesów osób bliskich? Najbardziej typowe prace związane z procesem budowlanym, czyli mapa do celów projektowych i mapy do odbioru były przekazywane zamawiającemu bezpośrednio po przekazaniu operatu do zasobu. Jaki jest uzasadniony powód, że teraz tak już nie można? Dlaczego administracja wzięła sprawy budowlane w swoje łapy i uzależnia termin rozpoczęcia lub zakończenia budowy od weryfikacji? Przecież i tak za wykonanie tych map odpowiada geodeta.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
i co tu nowego??? Nie bardzo mogę się dopatrzeć czegoś nowego, poza dziesięciokrotnym wzrostem opłat i na tym koniec,reszta to krok w tył,albo co najwyżej w bok.Poprostu pod przykrywką nowelizacji podniesiono haracz na ośrodki.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
utykają na tym etapie, bo geodeta nie poprawia błędów wskazanych w protokole. może najpierw niech sprawdzą poziom wiedzy weryfikatora, który wypisuje bzdury w protokole! Nikt nie ma czasu odpisywać na te bzdury i jeździć po 100 razy tłumaczyć pani Krysi, że nie jest wielbłądem.Celem PODGiK nie jest weryfikacja i dbanie o zasób tylko maksymalne wydłużenie realizacji inwestycji.Oczywiście rodziny i przyjaciele weryfikatora załatwiani są niezwłocznie bez żadnej weryfikacji!
 14 
 32 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS