wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-21| Geodezja, Prawo

Nowelizacja Pgik 2020. Część 4: klauzulowanie

Obowiązująca od 31 lipca nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego wprowadza zmiany również w zakresie budzącego wiele emocji uwierzytelniania materiałów przeznaczonych dla zamawiającego.


Nowelizacja Pgik 2020. Część 4: klauzulowanie
Nowelizacja Pgik 2020. Część 4: klauzulowanie <br />
Przykładowy wzór oświadczenia zaproponowany przez OZZG
Przykładowy wzór oświadczenia zaproponowany przez OZZG

Po 6 latach wreszcie pożegnamy tę kontrowersyjną i fatalnie uregulowaną prawnie instytucję… no, tak jakby. Wprawdzie termin ten znika z ustawy, ale w jego miejsce wprowadzane jest obligatoryjne klauzulowanie, czyli opatrywanie z urzędu klauzulą dokumentów stanowiących wyniki prac geodezyjnych. Ma to stanowić urzędowe potwierdzenie, że mapa przekazana klientowi bazuje na materiałach przyjętych do PZGiK. Co ważne, przybicie „czerwonej pieczątki” będzie bezpłatne (a mówiąc precyzyjniej, wliczone w ryczałt) i powinno nastąpić z chwilą przyjęcia materiałów do zasobu. Nowelizacja zakłada ponadto określenie nowego wzoru owej pieczęci (na dziś jeszcze jej nie znamy – czekamy na projekt stosownego rozporządzenia), bo przypomnijmy, że jej dotychczasowa treść była powszechnie uznawana za pozbawioną sensu.

Choć klauzula ma być obowiązkowa, to na mocy nowelizacji może ją zastąpić oświadczenie geodety o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji. Jego stosowanie będzie jednak dopuszczalne tylko na mapie do celów projektowych oraz mapie z inwentaryzacji powykonawczej. Oświadczenie ma zawierać:

 • dane identyfikujące zgłoszenie pracy, w tym nazwę organu SGiK, który je otrzymał,
 • wykonawcę pracy,
 • numer uprawnień zawodowych kierownika pracy,
 • numer oraz datę wystawienia protokołu weryfikacji,
 • klauzulę o treści „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Autorzy przepisów przekonują, że nowy mechanizm pozwoli szybciej dostarczyć klientowi mapę. Ponadto dokument ten będzie mógł mieć wyłącznie formę cyfrową, preferowaną przez część inwestorów. Podczas konsultacji kwestionowano jednak zysk czasowy, jaki miałoby zapewnić takie oświadczenie, dlatego postulowano, by można było je złożyć jeszcze przez otrzymaniem wyniku weryfikacji. Oczywiście padły też propozycje, by całkowicie zrezygnować z klauzulowania i oświadczeń, żaden z tych postulatów jednak nie przeszedł.

Przypomnijmy, że na mocy zapisów Tarczy Antykryzysowej 4.0 składanie tego typu oświadczeń dla MdcP i mapy z inwentaryzacji jest możliwie już od 24 czerwca. Czy faktycznie geodeci cenią sobie taką możliwość? Jak pokazuje lektura forów internetowych, różnie z tym bywa. Wielu twierdzi, że to dla nich wymierna oszczędność czasu, pieniędzy i tuszu w drukarce, ale nie brak i takich, którzy utrzymują, że akurat w ich powiecie niewiele to zmienia.

Ujednolicony tekst Prawa geodezyjnego i kartograficznego po nowelizacji

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
nowelizacja????? Jaka to nowelizacja,toż to raczej zwyczajne okradanie NAS wykonawców.
odpowiedz zgłoś
przyśpieszenie????? Ciekaw jestem (może wie to ggk)w którym momencie jest to przyspieszenie związane z klauzulowaniem,bo ja chyba czytać nie potrafię.
 3 
odpowiedz zgłoś
NO TOŚMY PRZYSPIESZYLI Co daje oświadczenie jak i tak miesiąc muszę czekać na weryfikacje !!! Pytanie na ile skróci się oczekiwania zwłaszcza ze ODGiKi maja wytrych w postaci "okresów opóźnień spowodowanych z przyczyn niezależnych od organu" taki synonim " niezwłocznie". Tak wiec teraz mogłem w poniedziałek zmierzyć , we wtorek przygotować dokumentacje powykonawczą a w środę oddać do ODGiK i sprzedać temat klientowi. Po 31.07 wszystko niewyobrażalnie przyspieszy !!! Aż sie boję co bedę z tymi piniedzami robił. A zaponiałem ze wpłace na konto SGiK za darmową pieczątkę. COOL. Pozdrawiam koledzy
 6 
odpowiedz zgłoś
Geodezyjny skansen Polska geodezja jest naprawdę śmieszna....pieczątki, pieczątki , pieczątki ....Biurokracja jak za komuny w CCCP. A świat leci do przodu a my cały czas w czarnej #$%!!ie
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
@ To jest bardzo dobre rozwiązanie bo przenosi odpowiedzialność z wykonawcy i geodety uprawnionego na PODGiK. Kupujecie sobie sprawdzanie operatu technicznego inwentaryzacji powykonawczej kosztem czasu.
 13 
 1 
odpowiedz zgłoś
Mapa powykonawcza Co z tematem map powykonawczych, map które mógł podpisać geodeta uprawniony i przekazać do odbioru obiektu budowlanego bez łaski ODGiK, co ze stanowiskiem GGK i GUNB. Zapomnieliśmy czy ryczałt (tzw marchewka) przyćmił nam zdrowy rozsądek?
 6 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: Mapa powykonawcza No jak to co? GGK stwierdził, że prawie wszyscy wykonawcy to kombinatorzy i nie mogą ot tak sobie oddać mapy bo pewnie oddają ją bez przekazania operatu do PODGiK.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Mapa powykonawcza Przeczytaj sobie kolego definicje dotyczącą inwentaryzacji z ustawy to już będziesz wiedział, że mapa musi mieć albo klauzulę albo oświadczenie o pozytywnym wyniku weryfikacji, więc przekazanie jej do PINB przed przyjęciem operatu do PZGIK nie będzie już miało sensu.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Mapa powykonawcza Nie znasz się! Przecież główny geodeta kraju, który nie zhańbił się pracą w terenie, powiedział wyraźnie że to rozwiązanie przyspieszy proces inwestycyjny. Im więcej pieczątek tym szybciej i sprawniej!
 3 
 11 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS