|2020-07-21|
Geodezja, Prawo
Nowelizacja Pgik 2020. Część 4: klauzulowanie
Obowiązująca od 31 lipca nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego wprowadza zmiany również w zakresie budzącego wiele emocji uwierzytelniania materiałów przeznaczonych dla zamawiającego.
|
Przykładowy wzór oświadczenia zaproponowany przez OZZG
|
|
|
|
|
Po 6 latach wreszcie pożegnamy tę kontrowersyjną i fatalnie uregulowaną prawnie instytucję… no, tak jakby. Wprawdzie termin ten znika z ustawy, ale w jego miejsce wprowadzane jest obligatoryjne klauzulowanie, czyli opatrywanie z urzędu klauzulą dokumentów stanowiących wyniki prac geodezyjnych. Ma to stanowić urzędowe potwierdzenie, że mapa przekazana klientowi bazuje na materiałach przyjętych do PZGiK. Co ważne, przybicie „czerwonej pieczątki” będzie bezpłatne (a mówiąc precyzyjniej, wliczone w ryczałt) i powinno nastąpić z chwilą przyjęcia materiałów do zasobu. Nowelizacja zakłada ponadto określenie nowego wzoru owej pieczęci (na dziś jeszcze jej nie znamy – czekamy na projekt stosownego rozporządzenia), bo przypomnijmy, że jej dotychczasowa treść była powszechnie uznawana za pozbawioną sensu.
Choć klauzula ma być obowiązkowa, to na mocy nowelizacji może ją zastąpić oświadczenie geodety o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji. Jego stosowanie będzie jednak dopuszczalne tylko na mapie do celów projektowych oraz mapie z inwentaryzacji powykonawczej. Oświadczenie ma zawierać:
- dane identyfikujące zgłoszenie pracy, w tym nazwę organu SGiK, który je otrzymał,
- wykonawcę pracy,
- numer uprawnień zawodowych kierownika pracy,
- numer oraz datę wystawienia protokołu weryfikacji,
- klauzulę o treści „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Autorzy przepisów przekonują, że nowy mechanizm pozwoli szybciej dostarczyć klientowi mapę. Ponadto dokument ten będzie mógł mieć wyłącznie formę cyfrową, preferowaną przez część inwestorów. Podczas konsultacji kwestionowano jednak zysk czasowy, jaki miałoby zapewnić takie oświadczenie, dlatego postulowano, by można było je złożyć jeszcze przez otrzymaniem wyniku weryfikacji. Oczywiście padły też propozycje, by całkowicie zrezygnować z klauzulowania i oświadczeń, żaden z tych postulatów jednak nie przeszedł.
Przypomnijmy, że na mocy zapisów Tarczy Antykryzysowej 4.0 składanie tego typu oświadczeń dla MdcP i mapy z inwentaryzacji jest możliwie już od 24 czerwca. Czy faktycznie geodeci cenią sobie taką możliwość? Jak pokazuje lektura forów internetowych, różnie z tym bywa. Wielu twierdzi, że to dla nich wymierna oszczędność czasu, pieniędzy i tuszu w drukarce, ale nie brak i takich, którzy utrzymują, że akurat w ich powiecie niewiele to zmienia.
Ujednolicony tekst Prawa geodezyjnego i kartograficznego po nowelizacji
JK
|