wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-09| Geodezja, Prawo

Uwagi GIG do rozporządzenia ws standardów

Po Stowarzyszeniu Geodetów Polskich i Polskim Towarzystwie Geodezyjnym tym razem prezentujemy uwagi, jakie do projektu rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych przedstawiła Geodezyjna Izba Gospodarcza.


Uwagi GIG do rozporządzenia ws standardów

Podobnie jak dwie wspomniane wyżej organizacje GIG postuluje rezygnację z definiowania obszaru MdcP poprzez sztywno określony 30-metrowy pas otaczający obszar zamierzenia budowlanego. Zdaniem izby szerokość tego pasa powinna być ustalana przez projektanta lub inwestora w uzgodnieniu z organem właściwym do wydania pozwolenia na budowę. „Sztuczne ustalenie obszaru 30 m jest zwykle zbędne albo za małe w wypadku projektowania przyłączy” – wyjaśnia GIG.

Izba proponuje również dodać w § 32.4 możliwość obliczenia powierzchni „przez potrącenie” dla podziałów wykonywanych na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przypomnijmy, że obecnie w zapisie tym mowa jest tylko o podziałach nieruchomości rolnej lub leśnej.

Zgodnie z § 20 pkt 1 projektowanego rozporządzenia geodezyjny pomiar wysokościowy wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości szczegółu terenowego z dokładnością nie mniejszą niż 0,02 m dla przewodów i urządzeń kanalizacyjnych. GIG proponuje zmienić tę dokładność na 0,05 m. „Przepis okaże się martwy, ponieważ większość inwentaryzacji wykonywana jest za pomocą pomiarów GPS. Zaokrąglenie dokładności nie spowoduje przypadku że »woda będzie płynąć pod górkę«. Ponadto przy wykonywaniu mapy do celów projektowych projektant może narzucić wyższą dokładność wysokościową. Wysokość wylotów w studzienkach jest określana łatą niwelacyjną lub miarką i nie zawsze gwarantuje to uzyskanie 2 cm dokładności” – argumentuje Izba.

Organizacja zwraca ponadto uwagę na brak zapisu normy o pozostawieniu dotychczasowych powierzchni w ewidencji gruntów, dlatego proponuje przenieść § 68 starego brzemienia rozporządzenia.

Uwagi GIG

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tworzenie standardów reguluje ustawa o normalizacji. Niekompetentni urzędnicy oraz koledzy po fachu z uporem dyskutują u sprzecznym z ustawą o normalizacji rozporządzeniem o standardach technicznych w geodezji. Podkreślić należy że Polski Komitet Normalizacyjny w swojej strukturze posiada Komitet Techniczny d/s Geodezji. Zamiast "pieprzyć w tzw. bambus" Koledzy z GIG przejrzyjcie na oczy! Uzgodnijcie z PKN przejęcie komitetu d/s geodezji i zabierzcie się do pracy organicznej!
 2 
odpowiedz zgłoś
Nazwa obiektu Chcecie koniecznie zostawić nazwę obiektu w sprawozdaniu technicznym ? Zawsze mam z tym problem. Dla mnie nazwą obiektu może być np. ?Robota u Krysi?. Jak ma być nazwa obiektu to muszą być kryteria jej tworzenia.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Kontrola GPS Zazwyczaj nie informuje nas o poprawności działania GPSa a raczej o błędnych wsp pkt. osnowy. Pikiety mimo pomiaru kontrolnego i tak mogą być pomierzone błędnie. Ktoś powie, że podobnie się rzecz ma w tachimetrii. Z tą różnicą że niedokładny (bądź błędny) pomiar nawiązania rzutuje na wszystkie mierzone pikiety natomiast w przypadku pomiarów GPSem pomiar kontrolny nie ma żadnego wpływu na pikiety. Większą miarodajność da nam pomiar dowolnie wybranego pkt. przy rozpoczynaniu pomiaru (wybieramy jakiś szczegół dający się ponownie jednoznacznie zidentyfikować - tak by postawić tyczkę w tym samym miejscu ponownie) i mierzymy go dwukrotnie 1. rozpoczynając pomiar 2. kończąc pomiar. - porównanie tych pomiarów da nam wiecej informacji na temat poptawnego działania naszego sprzętu niż szukanie pkt. osn często w znaznej odległości bądź jak się potem okazuje pod koroną drzew lub zniszczonych.
 1 
 14 
odpowiedz zgłoś
H z 0,05m dokłądnością "Ponadto przy wykonywaniu mapy do celów projektowych projektant może narzucić wyższą dokładność wysokościową" - pytanie jak tego dokonać w przypadku przewodów podziemnych bez ich odkopywania?
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: H z 0,05m dokłądnością Nie mam tu na myśli końców przewodów kanalizacyjnych Które możemy zawsze pomierzyć w studzienkach, ale sieć wodna nie ma co kawałek studzienki.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: H z 0,05m dokłądnością po prostu nie pomierzysz. To kierownik budowy ma zapewnić pomiar powykonawczy w odkrywce,zgodnie z Prawem budowlanym, a geodeta pomierzy, jak będzie zasypane to stwierdzi, że nie było dostępu. Skończy się wreszcie zrzucanie odpowiedzialności na geodetów.
 3 
odpowiedz zgłoś
30m pytanie do wszystkich lobbujących za ograniczeniem pasa 30m - ile będzie kosztował kilometr mapy pod drogę czy inną inwestycję liniową jak zniosą obowiązek pasa 30m? czy nadal tyle samo co dziś? dziś kilometr mapy to ~7ha, a po zmianach może to być tylko ~2ha. czy o to Wam chodzi?
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: 30m Szerokość pasa będzie ustalana przez projektanta. To on najlepiej wie jak szeroki pas będzie wymagany (może się nawet zdarzyć że będzie to 40m miast 30m)
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: 30m Będzie kosztował tyle samo, co dzisiaj. Zamawiającemu nie jest potrzebny kołnierz 30m i ten "zysk" pracy powinien/musi zwiększyć dochod geodety. No chyba, że geodeta nie chce zwiększyć swego dochodu...
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: 30m Ja mam cenę ryczałtową za aktualizację do 1 ha i potem jest kwota za każdy kolejny ha. Przy takim podejściu nie ma znaczenia, czy pas ma szerokość 10 m, 20 m czy 30 m. Zlecający płaci za zaktualizowany obszar. Uważam, że rozwiązanie, w którym projektant będzie określał zakres MDCP jest lepsze niż sztywny pas 30 m, który organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę i tak może zwiększyć, a zwiększa najczęściej gdy już projekt z mapą trafi do niego z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: 30m Każde zlecenie bedziesz wyceniał indywidualnie zgodnie ze wskazanym w zleceniu obszarem do aktualizacji pod konkretną inwestycję a nie z "urzędu". Trudno uwazać za prawidłowe by inwestor pragnący wybudować na swojej działce garaż, miał ponosić koszty za aktualizację mapy na obszarze obejmujacym wszystkich sasiadów wokół. Projektowany zapis jest jak najbardziej pozytywny i dostosowany do stanu faktycznego.Obecnie co sprytniejsi zawężają obszar uzgadniając, choć nie ma na to przepisów, obszar mniejszy z projektantem bądz organem "po znajomosci"
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: 30m MI PŁACĄ ZA KILOMETR A NIE ZA HEKTARY
odpowiedz zgłoś
Przepisy dotyczące EGiB mają być w Rozp. o EGiB >... możliwość obliczenia powierzchni ?przez potrącenie? < Widać sztuczność zapisów dotyczących EGiB zamieszczonych w nienaturalnym otoczeniu - w przepisach o standardach. W Rozp. o EGiB stoi, że tylko gdy BPP=1 lub 2 (w skrócie) można obliczać/zmieniać pole pow., zatem do tego rozp. trzeba przenieść te zapisy i tu zwolnić z tego wymogu w określonych okolicznościach (tak jak przy modernizacjach EGiB) razem z nie ustalaniem wg paragrafów 37-39 tych granic (np. podział bardzo dużej działki i konieczność ustalania wszystkich punktów granicznych). Nie ma sensu próbować przepychać takich rzeczy w "prostym" rozp. o pomiarach syt.-wys.
 2 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: Przepisy dotyczące EGiB mają być w Rozp. o EGiB słuszna uwaga, do tego rozporządzenie o EGB milczy o dopuszczalnej odchyłce obliczenia pola powierzchni ani nie kieruje w tej kwestii do standardów. Te dwa rozporządzenia są obecnie niezgodne ze sobą, więc faktycznie nie jest dobrym rozwiązaniem zwiększanie tej niezgodności. A są powiaty, gdzie wciąż pola powierzchni działek po podziale mają się sumować do pola działki przed podziałem. Nie da się tego wytłumaczyć magistrowi inżynierowi w urzędzie, gdy to matematycznie niemożliwe z powodu konieczności zaokrągleń wyników do pełnych metrów i z uwzględnieniem redukcji odwzorowania. Ma być równo i koniec. Częsty problem np. przy wydzielaniu małych działek pod garaże, po dylatacjach. Czasem trzeba manewrować do tego celu liniami podziału, albo trzeba uprzednio zmienić dane działki dzielonej, albo rozrzucać odchyłkę na nowe działki, co jest sprzeczne z oboma rozporządzeniami i zdrowym rozsądkiem, szczególnie jak właściciel umie pomnożyć długość i szerokość garażu i mu coś innego wychodzi.
 7 
odpowiedz zgłoś
_ Wprowadzić wymóg aby operat geodezyjny zawierał odpis notarialnego potwierdzenia że firma posiada podany w operacie model instrumentu geodezyjnego.
 8 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: _ Super. Ale co jeśli firma takowy instrument pożycza od zaprzyjaźnionego geodety? Czy już nie zarobię na wynajmie instrumentów Urzędnikom z ODGiKów na ich fuchy? :(
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: _ I ksero dowodu rejestracyjnego samochodu, którym dojechał na pomiar...;-) Ludzie, sami sobie chcecie wrzucać absurdy i jeszcze dać zarobić notariuszom. W imię czego?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Popieram Pamiętam jak lata temu, świeżo po studiach, w mojej pierwszej pracy mój ówczesny szef wygrał przetarg na inwentaryzację ~200 przyłączy kanalizacyjnych. Zgadnijcie ile razy użyto do pomiaru niwelatora?
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Popieram Przecież wystarczy tachimetr i zachowanie odpowiednich warunków.
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Popieram A co, u was osnowa szczegółowa ma współrzędne wysokościowe? Bo u mnie większość nie ma.
 1 
 5 
zgłoś
odp: odp: Popieram W Łodzi po modernizacji osnowy w 2005 roku Wszystkie punkty mają wysokości
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Popieram U nasz może 5 % punktów starej III klasy ma wysokość.
 2 
zgłoś
odp: Popieram Czyżby niwelacja trygonometryczna była wam obca :O ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS