|2020-07-09|
Geodezja, Prawo
Uwagi GIG do rozporządzenia ws standardów
Po Stowarzyszeniu Geodetów Polskich i Polskim Towarzystwie Geodezyjnym tym razem prezentujemy uwagi, jakie do projektu rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych przedstawiła Geodezyjna Izba Gospodarcza.
Podobnie jak dwie wspomniane wyżej organizacje GIG postuluje rezygnację z definiowania obszaru MdcP poprzez sztywno określony 30-metrowy pas otaczający obszar zamierzenia budowlanego. Zdaniem izby szerokość tego pasa powinna być ustalana przez projektanta lub inwestora w uzgodnieniu z organem właściwym do wydania pozwolenia na budowę. „Sztuczne ustalenie obszaru 30 m jest zwykle zbędne albo za małe w wypadku projektowania przyłączy” – wyjaśnia GIG.
Izba proponuje również dodać w § 32.4 możliwość obliczenia powierzchni „przez potrącenie” dla podziałów wykonywanych na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przypomnijmy, że obecnie w zapisie tym mowa jest tylko o podziałach nieruchomości rolnej lub leśnej.
Zgodnie z § 20 pkt 1 projektowanego rozporządzenia geodezyjny pomiar wysokościowy wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości szczegółu terenowego z dokładnością nie mniejszą niż 0,02 m dla przewodów i urządzeń kanalizacyjnych. GIG proponuje zmienić tę dokładność na 0,05 m. „Przepis okaże się martwy, ponieważ większość inwentaryzacji wykonywana jest za pomocą pomiarów GPS. Zaokrąglenie dokładności nie spowoduje przypadku że »woda będzie płynąć pod górkę«. Ponadto przy wykonywaniu mapy do celów projektowych projektant może narzucić wyższą dokładność wysokościową. Wysokość wylotów w studzienkach jest określana łatą niwelacyjną lub miarką i nie zawsze gwarantuje to uzyskanie 2 cm dokładności” – argumentuje Izba.
Organizacja zwraca ponadto uwagę na brak zapisu normy o pozostawieniu dotychczasowych powierzchni w ewidencji gruntów, dlatego proponuje przenieść § 68 starego brzemienia rozporządzenia.
Uwagi GIG
Jerzy Królikowski
|