|2020-06-26|
Geodezja, Prawo
Weryfikator nie będzie musiał mieć uprawnień geodezyjnych
Pierwotną wersję projektu rozporządzenia ws. wzorów zgłoszenia prac geodezyjnych… sformułowano tak, że wymagała ona od weryfikatora pracy geodezyjnej posiadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Podczas konsultacji społecznych zapis ten oprotestował m.in. Związek Powiatów Polskich. Jak zwraca uwagę organizacja, w pkt 2 („Osoba dokonująca weryfikacji”) wzoru protokołu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych zamiast dotychczasowej rubryki „stanowisko służbowe” pojawił się zapis „numer uprawnień zawodowych”.
„To bardzo daleko idąca zmiana, wymagająca zapewnienia starostom środków na pokrycie kosztów zatrudnienia odpowiedniej liczby osób legitymujących się uprawnieniami zawodowymi – na ten temat milczy jednak Ocena Skutków Regulacji. W tym kontekście trzeba także zaznaczyć, że ostatnia nowelizacja ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne nie zmieniła wytycznych do wydania przedmiotowego rozporządzenia, stąd też zaproponowana zmiana nie jest jakkolwiek konsekwencją modyfikacji treści podstawy do wydania rozporządzenia. Tym samym rozwiązania są dwa: albo zapewnienie odpowiednich środków finansowych idących za proponowanym brzmieniem, albo nadanie mu kształtu analogicznego do brzmienia dotychczasowego” – napisał prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka.
W odpowiedzi na ten postulat przywrócono dotychczasowy zapis formularza. Inne zaakceptowane przez GUGiK uwagi do rozporządzenia dotyczą:
- zmiany pól w formularzach dotyczących danych kontaktowych wnioskodawcy,
- zmiany kolejności celów pracy geodezyjnej w formularzu zgłoszenia,
- doprecyzowanie w zgłoszeniu, czym jest „wykonanie innych niż wymienione czynności lub dokumentacji geodezyjnej w postaci map, rejestrów lub wykazów…”,
- doprecyzowanie sposobu określenia położenia obszaru zgłoszenia,
- przeredagowania protokołu weryfikacji w punktach dotyczących wyniku weryfikacji (jak zwraca uwagę Starostwo w Wołominie, zawarcie w formularzu punktu „Ostateczny wynik weryfikacji…” sugeruje, że wynik ten może być pozytywny mimo stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie trzech wcześniejszych punktów, tj. spójności, kompletności i zgodności z prawem).
Konkretny sposób uwzględnienia ww. uwag na razie nie jest znany, bo nie opublikowano jeszcze drugiej wersji projektu rozporządzenia.
Zestawienie uwag zgłoszonych w konsultacjach społecznych
JK
|