wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-19| Geodezja, Prawo

Senat zajął się Tarczą 4.0 (w tym zmianami w prawie geodezyjnym) [aktualizacja]

Na wczorajszym posiedzeniu (18 czerwca) Senat rozpatrzył tzw. Tarczę Antykryzysową 4.0, która przewiduje m.in. zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Do ustawy wprowadzono aż 126 poprawek.


Senat zajął się Tarczą 4.0 (w tym zmianami w prawie geodezyjnym) [aktualizacja] <br />
fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu
fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu

Żadna z nich nie dotyczy jednak spraw geodezyjnych. A przypomnijmy, że zgodnie z rządową propozycją ustawa daje osobom wykonującym samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii możliwość poświadczania za zgodność z oryginałem sporządzonych przez siebie kopii protokołów, map i innych dokumentów, które podlegają przekazaniu do PZGiK wraz z wynikami prac geodezyjnych. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, rozwiązanie to ma ułatwić stosowanie operatu elektronicznego.

Tarcza 4.0 zawiera ponadto pewne przepisy, które pierwotnie miały wejść w życie 31 lipca, w ramach nowelizacji Pgik uchwalonej w maju br. Zgodnie z propozycją rządu na czas epidemii:

 • zawieszony zostanie obowiązek zgłaszania prac geodezyjnych polegających na tyczeniu budynków lub sieci uzbrojenia terenu;
 • zawieszone zostanie pobieranie opłat, wydawanie licencji oraz wystawianie dokumentów obliczenia opłaty za zbiory: ortofotomapy, rejestru osnów (zarówno podstawowych, jak i szczegółowych), działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii oraz budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych;
 • prace geodezyjne będzie można zgłaszać 10 dni po ich rozpoczęciu (majowa nowelizacja Pgik przewiduje z kolei 5 dni);
 • wyniku weryfikacji organ SGiK będzie informować wykonawcę prac geodezyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu sporządzenia protokołu;
 • zamiast urzędowego uwierzytelnienia wykonawca będzie mógł umieścić na mapie do celów projektowych lub mapie z inwentaryzacji powykonawczej oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji; w projekcie Tarczy zawarto ponadto zapis, który wprost zezwala na wykorzystanie takich dokumentów w procesie budowlanym.

Tarcza 4.0 wprowadzi ponadto kilka innych zmian spoza Pgik, które mogą mieć znaczenie dla branży geodezyjnej. Dotyczy to chociażby: prawa zamówień publicznych, zlecania pracy zdalnej czy uelastycznienia rynku pracy. Szerzej pisaliśmy o nich pod koniec maja.

Ustawa na ostatniej prostej

Senackimi poprawkami zajmie się teraz Sejm – nie wykluczone, że rozpatrzy je jeszcze dziś. Do wejścia w życie przepisów potrzeba będzie wtedy jeszcze tylko podpisu prezydenta oraz publikacji aktu w Dzienniku Ustaw – patrząc na tempo rozpatrywania poprzednich Tarcz, można się spodziewać, że oba te etapy zostaną przeprowadzone stosunkowo szybko.

AKTUALIZACJA: 19 czerwca Sejm rozpatrzył senackie poprawki i przyjął większość z nich.

Uchwała Senatu ws. Tarczy 4.0

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
_ Mój geodezyjny sposób na koronawirusa. MDCP 350 zł do 1 ha i za każdy kolejny 1ha 100 zł. Tyczenie domku 30 zł za oś. Inwentaryzacja przyłącza 120 zł. Inw powykonawcza 250 zł
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@ Na jakim etapie procedowania usunięto zapis ,,Kto żąda od wykonawcy róboczej bazy danych w formacie innym niż gml podlega każe więzienia od 2 lat do lat 5,, oraz ,, jeśli urzędnik żąda przekazania pliku w formacie jednej z zaprzyjaźnionych firm geoinformatycznych w formacie określonym przez tą firmę, podlega każe ograniczenia wolności od lat 5 do lat 8,, a także ,,jeśli wykonawca prac geodezyjnych został zmuszony do zakupu programu geodezyjnego wskazanego przez urzad, z urzędu przyznawane jest mu odszkodowanie pokrywane z pensji urzędników w wysokości czterokrotnego miesięcznego uposażenia naczelnika wydziału właściwego ds. geodezji.,,
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
Testowsnie Ustawień których nie przerabialiśmy. Ciekawe co z tego wyjdzie.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Testowsnie Nowa wersja systemu jest właśnie instalowana... wyjdzie jak zawsze
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Testowsnie pieprzenie. Malkontenci...Rany, jaki my jesteśmy kraj pesymistów. A może będzie lepiej, sensowniej? Przecież jest naprawdę głupio w tej geodezji. Najgłupiej od lat. Ja wierzę, że będzie lepiej, a jestem ateistą:)
 1 
zgłoś
do Młody jak przeszła kontrolę to tak. Jak nie przeszła a potwierdzisz to możesz na mnie liczyć, że stosowne instytucje się o tym dowiedzą. Już widzę tych spuszczonych z łańcucha młodych z mlekiem pod nosem co sobie sami podpiszą. Więcej pokory młodzieńcze!
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: do Młody :) Śmieszny jesteś smarku.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: do Młody Tak, jasne - ci młodzi to samo zło a starsi to tacy porządni, uczciwi, solidni......no kryształ nieskażony żadną rysą. Boki można rwać ze śmiechu.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
moim zdaniem tak. Skarbnicy powiatów będą mieli kłopot, bo wyparuje połowa wpływów z geodezji, a jak do tego dodać dramatyczny spadek sprzedawanych wypisów/wyrysów.... Krysy wisi nad Powiatami. Być może Państwo przy pomocy drukarki uratuje, lub przejmie geodezje pod swoje skrzydła!
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Czyli projektówka będzie tańsza? Zapłacę za nią tylko 30zł, za uwierzytelnienie nic i tylko potwierdzenie moim podpisem że przeszła kontrolę?
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Czyli Dopłać projektantowi żebyś to Ty w łasce jego mógł takową mapkę zrobić
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS