|2020-06-19|
Geodezja, Prawo
Senat zajął się Tarczą 4.0 (w tym zmianami w prawie geodezyjnym) [aktualizacja]
Na wczorajszym posiedzeniu (18 czerwca) Senat rozpatrzył tzw. Tarczę Antykryzysową 4.0, która przewiduje m.in. zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Do ustawy wprowadzono aż 126 poprawek.
fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu
|
|
|
|
|
|
Żadna z nich nie dotyczy jednak spraw geodezyjnych. A przypomnijmy, że zgodnie z rządową propozycją ustawa daje osobom wykonującym samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii możliwość poświadczania za zgodność z oryginałem sporządzonych przez siebie kopii protokołów, map i innych dokumentów, które podlegają przekazaniu do PZGiK wraz z wynikami prac geodezyjnych. Jak wyjaśniają autorzy przepisów, rozwiązanie to ma ułatwić stosowanie operatu elektronicznego.
Tarcza 4.0 zawiera ponadto pewne przepisy, które pierwotnie miały wejść w życie 31 lipca, w ramach nowelizacji Pgik uchwalonej w maju br. Zgodnie z propozycją rządu na czas epidemii:
- zawieszony zostanie obowiązek zgłaszania prac geodezyjnych polegających na tyczeniu budynków lub sieci uzbrojenia terenu;
- zawieszone zostanie pobieranie opłat, wydawanie licencji oraz wystawianie dokumentów obliczenia opłaty za zbiory: ortofotomapy, rejestru osnów (zarówno podstawowych, jak i szczegółowych), działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii oraz budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych;
- prace geodezyjne będzie można zgłaszać 10 dni po ich rozpoczęciu (majowa nowelizacja Pgik przewiduje z kolei 5 dni);
- wyniku weryfikacji organ SGiK będzie informować wykonawcę prac geodezyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu sporządzenia protokołu;
- zamiast urzędowego uwierzytelnienia wykonawca będzie mógł umieścić na mapie do celów projektowych lub mapie z inwentaryzacji powykonawczej oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji; w projekcie Tarczy zawarto ponadto zapis, który wprost zezwala na wykorzystanie takich dokumentów w procesie budowlanym.
Tarcza 4.0 wprowadzi ponadto kilka innych zmian spoza Pgik, które mogą mieć znaczenie dla branży geodezyjnej. Dotyczy to chociażby: prawa zamówień publicznych, zlecania pracy zdalnej czy uelastycznienia rynku pracy. Szerzej pisaliśmy o nich pod koniec maja.
Ustawa na ostatniej prostej
Senackimi poprawkami zajmie się teraz Sejm – nie wykluczone, że rozpatrzy je jeszcze dziś. Do wejścia w życie przepisów potrzeba będzie wtedy jeszcze tylko podpisu prezydenta oraz publikacji aktu w Dzienniku Ustaw – patrząc na tempo rozpatrywania poprzednich Tarcz, można się spodziewać, że oba te etapy zostaną przeprowadzone stosunkowo szybko.
AKTUALIZACJA: 19 czerwca Sejm rozpatrzył senackie poprawki i przyjął większość z nich.
Uchwała Senatu ws. Tarczy 4.0
JK
|