Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-10| artykuł sponsorowany | Geodezja

Jak wybrać najlepszą działkę pod projekt nowoczesnego domu?

Zanim zdecydujemy się na zamówienie projektu, warto znaleźć działkę, która umożliwi nam jego realizację. Taki zakup wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego przed podpisaniem umowy kupna warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Poniżej prezentujemy najważniejsze wskazówki!


Jak wybrać najlepszą działkę pod projekt nowoczesnego domu?
Jak wybrać najlepszą działkę pod projekt nowoczesnego domu?
Jak wybrać najlepszą działkę pod projekt nowoczesnego domu?
Jak wybrać najlepszą działkę pod projekt nowoczesnego domu?

Rozmiar działki pod projekt nowoczesnego domu

Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na rozmiar działki. Nawet jeżeli wybrany przez nas teren ma status działki budowlanej, nie oznacza to, że nadaje się do realizacji projektu nowoczesnego domu. Może się okazać, że działka będzie za wąska lub zbyt krótka. Eksperci zalecają wybór działki o powierzchni co najmniej 600 m2. Na takim terenie zmieści się nie tylko dom, ale również garaż i ogród. Oprócz tego dla własnego komfortu powinniśmy zwrócić uwagę na odległość okien od granicy działki. Warto zadbać, aby znajdowały się co najmniej kilka metrów od sąsiedniej zabudowy lub ulicy. Odległość wynosząca 6 m powinna zapewnić nam odpowiednią prywatność oraz komfort.

Jeżeli szerokość naszej działki jest mniejsza niż 16 m, zabudowa musi znajdować się co najmniej w odległości 1,5 metra od końca należącego do nas terenu. W takiej sytuacji zaprojektowanie odpowiedniego domu może być trudne. Zadanie to ułatwią nam gotowe projekty domów na wąską działkę na stronie domoweklimaty.pl.

Ukształtowanie terenu i dojazd do działki

Podczas wyboru działki pod projekt nowoczesnego domu musimy brać pod uwagę również ukształtowanie terenu. Jeżeli kupiliśmy teren o minimalnej powierzchni 600 m2, musimy wziąć pod uwagę kształt. Najlepiej aby była jak najbardziej zbliżona do prostokąta. Dzięki temu wkomponowanie budynku będzie łatwiejsze. W przypadku nieregularnych kształtów działki zaleca się, aby jej powierzchnia była większa - nawet powyżej 1000 m2. Oprócz tego zwróćmy uwagę, w jakim miejscu znajdują się ewentualne spadki terenu, zwężenia. Odpowiednie ukształtowanie terenu pomoże nam uniknąć dodatkowych kosztów i pozwoli na lepsze zagospodarowanie dostępnej powierzchni.

Na stronie domoweklimaty.pl możemy znaleźć gotowe projekty wraz z informacją o minimalnych wymiarach działki. W katalogu znajdziemy niewielkie i zarazem funkcjonalne domy o powierzchni zabudowy poniżej 100 m2. Przykładem może być projekt Czajka, Bratek. Warto również zwrócić uwagę na projekty dostosowane do trudnego terenu. Przykładem może być projekt Dom na stoku z poddaszem o powierzchni zabudowy poniżej 100 m2. Został w nim uwzględniony: garaż, kotłownia, pralnia, trzy pokoje, garderoba, kuchnia, łazienka oraz salon z jadalnią.

Media i przyłącza w działce pod projekt nowoczesnego domu

Podczas poszukiwań działki powinniśmy zwrócić również uwagę na dostęp do mediów. Może się zdarzyć, że koszt doprowadzenia i przyłącza mediów będzie znacznie wyższy niż wartość działki. Aby mieć pewność, że istnieje możliwość podłączenia prądu i innych mediów na działce, warto skontaktować się bezpośrednio z dostawcą energii i zakładem wodociągowym. Natomiast informacje o obecnych przyłączach można znaleźć w wypisie planu zagospodarowania przestrzennego.

Zwróćmy również uwagę na dostęp do drogi dojazdowej. W niektórych przypadkach może okazać się, że droga nie należy do gminy, a osoby prywatnej. Wtedy pojawia się konieczność wykupienia części terenu od sąsiada lub załatwić sprawę polubownie. Jeżeli to się nie uda, wówczas sprawa trafi do sądu.

Zakup działki pod budowę domu – formalności

Nie zapominajmy również o formalnościach, z jakimi wiąże się zakup działki pod budowę domu. Należą do nich oczywiście sporządzenie i podpisanie umowy kupna. Pamiętajmy jednak również, aby poprosić sprzedającego o wypis z ksiąg wieczystych. Na jego podstawie dowiemy się, czy nie ma innych właścicieli działki. Oprócz tego upewnijmy się, czy kupowany teren nie jest zabezpieczeniem żadnej wierzytelności. Kolejne formalności dotyczą już przygotowania działki i budowy domu. Aby wszystko poszło bez problemu, warto skorzystać z pomocy ekspertów. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule: Ile kosztują usługi geodety – cennik 2020.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS