Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-06-05 | GNSS, Geodezja, Prawo

GUGiK przypomina o nowych zasadach dostępu do usług ASG-EUPOS

Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 16 kwietnia 2020 r. (DzU poz. 782) zostanie wprowadzony nieodpłatny dostęp do obserwacji satelitarnych w ramach serwisu POZGEO D.


Ilustracja: GUGiK przypomina o nowych zasadach dostępu do usług ASG-EUPOS
Zmany, które zaczną obowiązywać 31 lipca br., dotyczą m.in. powiększenia katalogu danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, które będą udostępniane nieodpłatnie, w tym również danych dotyczących osnów geodezyjnych.

Nieodpłatny będzie więc dostęp do obserwacji satelitarnych w ramach serwisu POZGEO D z danymi podstawowej osnowy geodezyjnej:
• usługa dostępu do obserwacji GNSS z fizycznych stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS (CORS) – tabela nr 17, lp. 4 w załączniku do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne,
• usługa dostępu do obserwacji z wirtualnych stacji referencyjnych (VRS) – tabela nr 17, lp. 5 w załączniku do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zwraca uwagę, aby uwzględnić tę zmianę w sytuacji, gdy geodeta przewiduje złożenie wniosku o udostępnianie satelitarnych obserwacji za pomocą opisanych usług w dłuższym okresie, np. rocznym lub półrocznym.

Jednocześnie – zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 nowelizacji – do spraw dotyczących obsługi wniosków obejmujących udostępnienie materiałów PZGiK wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się dotychczasowe przepisy. Dlatego też nie będzie możliwości anulowania wniosku lub zwrotu opłaty za prawidłowo udostępnione usługi zgodnie ze złożonym wnioskiem.

Źródło: GUGiK, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Bardzo ważna jest także ostatnia informacja w artykule: nie będzie możliwości "anulowania wniosku" lub zwrotu opłaty za prawidłowo udostępnione usługi zgodnie ze złożonym wnioskiem. W razie potrzeby korzystania z danych, wskazane jest złożenie wniosku dotyczącego odpowiednio krótszego okresu świadczenia opisanych usług.
  
 2 
Usługi ASG-EUPOS Ze względu na uwolnienie danych o osnowie oraz zniesienie pobierania opłat za opracowanie satelitarnych danych użytkownika bezpłatny będzie dostęp do: - usługi pobierania danych obserwacyjnych ze stacji systemu ASG-EUPOS, które można wykorzystać do opracowania punktów w post-processingu (POZGEO-D) - usługi pobierania danych obserwacyjnych z wirtualnych stacji referencyjnych - wykorzystanie jak wyżej, - uruchomiony zostanie bezpłatny dostęp do modułu obliczeniowego - do opracowania plików obserwacyjnych użytkownika. W dalszym ciągu pobierane będą opłaty za usługi serwisów czasu rzeczywistego, czyli wspomaganie pomiarów poprawkami RTN (sieciową, w oparciu o najbliższe stacje), RTK (z pojedynczej stacji) oraz DGPS (z rejonu północnego lub południowego Polski). Zwolnione z opłaty będą w/w usługi wykorzystywane na cele edukacyjne.
  
 1 
odp: Usługi ASG-EUPOS wiadomo studenci mierzą najwięcej...
  
 1 
dostęp do usług asg eupos w poniedziałek zadzwoniłem do pana w GIGiK będącego głównym specjalistą serwisów czasu rzeczywistego Kodgis Nawgis Nawgeo by zapytać się m.in. o to jakie są różnice pomiędzy wykupieniem dostępu do poprawek RTN. RTK czy np. do mającego być za darmo serwisu POZGEO D i jakie dla mnie są wystarczające by robić pomiary oraz do czego jest to PZGEO D. Dostałem naprawdę super wyjaśnienia że jest to wszystko opisane na stronie ASG EUPOS. Skoro tak to po jaką cholerę ten że specjalista jest jeszcze w GUGiK. Nadto miałem wrażenie że temu panu przeszkadzam w nic nie robieniu. Jak powiedziałem że nie wszystko rozumiem bo mam więcej niż 60 lat to odpowiedział że mam braki w edukacji i powinienem iść na emeryturę (ciekawe jaką mi da ?). Żałosne jest to że im wyższej ragi jest instytucja to tym niższej rangi jej przedstawiciele. Wykupiłem w końcu tygodniowy dostęp do ASG ale z tym już są problemy które opiszę później bo znaki mi się kończą. Pozdrawiam wszystkich geodetów którzy jeszcze są normalni
  
 2 
odp: dostęp do usług asg eupos normalni byli Mierniczowie Przysięgli bo w normalniejszych realiach wykonywali pracę. Geodeta to osobnik obciążony "syndromem sztokholmskim" - wskutek ucisku jakiego doznaje od 1953 roku - pokochał już swojego oprawcę tak że nawet często staje w jego obronie.
  
 2 
Tylko dane do postprocesingu Czyli tylko obserwacje do postprocesingu będą dostępne bezpłatnie. Bezpośrednio uzyskane ze stacji ASG, oraz wirtualne stworzone na ich podstawie. Przy niektórych zastosowaniach do wykorzystania.
  
 7 
Czyli jak zawsze dużo szumu propagandowegoo o nic nie ważnych rzeczach po to żeby przykryć te ważne rzeczy które zrobiono wbrew interesowi państwa i obywateli a zgodnie z interesem pana WI i reszty kliki ze Wspólnej. Media mają o czym pisać, gawiedź dyskutować a za tą zasłoną "biznesy" się kręcą. A kto za to płaci? No wiadomo....
    3 
 9 
Od zawsze, w naszym pięknym kraju, stanowione przez wybrańców prawo, wzorowane jest "na Folwarku Zwierzęcym". Wszystkie punkty osnowy zostały uwolnione i są dostępne bezpłatnie a wśród nich są uwolnione bardziej, za korzystanie z których płać brachu 1600,00.
    5 
 3 
opłaty Usługa POZGEO D- bezpłatna, Usługa NAWGEO w której jest RTK, RTN jak najbardziej płatna :)
  
 4 
odp: opłaty Bo NAWGEO jest powszechnie używana do pomiarów RTK RTN, a wiec jest z tego kasa. Proste nie dadzą nam sami nic. Będą golić równo owce poD skórkę.
  
 1 
ASGEUPOS Czy to chodzi o tą roczną opłatę ~1600...że jej nie będzie???
    1 
odp: ASGEUPOS Jak ja zrozumiałem to za dostęp do poprawek nie będzie opłat lub ani opłat ani poprawek lub tylko za dostęp do obserwacji ale czyich ?. Napisane zaiście w zrozumiałym języku. W sumie nie rozumiem.
    1 
 1 
odp: odp: ASGEUPOS Nie będzie opłat za usługi określone w tabeli 17 lp.4 i 5. Ale jak złożysz wniosek i zapłacisz przed 31.07.2020 za usługę na pół roku, to nie możesz liczyć na zwrot opłaty ani jej części, pomimo tego, że od tego dnia usługa jest nieodpłatna. Przemyśl zatem sprawę przed złożeniem wniosku.
  
odp: ASGEUPOS Opłaty z tabeli 17 lp.1-3 pozostają.
  
 1 
odp: odp: ASGEUPOS a czy mógł by ktoś jasno i prosto jak sołtys krowie na między powiedzieć co i jak,a nie popisujecie się znajomością paragrafów
  
 2 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Zapamiętaj, że
miąższość grubizny jesionu o wysokości 16 m i pierśnicy równej 42 cm wynosi 1 metr sześcienny!
następny
strzałka w dółGeoludzie
Władysław Pawlak (1931-2016)

Władysław Pawlak (1931-2016)
Czołowa postać polskiej kartografii, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, wieloletni Kierownik Zakładu Kartografii UWr. Był absolwentem UWr (1955 r.; specjalność – kartografia) i wychowankiem prof. Józefa Wąsowicza...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1994
Korporacje: Lokheed Martin Space Systems, Raytheon Sysyetms Company, Hyundai i Mitsubishi zakładają firmę Space Imaging - operatora komercyjnego satelitarnego systemu obrazowania Ziemi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2