|2020-05-04|
GNSS, Geodezja
Rusza kolejny pomiar Mount Everestu
Aż 53 geodetów będzie uczestniczyć w chińskiej ekspedycji, której celem jest ponowny pomiar najwyższej góry świata.
Choć start przedsięwzięcia został oficjalnie ogłoszony dopiero w zeszły czwartek, to członkowie ekspedycji są już w Himalajach i przechodzą aklimatyzację. W najbliższym czasie skupią się na trenowaniu wspinaczki, zasadnicze pomiary mają natomiast ruszyć w maju. Prace terenowe realizować będą członkowie 1. Brygady Geodezyjnej, a w przygotowanie przedsięwzięcia od strony naukowej zaangażowała się Chińska Akademia Geodezji i Kartografii, Biuro Geodezji, Kartografii i Geoinformacji prowincji Shaanxi oraz Chińska Służba Geologiczna.
W ciągu ostatnich kilku dekad chiński rząd przeprowadził już 6 pomiarów Dachu Świata, z których ostatni zrealizowano w 2005 roku. Wynika z niego, że najwyższa góra świata wznosi się 8844,43 metrów ponad poziom morza (bez uwzględnienia pokrywy lodowej).
Jaki jest sens kolejnej takiej operacji? Jak wynika z artykułu w serwisie „China Daily”, Chińczycy chcą przede wszystkim zademonstrować światu możliwości swojego systemu nawigacji satelitarnej BeiDou-3, który właśnie w tym roku ma osiągnąć pełną operacyjność. Podstawą pomiarów będą zatem precyzyjne odbiorniki GNSS, ale członkowie ekspedycji chcą wykorzystać również inne instrumenty geodezyjne (przy czym „China Daily” podkreśla, że wszystkie będą produkcji chińskiej).
Przedsięwzięcie ma także uczcić 60. rocznicę pierwszego wejścia na szczyt oraz 45. rocznicę pierwszego dokładnego pomiaru tej góry. Nie bez znaczenia jest także pandemia koronawirusa, która sprawiła, że w pomiarach nie będą przeszkadzali liczni o tej porze roku turyści.
Dodajmy, że w zeszłym roku własne pomiary Mount Everestu zakończył również rząd sąsiedniego Nepalu. Jego wyniki mamy poznać w ciągu najbliższych miesięcy.
JK
|