wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-04| GNSS, Geodezja

Rusza kolejny pomiar Mount Everestu

Aż 53 geodetów będzie uczestniczyć w chińskiej ekspedycji, której celem jest ponowny pomiar najwyższej góry świata.


Rusza kolejny pomiar Mount Everestu

Choć start przedsięwzięcia został oficjalnie ogłoszony dopiero w zeszły czwartek, to członkowie ekspedycji są już w Himalajach i przechodzą aklimatyzację. W najbliższym czasie skupią się na trenowaniu wspinaczki, zasadnicze pomiary mają natomiast ruszyć w maju. Prace terenowe realizować będą członkowie 1. Brygady Geodezyjnej, a w przygotowanie przedsięwzięcia od strony naukowej zaangażowała się Chińska Akademia Geodezji i Kartografii, Biuro Geodezji, Kartografii i Geoinformacji prowincji Shaanxi oraz Chińska Służba Geologiczna.

W ciągu ostatnich kilku dekad chiński rząd przeprowadził już 6 pomiarów Dachu Świata, z których ostatni zrealizowano w 2005 roku. Wynika z niego, że najwyższa góra świata wznosi się 8844,43 metrów ponad poziom morza (bez uwzględnienia pokrywy lodowej).

Jaki jest sens kolejnej takiej operacji? Jak wynika z artykułu w serwisie „China Daily”, Chińczycy chcą przede wszystkim zademonstrować światu możliwości swojego systemu nawigacji satelitarnej BeiDou-3, który właśnie w tym roku ma osiągnąć pełną operacyjność. Podstawą pomiarów będą zatem precyzyjne odbiorniki GNSS, ale członkowie ekspedycji chcą wykorzystać również inne instrumenty geodezyjne (przy czym „China Daily” podkreśla, że wszystkie będą produkcji chińskiej).

Przedsięwzięcie ma także uczcić 60. rocznicę pierwszego wejścia na szczyt oraz 45. rocznicę pierwszego dokładnego pomiaru tej góry. Nie bez znaczenia jest także pandemia koronawirusa, która sprawiła, że w pomiarach nie będą przeszkadzali liczni o tej porze roku turyści.

Dodajmy, że w zeszłym roku własne pomiary Mount Everestu zakończył również rząd sąsiedniego Nepalu. Jego wyniki mamy poznać w ciągu najbliższych miesięcy.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
... Co to znaczy, że chcą wykorzystać inne oprócz odbiorników gnss instrumenty geodezyjne? Mam nadzieję, że zastosują niwelacje techniczna inaczej robota nie przejdzie im w ośrodku. Apeluje do chinczykow-zrobcie ta niwelacje, dołóżcie do tego koniecznie kalibrację na punktach osnowy szczegółowej, bo robota wam nie przejdzie i pomiar będzie nieważny!!!!
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
@zleceniami...~last_man_standing w którym ośrodku takie praktyki? JP2 Nie lękajcie sie.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
czekają na przyjecie do zasobu... W sąsiednim Nepalu czekają od zeszłego roku i jeszcze kilka miesięcy poczekają...na pozytywny wynik weryfikacji w ośrodku. Pewnie pracownicy ośrodka są zajęci swoimi zleceniami...
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
do Hio Zgłosili i jeszcze ze trzy "służby" czuwają żeby wyniki były prawomyślne, nikt nie zwiał za granicę, a każdy z 53 miał czerwoną książeczkę Mao. Ty już nie musisz mieć. Doceń to. https://pl.wikipedia.org/wiki/Cytaty_Przewodniczą cego_Mao
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
A zgłosili robotę w osrodku?
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Everest I po co było zrzucać stały punkt na wierzchołku zamontowany przez Chińczyków? Niewielki trójnóg był wykorzystywany przez zdobywców (m.in. L. Cichego i K.Wielickiego) do pozostawienia kartek z nazwiskami. Ciekawe czy góra "urosła" po trzęsieniu ziemi w 2015 r., które zniszczyło m.in. słynny Uskok Hillarego.
 6 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS