wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-28| Geodezja, Prawo, Kataster

Ministerstwo Sprawiedliwości nie zmienia zdania ws. dostępu geodetów do ksiąg wieczystych

Resort sprawiedliwości odpowiedział na propozycję Stowarzyszenia Geodetów Polskich, by wykonawcom prac geodezyjnych zapewnić łatwiejszy dostęp do ksiąg wieczystych.


Ministerstwo Sprawiedliwości nie zmienia zdania ws. dostępu geodetów do ksiąg wieczystych

Co zaproponowało SGP?

Prezes SGP Janusz Walo wystosował w tej sprawie pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry 16 kwietnia, a okazją ku temu były toczące się prace legislacyjne nad nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Stowarzyszenie zaproponowało, by w art. 36 ust. 2 tego aktu rozszerzyć listę podmiotów mogących przeglądać KW o osobę posiadającą uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii. Prezes SGP postulował także zapewnienie geodetom łatwiejszego dostępu do portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste, tak aby serwis ten nie blokował przeglądania większej liczby dokumentów.

Argumenty MS bez zmian: geodeta to nie notariusz

Odpowiedź resortu sprawiedliwości nadeszła po 10 dniach, a udzielił jej Zbigniew Wiśniewski – dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych MS. W jego ocenie argumenty SGP są nieprzekonujące. „Nie można podzielić poglądu, iż dostęp do akt ksiąg wieczystych dla geodetów powinien być uregulowany w sposób analogiczny jak w stosunku do notariuszy” – podkreśla. Na poparcie swoich poglądów przytacza 3 argumenty użyte już wcześniej w piśmie do Apelu 45 z sierpnia ubiegłego roku. Podkreśla ponadto, że rozszerzenie kręgu podmiotów upoważnionych do bezpośredniego dostępu do akt księgi wieczystej prowadzić może do obejścia ustawy Prawo o notariacie, która ma chronić dostęp do aktów notarialnych.

Zbigniew Wiśniewski twierdzi też, że prowadzone przez MS analizy informacji rocznych prezesów sądów apelacyjnych nie potwierdzają, by geodeci – jak utrzymuje SGP – mieli problemy z dostępem do KW. Przypomina jednocześnie, że w rozporządzeniu Regulamin urzędowania sądów powszechnych przewidziano już rozwiązania mające ułatwiać geodetom przeglądanie tych dokumentów i jego zdaniem są one wystarczające. Nie widzi zatem potrzeby nowelizowania wspomnianego przepisu.

Również w przypadku drugiego postulatu MS podtrzymuje swoje wcześniejsze argumenty. Zbigniew Wiśniewski przypomina, że na mocy obowiązującego prawa geodeci mogą uzyskać łatwiejszy dostęp do EKW poprzez Zintegrowany system informacji o nieruchomościach (ZSIN) – to jednak leży w gestii głównego geodety kraju.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Taaa piękny okaz manii prześladowczej.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
PRAWDA I cóż prawda w oczy kole. Czyzby służby specjalne SGP zaczynają nadawać.Tajny współpracownik.Ha, ha ,ha
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Pisklaczku popiszczeć sobie możesz tylko.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Pogrzeb Widać że system radziecki w prawie geodezyjnym to pierwszy hamulcowy w dążeniu do podniesieniu rangi zawodu. Bez ustawy o zawodzie nic się nie z zmieni. Ciekawe czy SGP będzie blokować nową ustawę o zawodzie? Przecież to organizacjia urzędników którzy świetnie pasuje system radziecki. Przykład zablokowanie ustawy o samorządzie zawodowym. SGP powstało na zabiciu zawodu MIERNICZEGO PRZYSIĘGŁEGO.Jako jedyni poparli super ustawę WJ.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
@nie bijcie już tego chochoła Takie głupie czasy przyszły, że niektórzy o wszystko chcą pytać prezesa UODO?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Bez nerwów Szanowni Państwo denerwowanie się nic nie pomaga.I tak od interpretacji przepisów jest Pani Kierowniczka,która wie wszystko,a jak nie wie idzie do Przewodniczącego Wydziału,który akurat ma interesanta lub wyszedł. Ciekawe tylko w jakim celu do projektów modernizacji egib wpisywany jest warunek badania KW, których nikt nie udostępnia?
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE dlaczego, z punktu widzenia biologii, każdy "pasożyt" musi mieć bazę.
 5 
odpowiedz zgłoś
Spraw związanych z regulacją granic, stanów prawnych nieruchomości wcale tak wolnorynkowo nie potraktowano w wielu demokratycznych krajach. Czemu by nie ustanowić u nas mierniczego przysięgłego, który, jak notariusz miałby szerokie możliwości? A geodezję inżynieryjną, gospodarczą niech załatwia wolny rynek? Jak w cywilizowanych krajach? A nie konserwować relikt komunizmu w postaci Ustawy pgik?
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Rozmarzony, jasne, wyłączmy te warstwy i ograniczmy dostęp do baz, a potem pójdźmy kolejny raz do swojego ministra czy premiera i prośmy o kolejną kasę na cudowny Zintegrowany System Informacji który każdemu, od niemowlaka do emeryta, zapewni swobodny, szybki i kompleksowy dostęp do danych niezbędnych przecież do życia i prowadzenia złożonych analiz przestrzennych. Nie widzisz, pewnej niekonsekwencji? Swoją drogą MS ładnie zagrało na nosie SGP odsyłając ich do ZSIN-u. Bo w sumie to prawda, mamy pełnomocnika rządu do tych spraw to niech zaproponuje rozwiązanie które tą sprawę ureguluje systemowo, w najnowocześniejszy obecnie na świecie sposób. Tylko niech tym razem nie zapomni zapytać się Prezesa UODO czy mu wolno :-D.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE Jeżeli przyjąć, że działania GGK i SGP na polu jawności i dostępu do KW były wspólne i skoordynowane...... to rzeczywiście porażka, przynajmniej do 45 minuty.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Oj chochołku ty to lubisz sobie znaleźć wroga albo winnego. Żyć bez tego nie możesz.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
SGP. daliście ciała, a teraz macie pretensje do innych, że nie dali razem z wami, :-D))) no, może ciszej nad tą trumną ;-)
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
geodeta to nie notariusz Ale notariusz to nie geodeta. Proponuję zatem, w ramach wzajemności tej interoperacyjności i zrozumienia, zamiast uwalniać dane EGB, wyłączyć warstwę działek z geoportali wszelkich. Niech będzie dostępna tylko dla tych, którzy mają uprawnienia geodezyjne i potrafią zinterpretować te obrazki. Niech notariusz wymaga, aby do aktu notarialnego klient przyniósł kopie protokołu granicznego albo inny, aktualny szkic nieruchomości i obliczenie pola powierzchni od geodety uprawnionego. Inaczej niech notariusz nie przyjmuje oświadczenia stron, że przedmiot umowy jest im znany. A te parę ignorujących obowiązujące prawo prawo miast, jak Kraków, gdzie do dziś podobno nie przyjęto do wiadomości, że walka z PRL i PZPR się skończyła ale EGiB została (i ciągle coś tam rozlicza się do parcel w hip-ach oraz naciąga ludzi na odpłatne wykazy synchronizacyjne zamiast zawiadamiać KW z urzędu) można prawem wzajemności także zignorować, niech sobie sami radzą z własnym bezprawiem. Tak mi się marzy naiwnie
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
KW to pikuś Największy opór to jednak w Archiwach Państwowych. Jak mapa jest w starym Hipie to umarł w butach. Chyba że masz pisemną umowę ze zleceniodawcą i kopię przekażesz archiwistce. Nikt nie pyta na jakiej podstawie archiwiści żądają umów i czy tym nie łamią prawa. Ale nie dostaniesz się do Hipa i operatu nie zarejestrujesz w ODGiK. Tylko pozostaje wyć z wściekłości
 4 
odpowiedz zgłoś
@... A PTG czy OZZG coś zrobiło w tej sprawie? Bo jakoś ostatnio umilkli w swoich pieniactwach internetowych. Czamu nie wystosowali listu otwartego do MS w tej sprawie? @XC, @tzn swoje @. A co wam SGP zawiniło? Przecież oni przynajmniej coś zrobili (szkoda że nie udało się nakłonić do zmiany ustawy) poza marudzeniem na forum, geoforum czy fb jak to ma PTG czy OZZG w zwyczaju.
 8 
 7 
odpowiedz zgłoś
Sgp pokazało jaką to jest silną organizacją. Ale jak trzeba było list otwarty do GGK podpisać to wtedy Sgp nie było...
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
popieram XC dajcie się wykazać PTG i OZZG, uczcie się od najlepszych jak się w szaliku załatwia sprawy geodezji.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Zorganizowana grupa polityczna Jeszcze by ktoś sprawdził grunty polityków, a tego przecież nie chcemy.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Brawo SGP ale załatwiliście sprawę - pełny szacun! Ale na przyszłość to już dajcie sobie spokój.
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
No i ktoś tu, kolejny raz, okazał się niekompetentny. Jak rozumiem nie przeszkodzi to w dalszym prowadzeniu szkoleń i egzaminowaniu, między innymi z obszaru wiedzy dotyczacej ksiąg wieczystych. Wiadomo... pecunia non olet.
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
Jakby Sądy zaczely skanować mapy i udostępniać geodetom, to by wystarczyło, bo najczęściej to o to chodzi żeby zobaczyć dokumenty kartograficzne
 6 
odpowiedz zgłoś
no jak to tak, a przyspieszenie procesu inwestycyjnego? Myślałem ze stówka za materiały z dostępem do KW a tu nici. Tylko stówka zostaje :(
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
O! tu się zgina dziób pingwina geodeci.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
23 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS