|2020-04-28|
Geodezja, Prawo, Kataster
Ministerstwo Sprawiedliwości nie zmienia zdania ws. dostępu geodetów do ksiąg wieczystych
Resort sprawiedliwości odpowiedział na propozycję Stowarzyszenia Geodetów Polskich, by wykonawcom prac geodezyjnych zapewnić łatwiejszy dostęp do ksiąg wieczystych.
Co zaproponowało SGP?
Prezes SGP Janusz Walo wystosował w tej sprawie pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry 16 kwietnia, a okazją ku temu były toczące się prace legislacyjne nad nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Stowarzyszenie zaproponowało, by w art. 36 ust. 2 tego aktu rozszerzyć listę podmiotów mogących przeglądać KW o osobę posiadającą uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii. Prezes SGP postulował także zapewnienie geodetom łatwiejszego dostępu do portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste, tak aby serwis ten nie blokował przeglądania większej liczby dokumentów.
Argumenty MS bez zmian: geodeta to nie notariusz
Odpowiedź resortu sprawiedliwości nadeszła po 10 dniach, a udzielił jej Zbigniew Wiśniewski – dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych MS. W jego ocenie argumenty SGP są nieprzekonujące. „Nie można podzielić poglądu, iż dostęp do akt ksiąg wieczystych dla geodetów powinien być uregulowany w sposób analogiczny jak w stosunku do notariuszy” – podkreśla. Na poparcie swoich poglądów przytacza 3 argumenty użyte już wcześniej w piśmie do Apelu 45 z sierpnia ubiegłego roku. Podkreśla ponadto, że rozszerzenie kręgu podmiotów upoważnionych do bezpośredniego dostępu do akt księgi wieczystej prowadzić może do obejścia ustawy Prawo o notariacie, która ma chronić dostęp do aktów notarialnych.
Zbigniew Wiśniewski twierdzi też, że prowadzone przez MS analizy informacji rocznych prezesów sądów apelacyjnych nie potwierdzają, by geodeci – jak utrzymuje SGP – mieli problemy z dostępem do KW. Przypomina jednocześnie, że w rozporządzeniu Regulamin urzędowania sądów powszechnych przewidziano już rozwiązania mające ułatwiać geodetom przeglądanie tych dokumentów i jego zdaniem są one wystarczające. Nie widzi zatem potrzeby nowelizowania wspomnianego przepisu.
Również w przypadku drugiego postulatu MS podtrzymuje swoje wcześniejsze argumenty. Zbigniew Wiśniewski przypomina, że na mocy obowiązującego prawa geodeci mogą uzyskać łatwiejszy dostęp do EKW poprzez Zintegrowany system informacji o nieruchomościach (ZSIN) – to jednak leży w gestii głównego geodety kraju.
JK
|