|2020-04-15|
Geodezja, Mapy, Ludzie
Odszedł Mieczysław Sobol
10 kwietnia w wieku 85 lat zmarł Mieczysław Sobol, były główny geodeta województwa tarnowskiego, wieloletni biegły sądowy z zakresu geodezji i kartografii, pasjonat i odkrywca dawnych map.
fot. z archiwum Mieczysława Sobola
|
|
|
|
|
|
Mieczysław Sobol urodził się w 1934 r. Warszawie, w rodzinie oficera lotnictwa. Powstanie przeżył w stolicy, później wobec zniszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania trafił do rodziny w Tarnowie, gdzie ukończył szkołę podstawową, potem Liceum Ogólnokształcące nr 1.
W roku 1956 ukończył kierunek geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. I całe swoje zawodowe życie związał z geodezją i rejonem tarnowskim, zarówno na poziomie miasta, powiatu, jak i województwa. W latach 1975-1984 pełnił obowiązki geodety województwa. Dzięki jego osobistym zabiegom województwo tarnowskie miało jako pierwsze w kraju opracowaną mapę zasadniczą, a także jako jedno z nielicznych mogło się poszczycić własnym atlasem zawierającym wiele map i danych statystycznych dotyczących tego regionu. Warto zaznaczyć, że Mieczysław Sobol posiadał uprawnienia zawodowe w czterech zakresach: 1, 2, 3 i 4 (ten ostatni wówczas dotyczył szacowania nieruchomości gruntowych).
Pasją Mieczysława Sobola były mapy. Odnalazł między innymi najstarszy znany i zachowany do dziś obraz kartograficzny rejonu tarnowskiego – mapę okolic Gręboszowa z 1678 roku, ale także plan Tarnowa z roku 1796. Przez ponad pół wieku wydawał opinie dla sądów w zakresie geodezji i kartografii. W grudniu 2017 r. prezes Sądu Okręgowego w Tarnowie ustanowił go biegłym sądowym na kolejną 5-letnią kadencję, której zakończenia, niestety, nie doczekał.
Był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także złotą odznaką „Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”. Z okazji 50-lecia wykonywania funkcji biegłego sądowego minister sprawiedliwości odznaczył go srebrnym medalem pamiątkowym „Zasłużony dla wymiaru sprawiedliwości”. Dodatkowo w 2015 r. uhonorowany został przez władze powiatu Groszem Tarnowskim Ziemskim w dowód uznania zasług dla geodezji i kartografii regionu tarnowskiego, a przez władze Tarnowa – odznaką honorową.
O swoim życiu i pasjach opowiedział nam rok temu w wywiadzie opublikowanym w GEODECIE 4/2019.
AW
|