wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-15| Geodezja, Mapy, Ludzie

Odszedł Mieczysław Sobol

10 kwietnia w wieku 85 lat zmarł Mieczysław Sobol, były główny geodeta województwa tarnowskiego, wieloletni biegły sądowy z zakresu geodezji i kartografii, pasjonat i odkrywca dawnych map.


Odszedł Mieczysław Sobol <br />
fot. z archiwum Mieczysława Sobola
fot. z archiwum Mieczysława Sobola

Mieczysław Sobol urodził się w 1934 r. Warszawie, w rodzinie oficera lotnictwa. Powstanie przeżył w stolicy, później wobec zniszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania trafił do rodziny w Tarnowie, gdzie ukończył szkołę podstawową, potem Liceum Ogólnokształcące nr 1.

W roku 1956 ukończył kierunek geodezja i kartografia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. I całe swoje zawodowe życie związał z geodezją i rejonem tarnowskim, zarówno na poziomie miasta, powiatu, jak i województwa. W latach 1975-1984 pełnił obowiązki geodety województwa. Dzięki jego osobistym zabiegom województwo tarnowskie miało jako pierwsze w kraju opracowaną mapę zasadniczą, a także jako jedno z nielicznych mogło się poszczycić własnym atlasem zawierającym wiele map i danych statystycznych dotyczących tego regionu. Warto zaznaczyć, że Mieczysław Sobol posiadał uprawnienia zawodowe w czterech zakresach: 1, 2, 3 i 4 (ten ostatni wówczas dotyczył szacowania nieruchomości gruntowych).

Pasją Mieczysława Sobola były mapy. Odnalazł między innymi najstarszy znany i zachowany do dziś obraz kartograficzny rejonu tarnowskiego – mapę okolic Gręboszowa z 1678 roku, ale także plan Tarnowa z roku 1796. Przez ponad pół wieku wydawał opinie dla sądów w zakresie geodezji i kartografii. W grudniu 2017 r. prezes Sądu Okręgowego w Tarnowie ustanowił go biegłym sądowym na kolejną 5-letnią kadencję, której zakończenia, niestety, nie doczekał.

Był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także złotą odznaką „Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”. Z okazji 50-lecia wykonywania funkcji biegłego sądowego minister sprawiedliwości odznaczył go srebrnym medalem pamiątkowym „Zasłużony dla wymiaru sprawiedliwości”. Dodatkowo w 2015 r. uhonorowany został przez władze powiatu Groszem Tarnowskim Ziemskim w dowód uznania zasług dla geodezji i kartografii regionu tarnowskiego, a przez władze Tarnowa – odznaką honorową.

O swoim życiu i pasjach opowiedział nam rok temu w wywiadzie opublikowanym w GEODECIE 4/2019.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Cześć Jego pamięci
odpowiedz zgłoś
jest stanowisko Geodety Województwa a Główny Geodeta Kraju , kochana redakcjo
odpowiedz zgłoś
@rip [*]
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS