Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-08| Firma, Prawo

Zmiany w Tarczy Antykryzysowej: szersze wsparcie dla biznesu, uproszczenie procedur budowlanych

Rząd przedstawił kolejny pakiet zmian w ramach Tarczy Antykryzysowej. Przewiduje on m.in. większe wsparcie dla firm i pracowników oraz poszerzenie kręgu inwestycji, które mogą być realizowane w uproszczonym trybie.


Zmiany w Tarczy Antykryzysowej: szersze wsparcie dla biznesu, uproszczenie procedur budowlanych

Co dla przedsiębiorców i biznesu?

Przypomnijmy, że pierwsze przepisy związane z rządową Tarczą weszły w życie 31 marca. Jedną z najbardziej dyskutowanych propozycji było zwolnienie na 3 miesiące firm zatrudniających do 9 osób ze składek ZUS. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apelował, by mechanizm ten objął wszystkie firmy, nie tylko te najmniejsze. Teraz rząd częściowo przychylił się do tej propozycji. W znowelizowanej Tarczy firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą mogły liczyć 50-procentową ulgę w składkach ZUS na 3 miesiące. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest jednak utrzymanie zatrudnienia.

W pierwotnej wersji tarczy wprowadzono tzw. postojowe, czyli jednorazowe wsparcie w wysokości 2 tys. zł dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz zatrudnionych w ramach umowy cywilnoprawnej. Wg nowej propozycji świadczenie to będzie wypłacane przez 3 miesiące.

Uproszczona procedura budowlana

Pierwsza wersja Tarczy wprowadziła specjalny tryb realizacji inwestycji budowlanych. Zgodnie z zapisami tego aktu do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nie stosuje się przepisów ustaw: Prawo budowlane, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W nowej wersji Tarczy z trybu tego można skorzystać również „do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych dotyczących utrzymania ciągłości działania istotnych usług, w szczególności w zakresie telekomunikacji, łączności publicznej, transportu, świadczeń zdrowotnych, energii, handlu, gospodarki wodnej lub kanalizacyjnej, oczyszczania ścieków, porządku publicznego”. W uzasadnieniu wyjaśniono, że chodzi tu przede wszystkim o sprawne likwidowanie skutków różnego rodzaju awarii infrastruktury.

Zmieniana Tarcza nowelizuje także Prawo budowlane w zakresie uproszczenia stawiania przenośnych wolno stojących masztów antenowych.

Dane o geolokalizacji komórek w rękach rządu

Potwierdziły się informacje, jakie podaliśmy w poniedziałek (7 kwietnia). W nowej wersji Tarczy wprowadzono zapisy, które pozwolą rządowi uzyskiwać od operatorów telefonii komórkowej dane o lokalizacji użytkowników. Przekazywane mają być dwa typy danych – po pierwsze, o lokalizacji poszczególnych chorych na COVID-19 oraz osób objętych kwarantanną, po drugie – wszystkich użytkowników, tyle że w formie zanonimizowanej.

Aktualnie projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 jest rozpatrywany przez Sejm. [AKTUALIZACJA Z 9 KWIETNIA: 8 kwietnia wieczorem projekt ustawy został przyjęty przez Sejm]

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS