wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-08| Firma, Prawo

Zmiany w Tarczy Antykryzysowej: szersze wsparcie dla biznesu, uproszczenie procedur budowlanych

Rząd przedstawił kolejny pakiet zmian w ramach Tarczy Antykryzysowej. Przewiduje on m.in. większe wsparcie dla firm i pracowników oraz poszerzenie kręgu inwestycji, które mogą być realizowane w uproszczonym trybie.


Zmiany w Tarczy Antykryzysowej: szersze wsparcie dla biznesu, uproszczenie procedur budowlanych

Co dla przedsiębiorców i biznesu?

Przypomnijmy, że pierwsze przepisy związane z rządową Tarczą weszły w życie 31 marca. Jedną z najbardziej dyskutowanych propozycji było zwolnienie na 3 miesiące firm zatrudniających do 9 osób ze składek ZUS. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apelował, by mechanizm ten objął wszystkie firmy, nie tylko te najmniejsze. Teraz rząd częściowo przychylił się do tej propozycji. W znowelizowanej Tarczy firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą mogły liczyć 50-procentową ulgę w składkach ZUS na 3 miesiące. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest jednak utrzymanie zatrudnienia.

W pierwotnej wersji tarczy wprowadzono tzw. postojowe, czyli jednorazowe wsparcie w wysokości 2 tys. zł dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz zatrudnionych w ramach umowy cywilnoprawnej. Wg nowej propozycji świadczenie to będzie wypłacane przez 3 miesiące.

Uproszczona procedura budowlana

Pierwsza wersja Tarczy wprowadziła specjalny tryb realizacji inwestycji budowlanych. Zgodnie z zapisami tego aktu do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nie stosuje się przepisów ustaw: Prawo budowlane, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W nowej wersji Tarczy z trybu tego można skorzystać również „do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych dotyczących utrzymania ciągłości działania istotnych usług, w szczególności w zakresie telekomunikacji, łączności publicznej, transportu, świadczeń zdrowotnych, energii, handlu, gospodarki wodnej lub kanalizacyjnej, oczyszczania ścieków, porządku publicznego”. W uzasadnieniu wyjaśniono, że chodzi tu przede wszystkim o sprawne likwidowanie skutków różnego rodzaju awarii infrastruktury.

Zmieniana Tarcza nowelizuje także Prawo budowlane w zakresie uproszczenia stawiania przenośnych wolno stojących masztów antenowych.

Dane o geolokalizacji komórek w rękach rządu

Potwierdziły się informacje, jakie podaliśmy w poniedziałek (7 kwietnia). W nowej wersji Tarczy wprowadzono zapisy, które pozwolą rządowi uzyskiwać od operatorów telefonii komórkowej dane o lokalizacji użytkowników. Przekazywane mają być dwa typy danych – po pierwsze, o lokalizacji poszczególnych chorych na COVID-19 oraz osób objętych kwarantanną, po drugie – wszystkich użytkowników, tyle że w formie zanonimizowanej.

Aktualnie projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 jest rozpatrywany przez Sejm. [AKTUALIZACJA Z 9 KWIETNIA: 8 kwietnia wieczorem projekt ustawy został przyjęty przez Sejm]

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Proszę o przykład, raz dziennie na tym wątku.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Nie ma dnia żeby nie usłyszeć o likwidacji biura geodezyjnego. Jeżeli dodamy do tego zwolnienia pracowników to mamy pełen obraz do czego dobrowadzily obecne władze geodezyjne. Za to powiaty solidarnie wykonuja przelewy za swoje eprogramy geodezyjne. Dramat.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Zamiast realnego wsparcia mamy tylko propagandę. W telewizji mówią, że postojowe dla samozatrudnionych będzie można otrzymać AŻ TRZY RAZY. Propaganda mówi, że jest to nowy dobry przepis. BZDURA. Ten nowy dobry przepis to nic innego jak doprecyzowanie starego przepisu z którego wynikało, że postojowe może być wypłacane nieograniczoną ilość razy pod warunkiem odpowiedniego spadku przychodów w skali miesiąca do miesiąca poprzedniego.
 4 
odpowiedz zgłoś
Orwel No to mamy Orwela W imię wyższej konieczności jesteśmy wszyscy oficjalnie śledzeni przez Rząd Dziś wyższą sprawą jest walka z wirusem, a co będzie jutro?
 4 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS