wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-06| GIS

W walce z epidemią rząd sięgnie po dane o lokalizacji naszych komórek

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, rząd przygotowuje przepisy, które pozwolą na znacznie większą skalę niż dotychczas pozyskiwać od operatorów telefonii komórkowej dane o lokalizacji urządzeń mobilnych.


W walce z epidemią rząd sięgnie po dane o lokalizacji naszych komórek

Zgodnie z projektem ustawy, do którego dotarła gazeta, w czasie zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub klęski żywiołowej operator telekomunikacyjny będzie zobowiązany dostarczyć ministrowi cyfryzacji dane o lokalizacji telefonów komórkowych osób zarażonych koronawirusem lub objętych kwarantanną. Ma to być uzupełnienie danych zbieranych przy użyciu rządowej aplikacji „Kwarantanna” – teoretycznie dla osób objętych kwarantanną korzystanie z niej jest obowiązkowe, ale z pewnymi wyjątkami.

Na tym jednak nie koniec. Projekt zakłada, że rząd będzie mógł zbierać tego typu dane również o osobach zdrowych, tyle że zanonimizowane. Ma to ułatwić analizowanie np. tego, gdzie tworzą się skupiska ludzi oraz czy przestrzegane są ograniczenia w poruszaniu się. Jak w rozmowie z dziennikiem wyjaśnia przedstawiciel rządu, już teraz gromadzone są tego typu dane, choć nie od wszystkich operatorów – nowe przepisy mają zatem ich zdyscyplinować.

Spore obawy ekspertów budzi za to bardzo ogólnikowy zapis dotyczących nowych uprawnień premiera. Bez jakiegokolwiek uzasadnienia będzie mógł on wydać operatorowi polecenie przekazywania innych danych o lokalizacji urządzeń końcowych, „mając na uwadze niezbędność przekazywanych danych dla narzędzia analitycznego”.

Dodajmy, że w związku z pandemią koronawirusa zanonimizowane informacje o lokalizacji użytkowników telefonów komórkowych zbierane są już w wielu innych krajach, choćby w Austrii, Niemczech czy Włoszech.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Wydaję się, że do walki z koronawirusem można by było właczyć geodetów. Wystarczy wprowadzić przepis o konieczności zaznaczania kolorem czerwonym na mapie wywiadu terenowego osbób z a)chorych, b) objętych kwarantaną , c) nieprzepisowych skupisk. Tak zabrane dane były by przekazywane do PZGiK i mogły by być wykorzystane do aktualizacji geoportalu. W ten sposób możemy za darmo otrzymać aktualne dane z terenu.Dodatkowo geodeci nie ponosili by dodatkowych opłat za przekazanie tych danych.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
rozmarzony to ty policjanta nazywasz znajomym a urzędników kolegami. No zobacz co to się porobiło.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
wszczepianie chipa tak, to dobry kierunek, zamiast szczepień, wszczepianie chipa. Zamiast testów wykrywających chorych, kosztowne dla gospodarki kwarantanny , inwigilacja obywateli i patrole na ulicach. One zresztą się niedługo skończą, bo wg znajomego policjanta mają obowiązek wykazywania się legitymowaniem ludzi, tak samo, jak zresztą jest z wyrabianiem "przerobu" przez policjantów z drogówki. Tym samym muszą łamać zasady dystansowania się a jednocześnie mają żenująco mało masek i rękawiczek. Więc jak epidemia nie wyhamuje, to za 2 tygodnie większość z nich będzie sama na kwarantannie. Ale może zastąpią ich wtedy koledzy i koleżanki z urzędów, którzy teraz są szczelnie odseparowani od społeczeństwa. Czuwaj!
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
i brakuje jeszcze każdemu wszczepienia w d.....chipa oraz wytatuowania nr pod ramieniem. O to by się na pewno spodobało co poniektórym teraz.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe ile jest firm w Polsce które robią takie analizy online lub z niewielkim opóźnieniem, na dużych volumenach danych bo raczej rząd to tego nie wykorzysta ? Jeśli dodamy do tego aplikacje ProteGO i kwarantanna to jeszcze tylko zaczytywania lokalizacji płatnościami kartami osób w kwarantannie brakuje.
 3 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS