Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-06| GIS

W walce z epidemią rząd sięgnie po dane o lokalizacji naszych komórek

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, rząd przygotowuje przepisy, które pozwolą na znacznie większą skalę niż dotychczas pozyskiwać od operatorów telefonii komórkowej dane o lokalizacji urządzeń mobilnych.


W walce z epidemią rząd sięgnie po dane o lokalizacji naszych komórek

Zgodnie z projektem ustawy, do którego dotarła gazeta, w czasie zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub klęski żywiołowej operator telekomunikacyjny będzie zobowiązany dostarczyć ministrowi cyfryzacji dane o lokalizacji telefonów komórkowych osób zarażonych koronawirusem lub objętych kwarantanną. Ma to być uzupełnienie danych zbieranych przy użyciu rządowej aplikacji „Kwarantanna” – teoretycznie dla osób objętych kwarantanną korzystanie z niej jest obowiązkowe, ale z pewnymi wyjątkami.

Na tym jednak nie koniec. Projekt zakłada, że rząd będzie mógł zbierać tego typu dane również o osobach zdrowych, tyle że zanonimizowane. Ma to ułatwić analizowanie np. tego, gdzie tworzą się skupiska ludzi oraz czy przestrzegane są ograniczenia w poruszaniu się. Jak w rozmowie z dziennikiem wyjaśnia przedstawiciel rządu, już teraz gromadzone są tego typu dane, choć nie od wszystkich operatorów – nowe przepisy mają zatem ich zdyscyplinować.

Spore obawy ekspertów budzi za to bardzo ogólnikowy zapis dotyczących nowych uprawnień premiera. Bez jakiegokolwiek uzasadnienia będzie mógł on wydać operatorowi polecenie przekazywania innych danych o lokalizacji urządzeń końcowych, „mając na uwadze niezbędność przekazywanych danych dla narzędzia analitycznego”.

Dodajmy, że w związku z pandemią koronawirusa zanonimizowane informacje o lokalizacji użytkowników telefonów komórkowych zbierane są już w wielu innych krajach, choćby w Austrii, Niemczech czy Włoszech.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS