wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-10| Geodezja, Imprezy

Sto medali na 100-lecie SGP

Podczas uroczystej gali w gmachu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Warszawie 7 lutego podsumowano i zakończono obchody jubileuszowego Roku Geodezji Polskiej i 100-lecia Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Wręczono również ustanowione specjalnie z okazji jubileuszu medale 100-lecia SGP.


Sto medali na 100-lecie SGP
Sto medali na 100-lecie SGP

O historii związanej ze Stowarzyszeniem można było dowiedzieć się z kilkunastominutowego jubileuszowego filmu, który zaprezentowano uczestnikom uroczystości. Przypomniano, że w styczniu 1919 r. odbył się I Powszechny Zjazd Mierniczych Polskich, dając początek ogólnopolskiej działalności geodezyjnych organizacji społeczno-zawodowych. Od tego czasu stowarzyszenia polskich geodetów istniały ciągle, wyłączywszy okres II wojny światowej. Nazwy organizacji wielokrotnie się zmieniały na przestrzeni minionych 100 lat: Związek Mierniczych Polskich (1925), Związek Mierniczych Przysięgłych (1926), Związek Mierniczych Rzeczypospolitej Polskiej (1945), Stowarzyszenie Geodetów Polskich (1953).

Prezes SGP dr hab. inż. Janusz Walo podkreślał, że dzisiejsze Stowarzyszenie kultywuje tradycje poprzedników, dba o etyczną stronę zawodu, uczestniczy w opiniowaniu aktów prawnych , a także współpracuje z organizacjami zawodowymi i instytucjami w kraju i za granicą. Podkreślił też, że jest organizacją zrzeszającą geodetów pracujących w administracji, wykonawstwie i nauce. Przypomniał inicjatywy, które podjęło w związku z obchodami jubileuszu. Mówił także o planach organizacji w roku 2024 Tygodnia Roboczego FIG w Warszawie. – Zobowiązaniem jest to, żebyśmy w nowym stuleciu działalności stowarzyszeniowej dodawali wartości do naszego codziennego działania nie tylko członków SGP, ale całego środowiska geodetów. Mamy do tego podstawy, mamy potencjał i jestem przekonany, że nam się to uda – mówił prezes SGP.

Przypomniano, że w kwietniu 2019 r. Zarząd Główny SGP podjął uchwałę o ustanowieniu medalu 100-lecia SGP „jako dowód wdzięczności oraz szacunku dla osób, które położyły szczególnie duże zasługi w służbie Stowarzyszenia”. We wrześniu ub.r. powołano kapitułę medalu, a 3 miesiące później Zarząd Główny SGP przyjął uchwałę ws. uhonorowania 100 osób medalem 100-lecia SGP. Medal ten – jak podkreślano podczas uroczystości – jest symbolicznym odznaczeniem wkładu osób, które swoją postawą i działalnością wpisują się w kreowanie wizerunku SGP.

Podczas uroczystości medale stulecia wręczył prezes SGP Janusz Walo w asyście przewodniczącego kapituły medalu 100-lecia SGP Stanisława Cegielskiego. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

1 Stanisław Adamczyk
2 Janusz Augustynowicz
3 Włodzimierz Balcerek
4 Czesław Bartoszewicz
5 Henryk Berkieta
6 Elżbieta Biel
7 Tadeusz Borysiuk
8 Antoni Bosek
9 Marian Brożyna
10 Aleksandra Bujakiewicz
11 Kazimierz Bujakowski
12 Stefan Cacoń
13 Stanisław Cegielski
14 Jan Cegła
15 Włodzimierz Chytry
16 Bolesław Cieszyński
17 Ryszard Cieślukowski
18 Krzysztof Cisek
19 Hieronim Czarnowski
20 Franciszek Czerniecki
21 Olga Dudek
22 Zdzisław Dworakowski
23 Piotr Fabiański
24 Wiesław Firliciński
25 Mieczysław Gabryszewski
26 Mariola Gilska
27 Janusz Gołaski
28 Stanisław Górczyński
29 Stanisław Grodzicki
30 Bogdan Grzechnik
31 Maria Januszko
32 Mieczysław Jaskólski
33 Mieczysław Jóźwik
34 Zenon Kaczmarczyk
35 Kamil Kasprzycki
36 Włodzimierz Kędziora
37 Andrzej Klimczak
38 Marek Kłopotek
39 Stanisław Kochański
40 Sylwester Kołakowski
41 Andrzej Kostera
42 Tadeusz Kościuk
43 Tadeusz Kośka
44 Jerzy Kozłowski
45 Czesław Krasowski
46 Bolesław Krystowczyk
47 Janusz Krzyżaniak
48 Mieczysław Kulczakowicz
49 Alicja Kulka
50 Tadeusz Kuryłowicz
51 Tadeusz Kuźnicki
52 Jan Łopaciuk
53 Jerzy Machlański
54 Wiesław Makiewicz
55 Narcyz Malinowski
56 Krzysztof Mączewski
57 Alicja Meusz
58 Irena Moskwa
59 Henryk Musiatowicz
60 Bartłomiej Niewiadomski
61 Zdzisław Obłój
62 Grzegorz Ogórek
63 Andrzej Pachuta
64 Józef Pełka
65 Ludmiła Pietrzak
66 Jerzy Piotrowski
67 Elżbieta Pyrka
68 Witold Radzio
69 Wojciech Remiszewski
70 Florian Romanowski
71 Mirosław Roszczypała
72 Ryszard Rus
73 Teresa Rżanek-Kmiecik
74 Ewa Sawicka
75 Kazimierz Sekuła
76 Henryk Siuda
77 Ryszard Soroko
78 Anna Suryjak
79 Waldemar Sztukiewicz
80 Mieczysław Szułczyński
81 Bożena Szymańska
82 Andrzej Szymczak
83 Bożena Tabisz
84 Sławomir Tarkowski
85 Eugeniusz Tes
86 Jan Tuchowski
87 Marek Urbanek
88 Janusz Walo
89 Bronisław Węglarz
90 Tadeusz Wilczewski
91 Stanisław Wiliński
92 Tadeusz Wiśniewski
93 Mirosława Wojciuk
94 Ireneusz Wyczałek
95 Jerzy Wysocki
96 Ryszard Zackiewicz
97 Stanisław Zaremba
98 Sylwester Zgoliński
99 Jan Zięba
100 Mirosław Żak

Anna Wardziak


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Geo Dowiedz się lepiej kto organizuje turniej zwanego przez Ciebie "ping-ponga". Turniej tenisa stołowego dla Geodetów organizuje Geodeta, profesjonalny zawodnik, pasjonat tenisa... Kompletny z Ciebie ignorant i czepiasz się rzeczy, które akurat nie pasują do tej sytuacji...

Geo No zobacz niby nieskuteczni a są w komisjach a ci niby skuteczni skończyli na ujadaniu na forum.

Jedyna rzecz w której SGP się sprawdza to organizacja turnieju w ping-ponga. Sto medali na 100-lecie SGP brzmi jak tytul komedii Bareji

SGP czyli Starostwo Spółka Z O.O.

:))) Jak to mawia obecna władza, tak lubiana przecież przez lokalsów i petegowców: Słychać wycie? Znakomicie.

Sami się odznaczają to i sami sobie gratulują

Gratulacje! Gratuluje wszystkim osobom, które poświęcają swój czas i talent dla pracy społecznej. Niech wypisywany tutaj hejt nie zniechęci Was, choć na pewno jest Wam przykro czytać. Hejtujacym życzę, aby swoją energię wykorzystali dla tworzenia dobrych rzeczy.

Brawo odznaczeni, brawo geodezja, na pohybel marudom.

Być zawsze z władzą kompromitacja goni kompromitację, trochę to żałosne przyznawać medal samemu sobie, a to że geodezją już nie żujemy tylko wspomnieniami jak kiedyś bywało ....te protokoły graniczne z lat 70tych

Nie licząc emerytów to pewnie pozostali odznaczeni i odznaczni pojechali tam z delegacjami z urzędów za nasze podatników pieniądze. Ktoś to powinien sprawdzić i wreszcie rozbić tę urzędniczą mafię.

Stanisław Cegielski i Janusz Walo ... wręczyli medale przyznane przez Kapitułę medalu której przewodniczącym jest Stanisław Cegielski, Stanisławowi Cegielskiemu i Januszowi Walo... czy ten komunikat potrzebuje jeszcze jakiegoś komentarza.

Razem z medalem Zasłużony dla PZPR, to już większości drugi medal.

Przynajmniej wiadomo kto za ten cały b u r d e l w geodezji odpowiada. Sami się przyznali.

SGP zawsze z władzą. nieważne jaką władzą. Ważne żeby zawsze ustawić się przy korycie.

Szczególne Wyrazy szacunku i drugi medal należą się twórcy (-om) gniota.

Jeśli na liście nie ma Izdebskiego to i Bieruta też nie odznaczyli.

Nie widzę na liście nagrodzonych honorowego czlonka SGP czyli Bieruta. Mogliście to odznaczyć pośmiertnie bo zasługi Bieruta dla geodezji są spore. Zlikwidował z udziałem SGP mierniczych przysięgłych i znacjonalizował branże geodezyjną. Czemu SGP pominęło tak znaczącą postać w historii geodezji?

medale najważniejsze są medale i odznaczenia a przyziemna geodezja dalej w błocie. SGP jest tylko towarzystwem wzajemnej adoracji przyklaskującym wyłącznie decydentom.

100 lat? buhahahaha podobno podstawą geodezji jest matematyka :-)

Parytet Parytet płci. Szczególne gratulacje dla 16 Pań.

SGP ma tak samo 100 lat jak ja 200 lat. Może SGP uważa, że kłamstwo powtarzane 100 razy - na 100 lecie ich istnienia - stanie się prawdą.

Ostatni gasi światlo Takie pytanko, czy szacowne grono było z rocznym terminem wykonywania pracy geodezyjnej i podwyżkami opłat z dok z zasobu ?

22 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS