wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-06| GIS, Mapy

Google świętuje 15 lat map

Dokładnie 8 lutego 2005 roku Google uruchomił swój serwis mapowy. Z okazji urodzin korporacja zapowiedziała kilka zmian w tej usłudze.


Google świętuje 15 lat map

Odświeżony wygląd i nowe karty

Jeszcze dziś powinna zostać udostępniona aktualizacja mobilnej aplikacji Mapy Google na Androida oraz iOS. Nowością będzie w niej m.in. 5 nowych kart: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.

 • Odkrywaj: narzędzie pomoże uzyskać informacje np. o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach czy zabytkach.
 • Dojazd: w tym miejscu można ustawić swoje codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras.
 • Zapisane: funkcja umożliwia przeglądanie swoich zapisanych miejsc, organizowanie planów na następną podróż czy udostępnianie rekomendacji.
 • Opublikuj: Każdego roku setki milionów ludzi wprowadza na Mapy Google własne aktualizacje. Dzięki nowej karcie będzie można łatwiej dzielić się swoją lokalną wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia.
 • Najnowsze: karta ma być źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, które zdaniem lokalnych ekspertów i wydawców są warte uwagi.

Drobną, choć widoczną zmianą będzie też odświeżone logo usługi. Jak wyjaśnia Google, odzwierciedla ono ewolucję, jaką przeszła firma, mapując świat. „Zmiana opiera się na kluczowym od samego początku elemencie Map – pinezce – i reprezentuje zmianę charakteru naszej usługi – od narzędzia ułatwiającego dotarcie do miejsca docelowego, do takiego, które towarzyszy Wam podczas zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania kolejnych ciekawych punktów na mapie świata” – pisze na swoim blogu korporacja.

Nowe informacje dla podróżnych

W minionym roku Google wprowadził prognozy zatłoczenia w środkach transportu publicznego bazujące na danych zebranych przez innych użytkowników. Aby pomóc jeszcze lepiej zaplanować podróż, firma chce dodać kolejne informacje:

 • Temperatura: funkcja pozwoli sprawdzić, czy według poprzednich pasażerów w pojeździe było za ciepło czy za zimno.
 • Dostępność: informacja pozwoli zidentyfikować linie transportu publicznego z obsługą personelu, z łatwo dostępnym wejściem i siedzeniem, z przyciskiem STOP lub dobrze widoczną diodą LED.
 • Sekcja dla kobiet: ta informacja będzie dostępna w regionach, w których firmy przewozowe zdecydowały się na wyznaczenie specjalnych sekcji dla kobiet.
 • Bezpieczeństwo na pokładzie: aplikacja poinformuje również, czy dany środek transportu jest monitorowany, czy jest poprzez obecność pracownika ochrony, zainstalowane kamery bezpieczeństwa czy dostępność linii pomocy.
 • Liczba dostępnych wagonów: w Japonii będzie można wybrać trasę na podstawie liczby wagonów, aby zwiększyć swoje szanse na zajęcie miejsca siedzącego.

Powyższe informacje mają być prezentowane na całym świecie od marca, a ich dostępność będzie się różnić w zależności od regionu i organizacji transportu miejskiego.

Kierunek zmian

W ubiegłym roku Google wprowadził Live View – funkcję bazująca na rozszerzonej rzeczywistości, która pozwala szybciej i łatwiej zorientować się w terenie. W nadchodzących miesiącach korporacja będzie testować nowe możliwości narzędzia, tak aby szybciej zobaczyć, jak daleko znajduje się miejsce docelowe oraz w jakim kierunku należy się udać.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS