|2020-02-06|
GIS, Mapy
Google świętuje 15 lat map
Dokładnie 8 lutego 2005 roku Google uruchomił swój serwis mapowy. Z okazji urodzin korporacja zapowiedziała kilka zmian w tej usłudze.
Odświeżony wygląd i nowe karty
Jeszcze dziś powinna zostać udostępniona aktualizacja mobilnej aplikacji Mapy Google na Androida oraz iOS. Nowością będzie w niej m.in. 5 nowych kart: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.
Odkrywaj: narzędzie pomoże uzyskać informacje np. o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach czy zabytkach.
Dojazd: w tym miejscu można ustawić swoje codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras.
Zapisane: funkcja umożliwia przeglądanie swoich zapisanych miejsc, organizowanie planów na następną podróż czy udostępnianie rekomendacji.
Opublikuj: Każdego roku setki milionów ludzi wprowadza na Mapy Google własne aktualizacje. Dzięki nowej karcie będzie można łatwiej dzielić się swoją lokalną wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia.
Najnowsze: karta ma być źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, które zdaniem lokalnych ekspertów i wydawców są warte uwagi.
Drobną, choć widoczną zmianą będzie też odświeżone logo usługi. Jak wyjaśnia Google, odzwierciedla ono ewolucję, jaką przeszła firma, mapując świat. „Zmiana opiera się na kluczowym od samego początku elemencie Map – pinezce – i reprezentuje zmianę charakteru naszej usługi – od narzędzia ułatwiającego dotarcie do miejsca docelowego, do takiego, które towarzyszy Wam podczas zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania kolejnych ciekawych punktów na mapie świata” – pisze na swoim blogu korporacja.
VIDEO
Nowe informacje dla podróżnych
W minionym roku Google wprowadził prognozy zatłoczenia w środkach transportu publicznego bazujące na danych zebranych przez innych użytkowników. Aby pomóc jeszcze lepiej zaplanować podróż, firma chce dodać kolejne informacje:
Temperatura: funkcja pozwoli sprawdzić, czy według poprzednich pasażerów w pojeździe było za ciepło czy za zimno.
Dostępność: informacja pozwoli zidentyfikować linie transportu publicznego z obsługą personelu, z łatwo dostępnym wejściem i siedzeniem, z przyciskiem STOP lub dobrze widoczną diodą LED.
Sekcja dla kobiet: ta informacja będzie dostępna w regionach, w których firmy przewozowe zdecydowały się na wyznaczenie specjalnych sekcji dla kobiet.
Bezpieczeństwo na pokładzie: aplikacja poinformuje również, czy dany środek transportu jest monitorowany, czy jest poprzez obecność pracownika ochrony, zainstalowane kamery bezpieczeństwa czy dostępność linii pomocy.
Liczba dostępnych wagonów: w Japonii będzie można wybrać trasę na podstawie liczby wagonów, aby zwiększyć swoje szanse na zajęcie miejsca siedzącego.
Powyższe informacje mają być prezentowane na całym świecie od marca, a ich dostępność będzie się różnić w zależności od regionu i organizacji transportu miejskiego.
Kierunek zmian
W ubiegłym roku Google wprowadził Live View – funkcję bazująca na rozszerzonej rzeczywistości, która pozwala szybciej i łatwiej zorientować się w terenie. W nadchodzących miesiącach korporacja będzie testować nowe możliwości narzędzia, tak aby szybciej zobaczyć, jak daleko znajduje się miejsce docelowe oraz w jakim kierunku należy się udać.
JK