Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-01-09| GIS, Mapy

Baza PRNG już po noworocznej aktualizacji

GUGiK opublikował dane Państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG) uwzględniające zmiany prawne obowiązujące od nowego roku.


Baza PRNG już po noworocznej aktualizacji <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta zaktualizowano atrybuty miejscowości, które uzyskały status miasta. Są to: Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą oraz Klimontów.

Z kolei na podstawie rozporządzenia MSWiA ws. ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych:

  • usunięto zniesione 3 nazwy miejscowości oraz 183 nazwy obiektów fizjograficznych,
  • zmieniono nazwy 21 miejscowości oraz 8 obiektów fizjograficznych,
  • wprowadzono nadane 4 nowe nazwy miejscowości.

Jak wyjaśnia GUGiK, aktualizacja PRNG prowadzona jest w sposób ciągły poprzez uzupełnianie obiektów, weryfikację ich lokalizacji i posiadanych atrybutów. Podstawą tych prac jest działalność Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Od ostatniej publikacji (lipiec 2019 r.) zaktualizowano atrybuty dla 5334 nazw miejscowości i dodano 128 nazw. Zaktualizowano także atrybuty dla 899 nazw obiektów fizjograficznych i dodano 2228 nowych nazw.

W wyniku współpracy z czeską i słowacką służbą geodezyjną i kartograficzną do bazy wprowadzono też zagraniczne endonimy dla części obiektów fizjograficznych położonych wzdłuż granicy państw.

Zaktualizowaną bazę PRNG (która zawiera już ponad 255 tys. rekordów) można przeglądać na Geoportalu, a także bezpłatnie pobrać ze strony GUGiK w formatach Shapefile, Excel, GML oraz RDF.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama