wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-09| GIS, Mapy

Baza PRNG już po noworocznej aktualizacji

GUGiK opublikował dane Państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG) uwzględniające zmiany prawne obowiązujące od nowego roku.


Baza PRNG już po noworocznej aktualizacji <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta zaktualizowano atrybuty miejscowości, które uzyskały status miasta. Są to: Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą oraz Klimontów.

Z kolei na podstawie rozporządzenia MSWiA ws. ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych:

 • usunięto zniesione 3 nazwy miejscowości oraz 183 nazwy obiektów fizjograficznych,
 • zmieniono nazwy 21 miejscowości oraz 8 obiektów fizjograficznych,
 • wprowadzono nadane 4 nowe nazwy miejscowości.

Jak wyjaśnia GUGiK, aktualizacja PRNG prowadzona jest w sposób ciągły poprzez uzupełnianie obiektów, weryfikację ich lokalizacji i posiadanych atrybutów. Podstawą tych prac jest działalność Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Od ostatniej publikacji (lipiec 2019 r.) zaktualizowano atrybuty dla 5334 nazw miejscowości i dodano 128 nazw. Zaktualizowano także atrybuty dla 899 nazw obiektów fizjograficznych i dodano 2228 nowych nazw.

W wyniku współpracy z czeską i słowacką służbą geodezyjną i kartograficzną do bazy wprowadzono też zagraniczne endonimy dla części obiektów fizjograficznych położonych wzdłuż granicy państw.

Zaktualizowaną bazę PRNG (która zawiera już ponad 255 tys. rekordów) można przeglądać na Geoportalu, a także bezpłatnie pobrać ze strony GUGiK w formatach Shapefile, Excel, GML oraz RDF.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
No tak 6 dni od poprawy kilku atrybutów do publikacji.
odpowiedz zgłoś
Brawo. To jest tempo jakie powinno być we wszystkich urzędach. Czekamy na zmiany granic w PRG. Czy będzie szybciej niż w roku 2019?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS