wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-23| GNSS, GIS, Sprzęt

Google prezentuje dwuczęstotliwościowego smartfona

Na rynku dostępny jest kolejny smartfon wyposażony w dwuczęstotliwościowy odbiornik nawigacji satelitarnej. To wyprodukowany przez Google'a Pixel 4.


Google prezentuje dwuczęstotliwościowego smartfona <br />
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Google prezentuje dwuczęstotliwościowego smartfona <br />
Google Pixel 4
Google Pixel 4

Wprawdzie premiera tego urządzenia odbyła się jeszcze październiku, ale funkcję dwuczęstotliwościowego pomiaru GNSS odblokowała dopiero niedawna aktualizacja typu Pixel Feature Drop. Po jej zainstalowaniu smartfon korzysta z dwóch częstotliwości dla systemów GPS oraz Galileo. W tym pierwszym przypadku śledzi sygnały L1 i L5, a w drugim – E1 i E5a.

Funkcja ta pozwala osiągnąć dokładność pomiaru niedostępną dla amatorskich urządzeń jednoczęstotliwościowych – w sprzyjających warunkach nawet rzędu kilku decymetrów. Jest to możliwie, gdyż przetworzenie sygnałów nadawanych na różnych częstotliwościach pozwala oszacować błąd związany z opóźnieniem atmosferycznym. Nie bez znaczenia jest także specyfika nowych sygnałów nawigacyjnych (GPS L5 i Galileo E5), które pozwalają lepiej redukować efekt wielodrożności, dokuczliwy szczególnie wśród wysokiej zabudowy.

Wykorzystanie w smartfonie więcej niż jednej częstotliwości jest wciąż rzadko spotykane. Pierwsze tego typu urządzenie (Xiaomi Mi 8) weszło na rynek w połowie ubiegłego roku. O jego praktycznych możliwościach pisaliśmy w GEODECIE 4/2019.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Google Google nie ma szczęścia do swoich słuchawek, zawsze coś. Może tym razem będzie lepiej i rozpoczną erę nowego standardu.
odpowiedz zgłoś
uwaga do @JK niech Pan napisze grant do NCNu i przedstawi swój koncept.... bo ciekawie Pan pisze, jako nowy specjalista zapewne od troposfery... propunuję o kontakt z Panem Hadasiem, to razem coś zamodelujecie..... Dajcie tylko znać jak już opublikujecie swoje odkrycia. bo tutaj wszyscy się chwalą ile papieru zapisali i ile międzynarodowych imprez zaliczyli, ps. może też Pan dostanie nagrodę za poster...
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@JK "Jest to możliwie, gdyż przetworzenie sygnałów nadawanych na różnych częstotliwościach pozwala oszacować błąd związany z opóźnieniem atmosferycznym." - konkretnie jonosferycznym. I nie tyle oszacować co wyeliminować poprzez zastosowanie odpowiedniej kombinacji liniowej obserwacji. Wpływu troposfery niestety się w ten sposób nie pozbędziemy :)
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS