Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-23| GNSS, GIS, Sprzęt

Google prezentuje dwuczęstotliwościowego smartfona

Na rynku dostępny jest kolejny smartfon wyposażony w dwuczęstotliwościowy odbiornik nawigacji satelitarnej. To wyprodukowany przez Google'a Pixel 4.


Google prezentuje dwuczęstotliwościowego smartfona <br />
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Google prezentuje dwuczęstotliwościowego smartfona <br />
Google Pixel 4
Google Pixel 4

Wprawdzie premiera tego urządzenia odbyła się jeszcze październiku, ale funkcję dwuczęstotliwościowego pomiaru GNSS odblokowała dopiero niedawna aktualizacja typu Pixel Feature Drop. Po jej zainstalowaniu smartfon korzysta z dwóch częstotliwości dla systemów GPS oraz Galileo. W tym pierwszym przypadku śledzi sygnały L1 i L5, a w drugim – E1 i E5a.

Funkcja ta pozwala osiągnąć dokładność pomiaru niedostępną dla amatorskich urządzeń jednoczęstotliwościowych – w sprzyjających warunkach nawet rzędu kilku decymetrów. Jest to możliwie, gdyż przetworzenie sygnałów nadawanych na różnych częstotliwościach pozwala oszacować błąd związany z opóźnieniem atmosferycznym. Nie bez znaczenia jest także specyfika nowych sygnałów nawigacyjnych (GPS L5 i Galileo E5), które pozwalają lepiej redukować efekt wielodrożności, dokuczliwy szczególnie wśród wysokiej zabudowy.

Wykorzystanie w smartfonie więcej niż jednej częstotliwości jest wciąż rzadko spotykane. Pierwsze tego typu urządzenie (Xiaomi Mi 8) weszło na rynek w połowie ubiegłego roku. O jego praktycznych możliwościach pisaliśmy w GEODECIE 4/2019.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS