wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-02| Geodezja, Prawo

Minister Emilewicz: budownictwo będzie naszym priorytetem

Pobudzenie budownictwa mieszkaniowego, a w szczególności rządowego programu Mieszkanie Plus będzie jednym z ważniejszych zadań nowego Ministerstwa Rozwoju – deklaruje minister Jadwiga Emilewicz.


Minister Emilewicz: budownictwo będzie naszym priorytetem <br />
fot. MR
fot. MR

Przypomnijmy, że MR powstało wraz z powołaniem nowego rządu, w efekcie przekształcenia Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które wzbogacono o sprawy budownictwa, w tym geodezji i kartografii.

W programie „Rządowa Ława” portalu Wnp.pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że ten nowy dział będzie dla niej jednym z większych wyzwań. Za cel stawia sobie zwiększenie liczby nowych mieszkań oddawanych do użytku, przynajmniej do poziomu 200 tys. rocznie. Jak twierdzi minister Emilewicz, jest to całkiem realny plan, gdyż już w tym roku wartość ta powinna sięgnąć 180 tys. W jej ocenie realizacji tego zamierzenia powinna sprzyjać koniunktura gospodarcza, która wg prognoz również w przyszłym roku powinna utrzymywać się na niezłym poziomie.

Jak zwiększyć liczbę inwestycji? Po pierwsze, ułatwienia w prawie

Jadwiga Emilewicz zadeklarowała, że kierowany przez nią resort będzie kontynuować prace nad ustawami mającymi ułatwić proces inwestycyjny, a które zostały przygotowane przez poprzednie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Wymieniła tu nowelizację Prawa budowlanego, nie wspomniała jednak o noweli Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która – jak informowaliśmy – formalnie wypadła niedawno z prac Sejmu.

Po drugie, szósty bieg w Mieszkaniu Plus, czyli PPP oraz reset w relacjach z samorządami

Ambicją MR jest także przyspieszenie realizacji programu Mieszkanie Plus. W zamierzeniu poprzedniego rządu miał on zapewnić mniej zamożnym Polakom sporą liczbę mieszkań na wynajem dostępnych w niskich cenach. Mowa była o wybudowaniu nawet 100 tys. mieszkań, na razie jest ich jednak niecały tysiąc.

Receptą na przyspieszenie tego programu ma być – po pierwsze – zacieśnienie współpracy z samorządowcami. Minister Emilewicz mówi wręcz o resecie w relacjach rząd – samorząd. Jak zwraca uwagę, to właśnie na gruntach samorządowych powstaje dziś najwięcej inwestycji w ramach Mieszkania Plus, intencją rządu jest jednak szersze otwarcie drzwi dla tej współpracy. Przy tej okazji Jadwiga Emilewicz, chce dokonać zmian w Krajowym Zasobie Nieruchomości m.in. pod kątem lepszej prezentacji działek dostępnych w ramach tej instytucji. Ma tu na myśli np. skuteczniejszą wizualizację ich lokalizacji czy dostępnego uzbrojenia terenu.

Zupełną nowością w Mieszkaniu Plus ma być postawienie na model partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Według wstępnych propozycji MR prywatni deweloperzy mogliby liczyć na dostęp do gruntów z KZN w zamian za przeznaczenie pewnej puli wybudowanych przez siebie mieszkań na potrzeby tego rządowego programu. W ocenie Jadwigi Emilewicz taki model z powodzeniem funkcjonuje już w niektórych krajach, powinien też udać się w Polsce, bo to właśnie dostęp do gruntów jest głównym czynnikiem opóźniającym inwestycje mieszkaniowe.

Zmiany również w planowaniu przestrzennym

Minister rozwoju zadeklarowała także powrót do prac nad reformą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W jej ocenie od 1989 r. jest to dziedzina bardzo zaniedbana i należy skończyć z sytuacją, gdy rządzą głównie „wuzetki” (warunki zabudowy). Wbrew pozorom na uporządkowaniu tej sytuacji skorzystają również deweloperzy, którzy zyskają przewidywalne warunki działalności – podkreśliła w rozmowie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Stanley pomogę Ci. Wstaw mi tu treść maila, a ja spróbuję to przesłać do Pani Emilewicz.
odpowiedz zgłoś
Minister Emilewicz: budownictwo będzie naszym priorytetem no niestety mail nie doszedł na podany przez ministerstwo adres mam zwrot:DELIVERY FAILURE: User sekretariatJEmilewicz (sekretariatJEmilewicz@mr.gov.pl) not listed in Domino Directory Your message
 2 
odpowiedz zgłoś
Stanley jak dajesz taki przykład wykształconego i obytego technicznie geodety to nie dziw się, że nikt ci nie odpisze.
 3 
odpowiedz zgłoś
Minister Emilewicz: budownictwo będzie naszym priorytetem Nie mogłem wysłać z powodów technicznych Outlooka. Wysłałem przez onet.poczta. Zapewne odpowiedzi nie dostanę
 2 
odpowiedz zgłoś
Minister Emilewicz: budownictwo będzie naszym priorytetem Chciałem wysłać meila do biura P.Emilewicz odnośnie durnych przepisów geodezyjnych , budowlanych i innych, spowalniających proces inwestycyjny ale niestety nie dało rady czyli mają nas w tyle
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
budownictwo będzie naszym priorytetem budownictwo będzie priorytetem jak zlikwiduje się durne przepisy wydłużające czas realizacji inwestycji. Dotyczy to przepisów geodezyjnych i budowlanych oraz innych. Samo ich uproszczenie powinno być priorytetem. Pani Emilewiecz niech się Pani temu #$%!!ianemu systemowi przyjrzy i niech zrozumie na czym to #$%!!o siedzi.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
to są obiekty gdzieniegdzie uznaje się, że budynek należy pomierzyć w takiej sytuacji cały, a nie np. tylko ścianę od strony przyłącza, bo to "obiekt" z elementami towarzyszącymi (schodki, ganki). I to ewidencyjny, więc wykaz zmian danych i wniosek właściciela. Jeśli modyfikacja węzłów innych sieci, to pomiar zapewne w odkrywkach. Jeśli ruszymy działkę, to niestety także wnioski od sąsiadów. Obawiam się jednak, że działki to też obiekty i niedługo nie będzie nam wolno zmienić tylko wybranych punktów granicznych, trzeba będzie ustalać wszystkie punkty numerycznego opisu obiektu. A to naruszy tzw. konfigurację granic kolejnych działek i trzeba będzie przeprowadzić kompleksową modernizację aż do granic państwa. Ale pamiętajmy, robimy to dla dobra Rzeczypospolitej. Tylko my co prawda, bo żaden budowlaniec nie połozy gratis ani jednej kostki bruku poza zamówieniem, żaden projektant nie zrobi projektów gratis na działki sąsiednich inwestorów itd.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Panie Leszku rozszerzenie pomiaru nie tylko o pomiar budynku, bo co np. jeśli granica działki biegnie po licu budynku? No toż wznowienie się kłania.A co z istniejącymi sieciami? Dociągnąć? A czy wtedy można zrobić wszystko jednym zgłoszeniem czy też trzeba osobno każdy cel zrobić. I co wówczas byloby celem takiej pracy? Zdaje się tylko poprawienie bajzlu w powiecie.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Szczególnie likwidację barier widać w dodanym nowym obowiązku weryfikacyjnym. Organ przekazane zbiory nowych danych weryfikuje pod względem spójności przekazywanych zbiorów nowych, zmodyfikowanych lub zweryfikowanych danych z prowadzonymi przez ten organ bazami danych. W bazach królują dane-śmieci sklikane z analogowych w tym map 1:1000/2000/5000 założonych w latach '70. W tej sytuacji nie ma opcji by elementy aktualnie zmierzone mogły spójnie przylegać do tych sklikanych. Efekt? Nowe dane są niespójne z danymi znajdującymi się w prowadzonych przez organ bazami dlatego operat nieprzyjęty do zasobu do czasu pomiaru elementów nie będących w zakresie zlecenia. Np. zlecenie na inwent. przyłącza do istniejącego w bazach budynku - sklikanego. Po skartowaniu przyłącz wchodzi na budynek lub do niego nie dochodzi. Weryfikacja negatywna. Operat zwrócony geodecie. I co w takim przypadku panie W.Izdebski? Mam poszerzyć zlecenie o pomiar budynku?
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Pytanie Czy nowelizacja PGiK mieści się w temacie likwidacja barier ? Ale tak realnie, rzeczywiście a nie w teorii. Z opinii środowiska, przynajmniej jego protestującej części absolutnie nie ale jak jest rzeczywiście ?
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS