Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-02| Geodezja, Prawo

Minister Emilewicz: budownictwo będzie naszym priorytetem

Pobudzenie budownictwa mieszkaniowego, a w szczególności rządowego programu Mieszkanie Plus będzie jednym z ważniejszych zadań nowego Ministerstwa Rozwoju – deklaruje minister Jadwiga Emilewicz.


Minister Emilewicz: budownictwo będzie naszym priorytetem <br />
fot. MR
fot. MR

Przypomnijmy, że MR powstało wraz z powołaniem nowego rządu, w efekcie przekształcenia Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które wzbogacono o sprawy budownictwa, w tym geodezji i kartografii.

W programie „Rządowa Ława” portalu Wnp.pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że ten nowy dział będzie dla niej jednym z większych wyzwań. Za cel stawia sobie zwiększenie liczby nowych mieszkań oddawanych do użytku, przynajmniej do poziomu 200 tys. rocznie. Jak twierdzi minister Emilewicz, jest to całkiem realny plan, gdyż już w tym roku wartość ta powinna sięgnąć 180 tys. W jej ocenie realizacji tego zamierzenia powinna sprzyjać koniunktura gospodarcza, która wg prognoz również w przyszłym roku powinna utrzymywać się na niezłym poziomie.

Jak zwiększyć liczbę inwestycji? Po pierwsze, ułatwienia w prawie

Jadwiga Emilewicz zadeklarowała, że kierowany przez nią resort będzie kontynuować prace nad ustawami mającymi ułatwić proces inwestycyjny, a które zostały przygotowane przez poprzednie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Wymieniła tu nowelizację Prawa budowlanego, nie wspomniała jednak o noweli Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która – jak informowaliśmy – formalnie wypadła niedawno z prac Sejmu.

Po drugie, szósty bieg w Mieszkaniu Plus, czyli PPP oraz reset w relacjach z samorządami

Ambicją MR jest także przyspieszenie realizacji programu Mieszkanie Plus. W zamierzeniu poprzedniego rządu miał on zapewnić mniej zamożnym Polakom sporą liczbę mieszkań na wynajem dostępnych w niskich cenach. Mowa była o wybudowaniu nawet 100 tys. mieszkań, na razie jest ich jednak niecały tysiąc.

Receptą na przyspieszenie tego programu ma być – po pierwsze – zacieśnienie współpracy z samorządowcami. Minister Emilewicz mówi wręcz o resecie w relacjach rząd – samorząd. Jak zwraca uwagę, to właśnie na gruntach samorządowych powstaje dziś najwięcej inwestycji w ramach Mieszkania Plus, intencją rządu jest jednak szersze otwarcie drzwi dla tej współpracy. Przy tej okazji Jadwiga Emilewicz, chce dokonać zmian w Krajowym Zasobie Nieruchomości m.in. pod kątem lepszej prezentacji działek dostępnych w ramach tej instytucji. Ma tu na myśli np. skuteczniejszą wizualizację ich lokalizacji czy dostępnego uzbrojenia terenu.

Zupełną nowością w Mieszkaniu Plus ma być postawienie na model partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Według wstępnych propozycji MR prywatni deweloperzy mogliby liczyć na dostęp do gruntów z KZN w zamian za przeznaczenie pewnej puli wybudowanych przez siebie mieszkań na potrzeby tego rządowego programu. W ocenie Jadwigi Emilewicz taki model z powodzeniem funkcjonuje już w niektórych krajach, powinien też udać się w Polsce, bo to właśnie dostęp do gruntów jest głównym czynnikiem opóźniającym inwestycje mieszkaniowe.

Zmiany również w planowaniu przestrzennym

Minister rozwoju zadeklarowała także powrót do prac nad reformą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W jej ocenie od 1989 r. jest to dziedzina bardzo zaniedbana i należy skończyć z sytuacją, gdy rządzą głównie „wuzetki” (warunki zabudowy). Wbrew pozorom na uporządkowaniu tej sytuacji skorzystają również deweloperzy, którzy zyskają przewidywalne warunki działalności – podkreśliła w rozmowie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS