wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-18| GNSS

Prof. Dorota Grejner-Brzezińska w radzie doradców Donalda Trumpa

Absolwentka Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (obecnie UWM) prof. Dorota Grejner-Brzezińska zasiądzie w amerykańskiej Prezydenckiej Radzie Doradców ds. Nauki i Technologii. Zamiar mianowania osób na kluczowe stanowiska administracyjne ogłosił 14 listopada prezydent Donald Trump.


Prof. Dorota Grejner-Brzezińska w radzie doradców Donalda Trumpa
Profesor Dorota Grejner-Brzezińska obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Cały czas utrzymuje kontakty z macierzystą uczelnią. Dzięki jej wsparciu Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM współpracuje z Uniwersytetem Stanowym w Ohio w USA.

Do Ohio prof. Grejner-Brzezińska przyjechała z Polski ponad 20 lat temu jako stypendystka Fulbrighta, zamierzając studiować nauki geodezyjne. Po uzyskaniu doktoratu została na uczelni. W 2017 r. została prodziekanem ds. badań. Prof. Grejner-Brzesińska pełniła również funkcję prezesa Instytutu Nawigacji (ION). Jest członkiem ION oraz członkiem Królewskiego Instytutu Nawigacji. Jej zainteresowania badawcze obejmują algorytmy GPS/GNSS, integrację GPS/inercji i innych czujników do nawigacji w środowiskach wymagających GPS, czujniki i algorytmy do nawigacji wewnętrznej i osobistej, mapowanie mobilne. Specjalizuje się w inżynierii geomatycznej - nauce o globalnej infrastrukturze. Jej ustalenia były wykorzystywane przez NASA. Współpracowała także z Departamentem Obrony, aby pomóc w mapowaniu i śledzeniu Ziemi za pomocą zaawansowanych czujników.

Prof. Dorota Grejner-Brzezińska jako pierwsza kobieta ze Stanowego Uniwersytetu w Ohio została wybrana do Krajowej Akademii Inżynieryjnej. Przyznała wówczas, że to wspaniały dzień dla przedstawicielek jej płci, bo dotąd zaledwie około 10 proc. członków tej organizacji stanowiły kobiety. Wyraziła też nadzieję, że ta nominacja zainspiruje inne młode kobiety - inżynierów.

Opublikowała ponad 300 recenzowanych artykułów, liczne raporty techniczne i pięć rozdziałów książek na temat GPS i nawigacji, a także prowadziła ponad 25 sponsorowanych projektów badawczych o łącznym budżecie 17 mln dolarów. Jest prezesem Instytutu Nawigacji, byłą przewodniczącą Komisji Międzynarodowego Stowarzyszenia Geodezji (IAG) 4, Pozycjonowania i Aplikacji oraz członkiem IAG.

Prof. Dorota Grejner-Brzezińska została także laureatką II edycji konkursu o Nagrodę im. Profesora Lubomira W. Barana w 2016 r. Przypomnijmy, że decyzję o przyznaniu tej nagrody podejmuje w drodze uchwały Rada Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM po zasięgnięciu opinii kapituły nagrody. Prof. Grejner-Brzezińska została doceniona za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie geodezji i nawigacji satelitarnej.

Źródło: UWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
2016 Kepler Award Należy przede wszystkim zauważyć, że Pani Profesor jest w ścisłej czołówce światowej, znana w całym środowisku przez wszystkich co interesują się Nawigacją GNSS; dodam jeszcze, że w 2016 otrzymała prestiżową nagrodę Keplera, stając w jednym rzędzie obok światowych rekinów naukowych.... https://www.ion.org/awards/2016-Kepler.cfm poza tym bardzo miła i z klasą Kobieta, ciągle bardzo ładna....; Wielki SZACUNEK i duma dla OLSZTYNA. Daj Boż jej dużo zdrówka...
 3 
odpowiedz zgłoś
@ Gratulacje. Oby udało się rozpowszechnić idee mapy zasadnicznej aktualizowanej przez wykonawców za opłatą w wielkim świecie. Przedstawicie rodzimych firm geoinfoirmatycznych już zacierają ręce.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
~ Czapki z głów.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
. nie zdążyła Szanowana Pani posmakować geodezji w Polsce
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
:) gratulacje
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Wow! Congrats. Sukcesy Polaków poza granicami cieszą.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS