Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-10| GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Nagroda im. prof. Barana dla prof. Mariusza Figurskiego

W miniony piątek (4 października) podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie poznaliśmy laureata V edycji Konkursu o Nagrodę im. prof. Lubomira Włodzimierza Barana. Został nim prof. Mariusz Figurski z Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej.


Nagroda im. prof. Barana dla prof. Mariusza Figurskiego <br />
Maria Baran, dziekan WGIPiB dr hab. inż. Paweł Wielgosz, prof. Mariusz Figurski, dr hab inż. Robert Duchnowski (fot. Janusz Pająk)
Maria Baran, dziekan WGIPiB dr hab. inż. Paweł Wielgosz, prof. Mariusz Figurski, dr hab inż. Robert Duchnowski (fot. Janusz Pająk)

Profesor Mariusz Józef Figurski (ur. 1964) jest absolwentem Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (1989). Stopień doktora nauk technicznych nadała mu Rada Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1995), a stopień doktora habilitowanego otrzymał na Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej WAT (2005). Nominację profesorską otrzymał w 2015 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT jako inżynier (1989-1994), asystent (1994-1995), adiunkt (1996-2006), profesor nadzwyczajny (2006-2015) i profesor zwyczajny (2015-2017). W latach 1999-2009 pracował na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W latach 2006-2012 był prodziekanem ds. naukowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, a w latach 2012-2016 prorektorem ds. rozwoju na tej uczelni. Od 2017 pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego w Katedrze Geodezji na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Prof. Mariusz Figurski został wyróżniony przez kapitułę nagrody za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze. Głównymi kierunkami działalności naukowej laureata są:
• opracowania sieci satelitarnych GPS/GNSS,
• monitorowanie stabilności polskich stacji referencyjnych GNSS,
• monitorowanie obiektów inżynierskich z wykorzystaniem technologii GNSS,
• meteorologia GNSS – badanie gwałtownych zjawisk pogodowych,
• wyznaczanie niejednorodności jonosferycznych z wykorzystaniem gęstych sieci stacji referencyjnych GNSS,
• modelowanie stanu atmosfery w oparciu o numeryczne modele pogody COAMPS i WRF.
Od 2017 roku w ramach prowadzonych badań, rozwija na Politechnice Gdańskiej ruch „open science”, wprowadził nową koncepcję prowadzenia badań w ramach otwartych zespołów naukowych „open team”.

Nagroda im. prof. Barana ma na celu popularyzację wybitnych osiągnięć naukowych i badawczych w dyscyplinie geodezja i kartografia oraz podtrzymywanie pamięci o związanym z UWM profesorze Lubomirze Włodzimierzu Baranie – wybitnym polskim geodecie i uczonym, a także jego dorobku naukowym. Nagroda przyznawana jest co roku w drodze konkursu, a jej wysokość w V edycji wyniosła 10 tys. zł.

Przypomnijmy, że laureatami wcześniejszych edycji konkursu zostali:
I – prof. Aleksander Brzeziński z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej,
II – prof. Dorota Grejner-Brzezińska, dziekan Wydziału Civil, Environmental and Geodetic Engineering na Ohio State University (USA) oraz prezydent amerykańskiego Instytutu Nawigacji (ION),
III – dr hab. inż. Witold Rohm z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
IV – prof. Wiesław Kosek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS