wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-10| GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Nagroda im. prof. Barana dla prof. Mariusza Figurskiego

W miniony piątek (4 października) podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie poznaliśmy laureata V edycji Konkursu o Nagrodę im. prof. Lubomira Włodzimierza Barana. Został nim prof. Mariusz Figurski z Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej.


Nagroda im. prof. Barana dla prof. Mariusza Figurskiego <br />
Maria Baran, dziekan WGIPiB dr hab. inż. Paweł Wielgosz, prof. Mariusz Figurski, dr hab inż. Robert Duchnowski (fot. Janusz Pająk)
Maria Baran, dziekan WGIPiB dr hab. inż. Paweł Wielgosz, prof. Mariusz Figurski, dr hab inż. Robert Duchnowski (fot. Janusz Pająk)

Profesor Mariusz Józef Figurski (ur. 1964) jest absolwentem Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (1989). Stopień doktora nauk technicznych nadała mu Rada Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1995), a stopień doktora habilitowanego otrzymał na Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej WAT (2005). Nominację profesorską otrzymał w 2015 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT jako inżynier (1989-1994), asystent (1994-1995), adiunkt (1996-2006), profesor nadzwyczajny (2006-2015) i profesor zwyczajny (2015-2017). W latach 1999-2009 pracował na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W latach 2006-2012 był prodziekanem ds. naukowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, a w latach 2012-2016 prorektorem ds. rozwoju na tej uczelni. Od 2017 pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego w Katedrze Geodezji na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Prof. Mariusz Figurski został wyróżniony przez kapitułę nagrody za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze. Głównymi kierunkami działalności naukowej laureata są:
• opracowania sieci satelitarnych GPS/GNSS,
• monitorowanie stabilności polskich stacji referencyjnych GNSS,
• monitorowanie obiektów inżynierskich z wykorzystaniem technologii GNSS,
• meteorologia GNSS – badanie gwałtownych zjawisk pogodowych,
• wyznaczanie niejednorodności jonosferycznych z wykorzystaniem gęstych sieci stacji referencyjnych GNSS,
• modelowanie stanu atmosfery w oparciu o numeryczne modele pogody COAMPS i WRF.
Od 2017 roku w ramach prowadzonych badań, rozwija na Politechnice Gdańskiej ruch „open science”, wprowadził nową koncepcję prowadzenia badań w ramach otwartych zespołów naukowych „open team”.

Nagroda im. prof. Barana ma na celu popularyzację wybitnych osiągnięć naukowych i badawczych w dyscyplinie geodezja i kartografia oraz podtrzymywanie pamięci o związanym z UWM profesorze Lubomirze Włodzimierzu Baranie – wybitnym polskim geodecie i uczonym, a także jego dorobku naukowym. Nagroda przyznawana jest co roku w drodze konkursu, a jej wysokość w V edycji wyniosła 10 tys. zł.

Przypomnijmy, że laureatami wcześniejszych edycji konkursu zostali:
I – prof. Aleksander Brzeziński z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej,
II – prof. Dorota Grejner-Brzezińska, dziekan Wydziału Civil, Environmental and Geodetic Engineering na Ohio State University (USA) oraz prezydent amerykańskiego Instytutu Nawigacji (ION),
III – dr hab. inż. Witold Rohm z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
IV – prof. Wiesław Kosek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dawaj Mariusz !!!
odpowiedz zgłoś
Postać nietuzinkowa chociaż nieco kontrowersyjna. W zakresie GNSS chyba się należało. Gratulacje.
 3 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje! Panie Profesorze, serdeczne gratulacje i wszystkiego najlepszego!
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje! Panie Profesorze!
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS