Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-18| Geodezja

Polka doceniona na antypodach

Anna Paterak, geodetka od kilku lat mieszkająca w Sydney w Australii, została jedną z laureatek nagród EISSI 2019 przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie geodezji i informacji przestrzennej (Excellence in Surveying and Spatial Information Awards).


Polka doceniona na antypodach <br />
Anna Paterak (z lewej) i Narelle Underwood, pierwsza kobieta na stanowisku surveyor general (odpowiednik GGK) w stanie NSW (fot. eissi.com.au)
Anna Paterak (z lewej) i Narelle Underwood, pierwsza kobieta na stanowisku surveyor general (odpowiednik GGK) w stanie NSW (fot. eissi.com.au)

Organizatorami konkursu są dwa stowarzyszenia zrzeszające geodetów i firmy geodezyjne z Nowej Południowej Walii (NSW), najludniejszego stanu Australii – Association of Consulting Surveyors NSW oraz Institution of Surveyors NSW. Nagrody od 22 lat przyznawane są za najlepsze projekty w ośmiu kategoriach. Ponadto wręczane są dwie nagrody indywidulane (dla geodety w wieku do 35 i powyżej 35 lat) oraz dla najlepszej firmy geodezyjnej. W 2019 r. najlepsza w kategorii „młody geodeta roku” (Young Surveying Professional of the Year) okazała się Anna Paterak. Uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienia, odbyła się 7 września w Sydney.

Anna Paterak jest absolwentką kierunków geodezja i kartografia oraz budownictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jak opowiada Geoforum.pl, do Australii wraz z mężem przyleciała 6 lat temu. Pierwszą pracę znalazła w małej rodzinnej firmie, gdzie zajmowała się głównie opracowaniem drobnych map do celów projektowych. Po roku udało jej się przenieść do Project Surveyors, renomowanego na rynku lokalnym przedsiębiorstwa, które m.in. już kilkukrotnie było nagradzane na konferencjach Hexagonu w Las Vegas za projekty związane ze skanowaniem laserowym.

Australijskie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji zdobyła w 2,5 roku, podczas gdy zazwyczaj procedura ta zajmuje około 4 lat. Jak podkreśla Anna Paterak, w całej 8-milionowej Nowej Południowej Walii jest zaledwie 950 geodetów uprawnionych. – Geodezja w Australii to także typowo męska branża. W momencie nadania uprawnień byłam dopiero 29. kobietą geodetą uprawnionym w stanie NSW – zauważa.

Obecnie laureatka nagrody EISSI zajmuje się głównie podziałami działek na potrzeby dużych przedsięwzięć deweloperskich. – W ciągu 5 lat pracy w Project Surveyors kilkukrotnie realizowałam projekty, których efektem końcowym były podziały na 100 działek. Ponadto od 2 lat zajmuję stanowisko współmenedżera działu katastralnego, w skład którego, oprócz geodetów, wchodzi również 2 specjalistów od planowania przestrzennego. Od marca tego roku jestem też członkiem zarządu Project Surveyors – dodaje Anna Paterak.

W jednym z najbliższych numerów GEODETY opublikujemy wywiad z Anną Paterak

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS