Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-09-18 | Geodezja

Polka doceniona na antypodach

Anna Paterak, geodetka od kilku lat mieszkająca w Sydney w Australii, została jedną z laureatek nagród EISSI 2019 przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie geodezji i informacji przestrzennej (Excellence in Surveying and Spatial Information Awards).


Ilustracja: Polka doceniona na antypodach <br />
Anna Paterak (z lewej) i Narelle Underwood, pierwsza kobieta na stanowisku surveyor general (odpowiednik GGK) w stanie NSW (fot. eissi.com.au)
Anna Paterak (z lewej) i Narelle Underwood, pierwsza kobieta na stanowisku surveyor general (odpowiednik GGK) w stanie NSW (fot. eissi.com.au)

Organizatorami konkursu są dwa stowarzyszenia zrzeszające geodetów i firmy geodezyjne z Nowej Południowej Walii (NSW), najludniejszego stanu Australii – Association of Consulting Surveyors NSW oraz Institution of Surveyors NSW. Nagrody od 22 lat przyznawane są za najlepsze projekty w ośmiu kategoriach. Ponadto wręczane są dwie nagrody indywidulane (dla geodety w wieku do 35 i powyżej 35 lat) oraz dla najlepszej firmy geodezyjnej. W 2019 r. najlepsza w kategorii „młody geodeta roku” (Young Surveying Professional of the Year) okazała się Anna Paterak. Uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienia, odbyła się 7 września w Sydney.

Anna Paterak jest absolwentką kierunków geodezja i kartografia oraz budownictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jak opowiada Geoforum.pl, do Australii wraz z mężem przyleciała 6 lat temu. Pierwszą pracę znalazła w małej rodzinnej firmie, gdzie zajmowała się głównie opracowaniem drobnych map do celów projektowych. Po roku udało jej się przenieść do Project Surveyors, renomowanego na rynku lokalnym przedsiębiorstwa, które m.in. już kilkukrotnie było nagradzane na konferencjach Hexagonu w Las Vegas za projekty związane ze skanowaniem laserowym.

Australijskie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji zdobyła w 2,5 roku, podczas gdy zazwyczaj procedura ta zajmuje około 4 lat. Jak podkreśla Anna Paterak, w całej 8-milionowej Nowej Południowej Walii jest zaledwie 950 geodetów uprawnionych. – Geodezja w Australii to także typowo męska branża. W momencie nadania uprawnień byłam dopiero 29. kobietą geodetą uprawnionym w stanie NSW – zauważa.

Obecnie laureatka nagrody EISSI zajmuje się głównie podziałami działek na potrzeby dużych przedsięwzięć deweloperskich. – W ciągu 5 lat pracy w Project Surveyors kilkukrotnie realizowałam projekty, których efektem końcowym były podziały na 100 działek. Ponadto od 2 lat zajmuję stanowisko współmenedżera działu katastralnego, w skład którego, oprócz geodetów, wchodzi również 2 specjalistów od planowania przestrzennego. Od marca tego roku jestem też członkiem zarządu Project Surveyors – dodaje Anna Paterak.

W jednym z najbliższych numerów GEODETY opublikujemy wywiad z Anną Paterak

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ZAWOJUJMY SWIAT!!! IMHO proszę nie poprzestać na wprowadzeniu tego wynalazku w Irlandii. Ta koncepcja jest tak światła, ze NIE WYPADA poprzestać tylko na jednym kraju. GEODECI wszystkich krajów łączcie się w BZDECIE i GESUCIE!
    1 
 3 
A może tak mały reportaż z Irlandii? GGK który nie był jeszcze GGK reklamował całkiem niedawno żywe zainteresowanie tego kraju wdrożeniem naszego modelu geodezji. Też był wtedy młody człowiek z Polski który tam pracował i przedstawiony przez przyszłego GGK opowiadał o fascynacji tamtejszych mierniczych naszymi rozwiązaniami i ich nadziei na wprowwadzenie ich właśnie w Irlandii. Śmiało... Ministrze-Prezesie, bez fałszywej skromności! Trzeba się chwalić jeśli ma się ku temu powody! :-D
  
 3 
geodezja na antypodach A może by tak mały wywiadzik z Panią Anną przeprowadził "Geodeta". a nim pytanko typu jak funkcjonuje typowa geodezja z krokodylem dundee w tle.
  
... Gratulacje! Brawo i jeszcze raz brawo!
  
GRATULACJE Paweł Edmund Strzelecki w XIX wieku, podróżnik i odkrywca, dzięki niemu mamy górę Kościuszki w Australii teraz Pani jest jego kontynuatorką i polskim wkładem w australijska geodezję. Wiemy że emigrantom nie jest łatwo a jednak dała Pani radę co świadczy o poziomie polskiej edukacji geodezyjnejGRATULACJE!
  
 1 
Wrocław! Piękna wizytówka wspaniałej uczelni. Gratulacje Pani Anno! Życzę dalszych sukcesów. Nie mam nadziei niestety że tacy ludzie wrócą i wspomogą Polską geodezję którą kocham miłością nieodwzajemnioną. Pani starszy kolega z uczelni pozdrawia!
  
No, na taki wywiad to już cenzura wewnętrzna nie pozwoli :-)).Nie ma bata.Najgroźniejszy dla obecnego systemu polskiej geodezji jest wzrost wiedzy i świadomości środowiska.Ale.. może któreś ze stowarzyszeń czy organizacji nawiąże z Panią Anną kontakt? Mamy tylu rodaków pracujących w branży za granicą i może byłoby warto poprosić ich o trochę informacji i komentarza w odniesieniu do różnic pomiędzy Polską a resztą świata. Trochę mitów krążących w branży by się wyjaśniło.
    1 
 4 
Brawo Anno! Świetna wiadomość! Gratulacje!! Może jakiś dłuższy wywiad z p. Anną? Myślę, że nie tylko ja jestem ciekaw, jak na antypodach radzą sobie bez mapy zasadniczej i weryfikacji...
    1 
 5 
i mądre i piękne..no no.Gratulacje !! :):):)
  
 2 
Wrocław Wrocław rulez!
    1 
 2 
Gratuluję oby Pani nie wspominała lokalsom o naszym polskim osiągnięciu jakim jest mapa zasadnicza
    4 
 5 
Jakoś ten Wrocław ostatnio przoduje jeśli chodzi o nagrody dla młodych geodetów. Okazuje się, że nie tylko w samej Polsce. Oczywiście główne brawa dla Pani Annny ale warto dostrzec też inne aspekty jej sukcesu. No ciekawa jest ta liczba mierniczych uprawnionych - 950 - w skali Polski, w tych samych proporcjach byłoby to około 4500.
  
 5 
Gratulacje !! szczere gratulacje :))
    1 
 3 



wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Zintegrowany System Katastralny i Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach to jedno i to samo? Różnica polega na tym, że autorem pierwszej nazwy była ekipa AWS, a drugiej SLD.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873)

Paweł Edmund  Strzelecki  (1797-1873)
Geolog, podróżnik, odkrywca, który zdobył najwyższy szczyt Australii i nazwał go Górą Kościuszki. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie (dziś w granicach Poznania) w rodzinie szlacheckiej herbu Oksza. Przez kilka lat zarządzał włościami księcia...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1813

1813
Abraham Stern (1769-1842), uczony, wynalazca, skonstruował "Machinę rachunkową" (arytmometr), pozwalającą na wykonanie czterech podstawowych operacji matematycznych. W 1817 r. zbudował maszynę umożliwiająca także wyciąganie pierwiastków...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2