wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geospatial Revolution, odc. 2
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-09-02| GIS, Mapy

Saksonia uwalnia dane przestrzenne

Do grona niemieckich krajów związkowych, które postanowiły udostępnić swoje geodane na wolnej licencji, dołączyła właśnie Saksonia.


Saksonia uwalnia dane przestrzenne

Zasoby danych przestrzennych można pobierać na portalu www.geodaten.sachsen.de – są one dostępne zarówno w postaci plików, jak i usług sieciowych WMS i WMTS. Opublikowano tu np. ortofotomapę, dane katastralne, modele krajobrazu, numeryczne modele terenu (w rozdzielczości od 1 metra) czy modele 3D zabudowy, a także mapy topograficzne w skali od 1:10 000 do 1:300 000. Zbiory te mogą być wykorzystywane do dowolnych celów, również komercyjnych.

Jak wyjaśniają władze Saksonii, uwolnienie tych zasobów jest jednym z elementów realizowanej w tym landzie szerszej strategii OpenData. Decydenci liczą, że zwiększy to transparentność urzędu oraz stanie się bodźcem do rozwoju wielu innowacyjnych rozwiązań np. z zakresu internetu rzeczy, inteligentnych miast czy pojazdów autonomicznych.

Saksonia nie jest pierwszym niemieckim landem, który zdecydował się na taki krok. Uwolnienie przynajmniej części swoich zasobów geodanych wcześniej przeprowadził m.in.: Berlin, Nadrenia Północna-Westfalia czy Turyngia.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zanim zacznie się jakaś gorąca wymiana zdań proponuję skorzystać z linka i zobaczyć co kryje się pod pojęciem "uwolnionych danych".

@paranoik z matplanety Tak, tak - co tam korzyści dla obywateli, nauki i gospodarki. Przecież liczy się tylko jakiś wyimaginowany terrorysta, co to podłoży bombę, bo ktoś opublikował NMT. Pewnie uważasz, że taki zamach na WTC to wina tego, że w Stanach dane są publiczne i inaczej zamachowcy nie wiedzieliby, gdzie są wieże?

do czasu Do czasu jak im jakiś bin laden bombki nie podłoży bo teraz będzie miał jak na dłoni w swoim komputerze gdzie ma ją podłożyć żeby efekt był najlepszy. U nas też tak uwalniają dane GESUT aż ktoś nie wpadnie na pomysł by coś wysadzić lub ukraść i wtedy się może co niektórym oczka otworzą.

dyskutujecie z jakimś marudą a tymczasem to jest news dnia. Tak dla uwolnienia danych

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt