wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-02| GIS, Mapy

Saksonia uwalnia dane przestrzenne

Do grona niemieckich krajów związkowych, które postanowiły udostępnić swoje geodane na wolnej licencji, dołączyła właśnie Saksonia.


Saksonia uwalnia dane przestrzenne

Zasoby danych przestrzennych można pobierać na portalu www.geodaten.sachsen.de – są one dostępne zarówno w postaci plików, jak i usług sieciowych WMS i WMTS. Opublikowano tu np. ortofotomapę, dane katastralne, modele krajobrazu, numeryczne modele terenu (w rozdzielczości od 1 metra) czy modele 3D zabudowy, a także mapy topograficzne w skali od 1:10 000 do 1:300 000. Zbiory te mogą być wykorzystywane do dowolnych celów, również komercyjnych.

Jak wyjaśniają władze Saksonii, uwolnienie tych zasobów jest jednym z elementów realizowanej w tym landzie szerszej strategii OpenData. Decydenci liczą, że zwiększy to transparentność urzędu oraz stanie się bodźcem do rozwoju wielu innowacyjnych rozwiązań np. z zakresu internetu rzeczy, inteligentnych miast czy pojazdów autonomicznych.

Saksonia nie jest pierwszym niemieckim landem, który zdecydował się na taki krok. Uwolnienie przynajmniej części swoich zasobów geodanych wcześniej przeprowadził m.in.: Berlin, Nadrenia Północna-Westfalia czy Turyngia.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zanim zacznie się jakaś gorąca wymiana zdań proponuję skorzystać z linka i zobaczyć co kryje się pod pojęciem "uwolnionych danych".

@paranoik z matplanety Tak, tak - co tam korzyści dla obywateli, nauki i gospodarki. Przecież liczy się tylko jakiś wyimaginowany terrorysta, co to podłoży bombę, bo ktoś opublikował NMT. Pewnie uważasz, że taki zamach na WTC to wina tego, że w Stanach dane są publiczne i inaczej zamachowcy nie wiedzieliby, gdzie są wieże?

do czasu Do czasu jak im jakiś bin laden bombki nie podłoży bo teraz będzie miał jak na dłoni w swoim komputerze gdzie ma ją podłożyć żeby efekt był najlepszy. U nas też tak uwalniają dane GESUT aż ktoś nie wpadnie na pomysł by coś wysadzić lub ukraść i wtedy się może co niektórym oczka otworzą.

dyskutujecie z jakimś marudą a tymczasem to jest news dnia. Tak dla uwolnienia danych

4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS