wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-27| Geodezja, GIS, Software

Sierpniowa aktualizacja C-Geo

W ramach aktualizacji z 23 sierpnia aplikacja geodezyjna C-Geo firmy Softline została wzbogacona o kilkanaście nowych funkcjonalności, w tym: automatyczne tworzenie relacji obiektów mapy zasadniczej z punktami wysokościowymi, nowy sposób odszukiwania działki przy wykorzystaniu usługi sieciowej ULDK czy obliczanie powierzchni obiektów przestrzennych – „powierzchni 3D”.


Sierpniowa aktualizacja C-Geo
Sierpniowa aktualizacja C-Geo
Jak piszą twórcy oprogramowania, relacje obiektów mapy zasadniczej dotyczą zarówno obiektów topograficznych (BDOT500) z punktami wysokościowymi sztucznymi, jak i obiektów GESUT z punktami o określonej wysokości GESUT. Większość, a właściwie wszystkie znane aplikacje do prowadzenia i aktualizacji baz danych BDOT500 czy GESUT wymagają od użytkownika „ręcznego” tworzenia takich relacji. W C-Geo przyjęto, że powinny być one generowane automatycznie na podstawie analiz przestrzennych z uwzględnieniem uwarunkowań określonych w rozporządzeniach, bez konieczności angażowania w ten proces operatora programu.

W większości przypadków tak budowana relacja nie budzi wątpliwości. Są jednak obiekty oparte na punktach wysokościowych, które mają wspólne krawędzie/punkty (np. krawężnik i chodnik lub jezdnia), albo przenikają się przestrzennie (np. przepust liniowy i rów powierzchniowy). W tych przypadkach poprawna jest relacja tylko jednego z tych obiektów z punktami wysokościowymi, mimo że punkty wysokościowe przestrzennie są powiązane z oboma obiektami. Od bieżącej aktualizacji również takie relacje C-Geo buduje automatycznie, wykorzystując hierarchię obiektów wynikającą z przepisów.

W czerwcowej aktualizacji C-Geo dodany został nowy pasek narzędziowy – „Usługi sieciowe” pozwalający łatwo wyświetlić w oknie mapy dane z usług krajowej integracji: ewidencji gruntów, uzbrojenia terenu, miejscowych planów zagospodarowania, punktów adresowych oraz osnowy. Jednocześnie w czerwcu br. GUGiK udostępnił kolejną usługę związaną z ULDK ułatwiającą odszukanie działki po podaniu obrębu i jej numeru (a nie całego identyfikatora, jak dotąd). Ta nowa usługa sieciowa została także wprowadzona do C-Geo w sierpniowej aktualizacji.

W tym celu udostępniony został słownik obrębów wbudowany w C-Geo, dzięki temu nie ma możliwości wprowadzenia błędnej nazwy obrębu. Po wybraniu obrębu i numeru działki, wysyłane jest zapytanie sieciowe i w odpowiedzi uzyskujemy informację o znalezionej lub znalezionych działkach z podaniem ich pełnego identyfikatora, powiatu, gminy i obrębu z bazy TERYT. Następnie można wczytać do mapy granice znalezionej działki, a do bazy danych związanej z tą geometrią zostanie zapisany pełny identyfikator odnalezionej działki. Funkcja ta zdecydowanie upraszcza odszukanie lokalizacji np. inwestycji, otoczenia pracy geodezyjnej, itd.

Kolejną nową, ale od dawna oczekiwaną funkcjonalnością jest mechanizm obliczania w locie powierzchni 3D (matematycznej i z uwzględnieniem redukcji odwzorowawczych) dla obiektów powierzchniowych opartych o punkty ze współrzędnymi XYH. Algorytm tego obliczenia bazuje na automatycznym generowaniu modelu TIN (siatki trójkątów) i jest wykorzystany w różnych funkcjach programu:

 • w oknie informacji o wybranym obiekcie (prawy klawisz myszki lub CTRL-I - Informacja),
 • w raporcie o obiekcie generowanym w edytorze obiektów (funkcja „Co drukować”),
 • w oknie bazy danych dla obiektów (funkcja obliczania powierzchni 3D),
 • w raporcie z właściwości warstw w Legendzie (statystyka warstw zawierająca np. liczbę obiektów, sumę ich długości, powierzchnie płaskie i przestrzenne).

Funkcja liczenia powierzchni 3D przydatna jest np. do określenia powierzchni zasiewu, koszenia, umocnień skarp itp.

Źródło: Softline Plus


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
może jeszcze dostęp do KW po działce :)wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS