wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Bielsko-Biała w OSM
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-08-27| Geodezja, GIS, Software

Sierpniowa aktualizacja C-Geo

W ramach aktualizacji z 23 sierpnia aplikacja geodezyjna C-Geo firmy Softline została wzbogacona o kilkanaście nowych funkcjonalności, w tym: automatyczne tworzenie relacji obiektów mapy zasadniczej z punktami wysokościowymi, nowy sposób odszukiwania działki przy wykorzystaniu usługi sieciowej ULDK czy obliczanie powierzchni obiektów przestrzennych – „powierzchni 3D”.


Sierpniowa aktualizacja C-Geo
Sierpniowa aktualizacja C-Geo
Jak piszą twórcy oprogramowania, relacje obiektów mapy zasadniczej dotyczą zarówno obiektów topograficznych (BDOT500) z punktami wysokościowymi sztucznymi, jak i obiektów GESUT z punktami o określonej wysokości GESUT. Większość, a właściwie wszystkie znane aplikacje do prowadzenia i aktualizacji baz danych BDOT500 czy GESUT wymagają od użytkownika „ręcznego” tworzenia takich relacji. W C-Geo przyjęto, że powinny być one generowane automatycznie na podstawie analiz przestrzennych z uwzględnieniem uwarunkowań określonych w rozporządzeniach, bez konieczności angażowania w ten proces operatora programu.

W większości przypadków tak budowana relacja nie budzi wątpliwości. Są jednak obiekty oparte na punktach wysokościowych, które mają wspólne krawędzie/punkty (np. krawężnik i chodnik lub jezdnia), albo przenikają się przestrzennie (np. przepust liniowy i rów powierzchniowy). W tych przypadkach poprawna jest relacja tylko jednego z tych obiektów z punktami wysokościowymi, mimo że punkty wysokościowe przestrzennie są powiązane z oboma obiektami. Od bieżącej aktualizacji również takie relacje C-Geo buduje automatycznie, wykorzystując hierarchię obiektów wynikającą z przepisów.

W czerwcowej aktualizacji C-Geo dodany został nowy pasek narzędziowy – „Usługi sieciowe” pozwalający łatwo wyświetlić w oknie mapy dane z usług krajowej integracji: ewidencji gruntów, uzbrojenia terenu, miejscowych planów zagospodarowania, punktów adresowych oraz osnowy. Jednocześnie w czerwcu br. GUGiK udostępnił kolejną usługę związaną z ULDK ułatwiającą odszukanie działki po podaniu obrębu i jej numeru (a nie całego identyfikatora, jak dotąd). Ta nowa usługa sieciowa została także wprowadzona do C-Geo w sierpniowej aktualizacji.

W tym celu udostępniony został słownik obrębów wbudowany w C-Geo, dzięki temu nie ma możliwości wprowadzenia błędnej nazwy obrębu. Po wybraniu obrębu i numeru działki, wysyłane jest zapytanie sieciowe i w odpowiedzi uzyskujemy informację o znalezionej lub znalezionych działkach z podaniem ich pełnego identyfikatora, powiatu, gminy i obrębu z bazy TERYT. Następnie można wczytać do mapy granice znalezionej działki, a do bazy danych związanej z tą geometrią zostanie zapisany pełny identyfikator odnalezionej działki. Funkcja ta zdecydowanie upraszcza odszukanie lokalizacji np. inwestycji, otoczenia pracy geodezyjnej, itd.

Kolejną nową, ale od dawna oczekiwaną funkcjonalnością jest mechanizm obliczania w locie powierzchni 3D (matematycznej i z uwzględnieniem redukcji odwzorowawczych) dla obiektów powierzchniowych opartych o punkty ze współrzędnymi XYH. Algorytm tego obliczenia bazuje na automatycznym generowaniu modelu TIN (siatki trójkątów) i jest wykorzystany w różnych funkcjach programu:

  • w oknie informacji o wybranym obiekcie (prawy klawisz myszki lub CTRL-I - Informacja),
  • w raporcie o obiekcie generowanym w edytorze obiektów (funkcja „Co drukować”),
  • w oknie bazy danych dla obiektów (funkcja obliczania powierzchni 3D),
  • w raporcie z właściwości warstw w Legendzie (statystyka warstw zawierająca np. liczbę obiektów, sumę ich długości, powierzchnie płaskie i przestrzenne).

Funkcja liczenia powierzchni 3D przydatna jest np. do określenia powierzchni zasiewu, koszenia, umocnień skarp itp.

Źródło: Softline Plus


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
może jeszcze dostęp do KW po działce :)

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt