Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-08-27 | Geodezja, GIS, Software

Sierpniowa aktualizacja C-Geo

W ramach aktualizacji z 23 sierpnia aplikacja geodezyjna C-Geo firmy Softline została wzbogacona o kilkanaście nowych funkcjonalności, w tym: automatyczne tworzenie relacji obiektów mapy zasadniczej z punktami wysokościowymi, nowy sposób odszukiwania działki przy wykorzystaniu usługi sieciowej ULDK czy obliczanie powierzchni obiektów przestrzennych – „powierzchni 3D”.


Ilustracja: Sierpniowa aktualizacja C-Geo
Ilustracja: Sierpniowa aktualizacja C-Geo
Jak piszą twórcy oprogramowania, relacje obiektów mapy zasadniczej dotyczą zarówno obiektów topograficznych (BDOT500) z punktami wysokościowymi sztucznymi, jak i obiektów GESUT z punktami o określonej wysokości GESUT. Większość, a właściwie wszystkie znane aplikacje do prowadzenia i aktualizacji baz danych BDOT500 czy GESUT wymagają od użytkownika „ręcznego” tworzenia takich relacji. W C-Geo przyjęto, że powinny być one generowane automatycznie na podstawie analiz przestrzennych z uwzględnieniem uwarunkowań określonych w rozporządzeniach, bez konieczności angażowania w ten proces operatora programu.

W większości przypadków tak budowana relacja nie budzi wątpliwości. Są jednak obiekty oparte na punktach wysokościowych, które mają wspólne krawędzie/punkty (np. krawężnik i chodnik lub jezdnia), albo przenikają się przestrzennie (np. przepust liniowy i rów powierzchniowy). W tych przypadkach poprawna jest relacja tylko jednego z tych obiektów z punktami wysokościowymi, mimo że punkty wysokościowe przestrzennie są powiązane z oboma obiektami. Od bieżącej aktualizacji również takie relacje C-Geo buduje automatycznie, wykorzystując hierarchię obiektów wynikającą z przepisów.

W czerwcowej aktualizacji C-Geo dodany został nowy pasek narzędziowy – „Usługi sieciowe” pozwalający łatwo wyświetlić w oknie mapy dane z usług krajowej integracji: ewidencji gruntów, uzbrojenia terenu, miejscowych planów zagospodarowania, punktów adresowych oraz osnowy. Jednocześnie w czerwcu br. GUGiK udostępnił kolejną usługę związaną z ULDK ułatwiającą odszukanie działki po podaniu obrębu i jej numeru (a nie całego identyfikatora, jak dotąd). Ta nowa usługa sieciowa została także wprowadzona do C-Geo w sierpniowej aktualizacji.

W tym celu udostępniony został słownik obrębów wbudowany w C-Geo, dzięki temu nie ma możliwości wprowadzenia błędnej nazwy obrębu. Po wybraniu obrębu i numeru działki, wysyłane jest zapytanie sieciowe i w odpowiedzi uzyskujemy informację o znalezionej lub znalezionych działkach z podaniem ich pełnego identyfikatora, powiatu, gminy i obrębu z bazy TERYT. Następnie można wczytać do mapy granice znalezionej działki, a do bazy danych związanej z tą geometrią zostanie zapisany pełny identyfikator odnalezionej działki. Funkcja ta zdecydowanie upraszcza odszukanie lokalizacji np. inwestycji, otoczenia pracy geodezyjnej, itd.

Kolejną nową, ale od dawna oczekiwaną funkcjonalnością jest mechanizm obliczania w locie powierzchni 3D (matematycznej i z uwzględnieniem redukcji odwzorowawczych) dla obiektów powierzchniowych opartych o punkty ze współrzędnymi XYH. Algorytm tego obliczenia bazuje na automatycznym generowaniu modelu TIN (siatki trójkątów) i jest wykorzystany w różnych funkcjach programu:

  • w oknie informacji o wybranym obiekcie (prawy klawisz myszki lub CTRL-I - Informacja),
  • w raporcie o obiekcie generowanym w edytorze obiektów (funkcja „Co drukować”),
  • w oknie bazy danych dla obiektów (funkcja obliczania powierzchni 3D),
  • w raporcie z właściwości warstw w Legendzie (statystyka warstw zawierająca np. liczbę obiektów, sumę ich długości, powierzchnie płaskie i przestrzenne).

Funkcja liczenia powierzchni 3D przydatna jest np. do określenia powierzchni zasiewu, koszenia, umocnień skarp itp.

Źródło: Softline Plus


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

może jeszcze dostęp do KW po działce :)
  
 2 



wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
dyskietkę komputerową zbudował w 1950 r. Yoshiro Nakamatsu (Nakamats) z Uniwersytetu Cesarskiego w Tokio?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki urodził się 26 listopada 1954 r. w Krakowie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1979 r. rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa, w którym w różnych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1973
Stany Zjednoczone rozpoczynają budowę "obronnego systemu nawigacji satelitarnej" (DNSS, później nazwanego Navstar GPS).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama