wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-26| Geodezja, Ludzie

Prof. Jan Kryński członkiem honorowym IUGG

W uznaniu wyjątkowych osiągnięć w zakresie badań naukowych i współpracy międzynarodowej przyznano prof. Janowi Stanisławowi Kryńskiemu – pierwszemu Polakowi – godność członka honorowego Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (International Union of Geodesy and Geophysics, IUGG). Uroczystośc miała miejsce 13 lipca podczas 27. Walnego Zgromadzenia IUGG w Montrealu w Kanadzie.


Prof. Jan Kryński członkiem honorowym IUGG <br />
fot. z archiwum Geoforum.pl
fot. z archiwum Geoforum.pl
IUGG jest pozarządową naukową organizacją utworzoną w 1919 roku ukierunkowaną na międzynarodową promocję i koordynację fizycznych, chemicznych i matematycznych badań naukowych związanych z Ziemią i przestrzenią kosmiczną.

Profesor Kryński jest kierownikiem Centrum Geodezji i Geodynamiki w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie, prowadzi działalność naukową w zakresie systemów odniesienia w astronomii i geodezji, geodynamiki, geodezji fizycznej, modelowania pola siły ciężkości, geodezji kosmicznej oraz globalnych systemów pozycjonowania.

Ukończył studia wyższe na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ze specjalnością geodezyjne pomiary podstawowe (1967). Studiował również na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk fizycznych otrzymał w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Analiza wybranych teorii ruchu sztucznych satelitów Ziemi w aspekcie zastosowań w geodezji” (1976). Prowadzone przez niego pionierskie badania teoretyczne nad możliwościami wykorzystania gradiometrii satelitarnej oraz techniki pomiaru satelity z satelity do modelowania pola siły ciężkości. zaowocowały serią publikacji naukowych uwieńczonych rozprawą habilitacyjną pt. „Possibilities of low-low satellite-to-satellite tracking for local geoid improvement”. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych otrzymał na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w 1979 roku. Tytuł profesora nauk technicznych Jan Kryński otrzymał w 2004 roku.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Listonosz A ktoś gdzieś widział te listy?

dobra zmiana To chyba podziekowanie as he listy komisji PAN nawolujace do likwidacji geodezji nail samodzielnej nauki w Polsce :)

nagroda? Jak dla faceta który likwidować dyscyplinę naukową geodezja i kartografia w Polsce to dość ciekawe wyróżnienie...

3 komentarze

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt