Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-18| GIS, Teledetekcja

Pleiades Neo: odliczanie do startu rozpoczęte

Znany jest już moment startu europejskiej misji Pleiades Neo promowanej jako najbardziej zaawansowana konstelacja wysokorozdzielczych satelitów teledetekcyjnych.


Pleiades Neo: odliczanie do startu rozpoczęte

Pleiades Neo jest przedsięwzięciem firmy Airbus będącym – jak wskazuje nazwa – kontynuacja misji dwóch satelitów Pleiades 1 wystrzelonych w 2011 i 2012 roku. Nowe przedsięwzięcie zaoferuje odbiorcom zobrazowań satelitarnych cztery unikatowe zalety. Pierwszą jest wysoka rozdzielczość danych, która w przypadku zdjęć panchromatycznych ma wynosić 30 cm. Dla porównania satelity Pleiades 1 oferują piksel 50 cm.

Druga zaleta to krótki czas rewizyty. Dzięki temu, że konstelacja Pleiades Neo docelowo będzie składać się z czterech aparatów, możliwie będzie zobrazowanie dowolnego zakątka naszej planety nawet dwa razy dziennie, a więc 5 razy częściej niż przypadku starszej generacji plejad. Każdego dnia satelity te będą w stanie wykonać zdjęcia nawet dla 2 mln km kw.

Trzecia zaleta to możliwość szybkiego dostarczenia danych na Ziemię. Umożliwi to zainstalowanie na satelitach Pleiades Neo specjalnych terminali do komunikacji laserowej, które będą wykorzystywać europejską Kosmiczną Autostradę Danych, znaną także pod nazwą European Data Relay System (EDRS). To przedsięwzięcie rozwijane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Airbusa i Europejskiej Agencji Kosmicznej pozwala przesyłać dane z kosmosu na Ziemię w czasie prawie rzeczywistym.

Wreszcie czwarta zaleta to integracja zobrazowań Pleiades Neo z internetową platformą Airbus OneAtlas. Dzięki oferowanym przez nią usługom możliwe będzie przeprowadzanie na bazie tych danych różnorodnych analiz przestrzennych „w chmurze” z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego.

Kiedy będzie można korzystać z tych wszystkich zalet? Jak poinformował w tym tygodniu Airbus, konstelacja będzie budowana w dwóch etapach. Start pierwszych dwóch satelitów ma nastąpić równo za rok, tj. w lipcu 2020 roku. Budowa i testy tych aparatów są już niemal zakończone, ponadto zakontraktowano ich wyniesienie w kosmos, za co odpowiedzialna będzie firma Arianespace. Kolejne dwa satelity znajdą się w kosmosie w 2022 roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS