wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-18| GIS, Teledetekcja

Pleiades Neo: odliczanie do startu rozpoczęte

Znany jest już moment startu europejskiej misji Pleiades Neo promowanej jako najbardziej zaawansowana konstelacja wysokorozdzielczych satelitów teledetekcyjnych.


Pleiades Neo: odliczanie do startu rozpoczęte

Pleiades Neo jest przedsięwzięciem firmy Airbus będącym – jak wskazuje nazwa – kontynuacja misji dwóch satelitów Pleiades 1 wystrzelonych w 2011 i 2012 roku. Nowe przedsięwzięcie zaoferuje odbiorcom zobrazowań satelitarnych cztery unikatowe zalety. Pierwszą jest wysoka rozdzielczość danych, która w przypadku zdjęć panchromatycznych ma wynosić 30 cm. Dla porównania satelity Pleiades 1 oferują piksel 50 cm.

Druga zaleta to krótki czas rewizyty. Dzięki temu, że konstelacja Pleiades Neo docelowo będzie składać się z czterech aparatów, możliwie będzie zobrazowanie dowolnego zakątka naszej planety nawet dwa razy dziennie, a więc 5 razy częściej niż przypadku starszej generacji plejad. Każdego dnia satelity te będą w stanie wykonać zdjęcia nawet dla 2 mln km kw.

Trzecia zaleta to możliwość szybkiego dostarczenia danych na Ziemię. Umożliwi to zainstalowanie na satelitach Pleiades Neo specjalnych terminali do komunikacji laserowej, które będą wykorzystywać europejską Kosmiczną Autostradę Danych, znaną także pod nazwą European Data Relay System (EDRS). To przedsięwzięcie rozwijane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Airbusa i Europejskiej Agencji Kosmicznej pozwala przesyłać dane z kosmosu na Ziemię w czasie prawie rzeczywistym.

Wreszcie czwarta zaleta to integracja zobrazowań Pleiades Neo z internetową platformą Airbus OneAtlas. Dzięki oferowanym przez nią usługom możliwe będzie przeprowadzanie na bazie tych danych różnorodnych analiz przestrzennych „w chmurze” z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego.

Kiedy będzie można korzystać z tych wszystkich zalet? Jak poinformował w tym tygodniu Airbus, konstelacja będzie budowana w dwóch etapach. Start pierwszych dwóch satelitów ma nastąpić równo za rok, tj. w lipcu 2020 roku. Budowa i testy tych aparatów są już niemal zakończone, ponadto zakontraktowano ich wyniesienie w kosmos, za co odpowiedzialna będzie firma Arianespace. Kolejne dwa satelity znajdą się w kosmosie w 2022 roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS