Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-06-24| Prawo

Minister Kwieciński do przeciwników zmian w Pgik: debatujmy o rozbieżnościach

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński odniósł się o listu otwartego 6 organizacji zawodowych, w którym te domagały się zaprzestania dalszych prac nad nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Minister Kwieciński do przeciwników zmian w Pgik: debatujmy o rozbieżnościach <br />
fot. Bartłomiej Kosiński (MIiR)
fot. Bartłomiej Kosiński (MIiR)

Przypomnijmy, że w pismo to było reakcją na wynik konsultacji tej nowelizacji. W ocenie PGK, GIG, SKP, LSG, PTG i OZZG w drugiej wersji projektu tej ustawy nie uwzględniono wielu uwag złożonych przez te organizacje, i to bez podania uzasadnienia lub z podaniem wątpliwych argumentów ich odrzucenia. Nowelizacji zarzucono także, że w proponowanym kształcie nie realizuje postawionego przed nią celu, jakim jest uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

Do argumentów tych szybko (bo już po 5 dniach) odniósł się adresat listu otwartego. Minister Jerzy Kwieciński podkreśla, że nowelizacja Pgik jest odpowiedzią na zgłaszane do tego resortu postulaty zarówno służby geodezyjnej, jak i wykonawców prac. Sam proces legislacyjny odbywa się zaś zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jeśli chodzi o zarzut nieuwzględnienia uwag, minister zauważa, że wiele ze zgłoszonych postulatów daleko wykraczało poza ramy nowelizacji, ściśle określone w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. „Propozycje te miały w głównej mierze charakter systemowy i jako takie powinny podlegać odrębnej i dedykowanej interwencji legislacyjnej, tak aby w kompleksowy i odpowiedzialny sposób przeprowadzić ewentualne reformy” – argumentuje Jerzy Kwieciński.

„Niemniej jednak, jeżeli w Państwa opinii, w toku powyższych uzgodnień nie zostały rozpatrzone istotne dla przedmiotowej nowelizacji propozycje, które mają poparcie wszystkich reprezentowanych przez Państwa organizacji albo przedstawione uzasadnienie ich nieuwzględnienia wydaje się Państwu niewystarczające, zwracam się z uprzejmą prośbą o ich wskazanie” – pisze minister. Proponuje też, by po przedstawieniu tych uwag zorganizować kolejną debatę, na której postulaty 6 organizacji zostaną poddane konsultacjom w gronie szerokiej reprezentacji środowiska geodezyjnego.

„Przychylam się do opinii Głównego Geodety Kraju, który dostrzegając potrzebę gruntownych zmian systemowych w geodezji, wskazuje, że przedmiotowa nowelizacja służy jedynie doprecyzowaniu i uporządkowaniu najbardziej palących kwestii w obecnych regulacjach i jest wstępem do dalszych prac nad kształtem i przyszłością geodezji i kartografii w Polsce” – kończy swój list Jerzy Kwieciński.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama