|2019-06-24|
Prawo
Minister Kwieciński do przeciwników zmian w Pgik: debatujmy o rozbieżnościach
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński odniósł się o listu otwartego 6 organizacji zawodowych, w którym te domagały się zaprzestania dalszych prac nad nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
fot. Bartłomiej Kosiński (MIiR)
|
|
|
|
|
|
Przypomnijmy, że w pismo to było reakcją na wynik konsultacji tej nowelizacji. W ocenie PGK, GIG, SKP, LSG, PTG i OZZG w drugiej wersji projektu tej ustawy nie uwzględniono wielu uwag złożonych przez te organizacje, i to bez podania uzasadnienia lub z podaniem wątpliwych argumentów ich odrzucenia. Nowelizacji zarzucono także, że w proponowanym kształcie nie realizuje postawionego przed nią celu, jakim jest uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego.
Do argumentów tych szybko (bo już po 5 dniach) odniósł się adresat listu otwartego. Minister Jerzy Kwieciński podkreśla, że nowelizacja Pgik jest odpowiedzią na zgłaszane do tego resortu postulaty zarówno służby geodezyjnej, jak i wykonawców prac. Sam proces legislacyjny odbywa się zaś zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jeśli chodzi o zarzut nieuwzględnienia uwag, minister zauważa, że wiele ze zgłoszonych postulatów daleko wykraczało poza ramy nowelizacji, ściśle określone w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. „Propozycje te miały w głównej mierze charakter systemowy i jako takie powinny podlegać odrębnej i dedykowanej interwencji legislacyjnej, tak aby w kompleksowy i odpowiedzialny sposób przeprowadzić ewentualne reformy” – argumentuje Jerzy Kwieciński.
„Niemniej jednak, jeżeli w Państwa opinii, w toku powyższych uzgodnień nie zostały rozpatrzone istotne dla przedmiotowej nowelizacji propozycje, które mają poparcie wszystkich reprezentowanych przez Państwa organizacji albo przedstawione uzasadnienie ich nieuwzględnienia wydaje się Państwu niewystarczające, zwracam się z uprzejmą prośbą o ich wskazanie” – pisze minister. Proponuje też, by po przedstawieniu tych uwag zorganizować kolejną debatę, na której postulaty 6 organizacji zostaną poddane konsultacjom w gronie szerokiej reprezentacji środowiska geodezyjnego.
„Przychylam się do opinii Głównego Geodety Kraju, który dostrzegając potrzebę gruntownych zmian systemowych w geodezji, wskazuje, że przedmiotowa nowelizacja służy jedynie doprecyzowaniu i uporządkowaniu najbardziej palących kwestii w obecnych regulacjach i jest wstępem do dalszych prac nad kształtem i przyszłością geodezji i kartografii w Polsce” – kończy swój list Jerzy Kwieciński.
JK
|