|2019-06-17|
Prawo
6 organizacji solidarnie przeciwko nowelizacji Pgik
Wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec dalszego procedowania zmian ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne w obecnie proponowanym kształcie – piszą w liście otwartym do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego PGK, GIG, SKP, LSG, PTG i OZZG.
„W naszej ocenie wprowadzenie proponowanych zmian nie spełnia podstawowego celu, jakim było uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, oraz nie eliminuje istniejących wadliwych i nieefektywnych procedur funkcjonowania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej” – czytamy w liście. W ocenie sygnatariuszy niektóre zmiany działają wręcz na niekorzyść prawidłowego rozwoju infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce.
W piśmie do ministra Kwiecińskiego poruszono również kwestię przebiegu konsultacji społecznych. „Nieuwzględnienie naszych uwag, bez podania uzasadnienia lub z podaniem wątpliwych argumentów ich odrzucenia, poddaje w wątpliwość sens opiniowania przez nasze organizacje aktów prawnych oraz budzi nasz sprzeciw” – czytamy.
W związku z tym, że – zdaniem sygnatariuszy listu – proponowana nowelizacja nie wnosi praktycznie żadnych pozytywnych zmian do Pgik, organizacje zawodowe wnioskują o skuteczne zablokowanie dalszych prac legislacyjnych. Jednocześnie podkreślają, że nie kwestionują samej konieczności zmiany tej ustawy, deklarując chęć udziału w merytorycznej dyskusji na ten temat.
List otwarty został wystosowany przez: Joannę Bac-Bronowicz (prezes Stowarzyszenia Kartografów Polskich), Krzysztofa Lichończaka (prezesa Geodezyjnej Izby Gospodarczej), Roberta Rachwała (prezesa Polskiej Geodezji Komercyjnej), Krzysztofa Szczepanika (pełnomocnika porozumienia Lokalnych Stowarzyszeń Geodezyjnych), Dorotę Pawłowską-Baszak (prezes Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego) oraz Sławomira Barasińskiego (przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów). Wśród sygnatariuszy nie ma natomiast Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Na jakim etapie jest nowelizacja?
Przypomnijmy, że projekt nowelizacji Pgik przeszedł już przez etap konsultacji społecznych. W ich trakcie zgłoszono do tego aktu kilkaset uwag. Bodaj największe kontrowersje wzbudziło wprowadzenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK dla wykonawców prac geodezyjnych (w tym ich wysokość) oraz wprowadzenie kar dla starostw za nieprzestrzeganie terminów weryfikacji prac. Po rozpatrzeniu uwag zdecydowano się m.in. znieść kary, natomiast proponowana forma ryczałtu pozostała bez zmian.
Jak wynika ze strony Rządowego Centrum Legislacji, obecnie nowelizacja jest na etapie rozpatrywania przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (była tematem posiedzenia z 14 czerwca). Nim trafi do Sejmu, musi jeszcze zostać przyjęta przez całą Radę Ministrów.
JK
|