Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-21| GNSS, Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Pomiary nawet głęboko pod wodą


Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu ze stanu Delaware, laboratorium NASA oraz chińskiego Uniwersytetu Oceanicznego opracowali metodę wykrywania podwodnych bardzo słonych wirów wodnych na podstawie danych satelitarnych. Występują one w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii na głębokości nawet większej niż 800 metrów.

Są to ciepłe wiry, będące źródłem powstawania prądów morskich. Nazwano je „Meddy”, jako połączenie wiru (ang. eddy) i Morza Śródziemnego (ang. Mediterrranean). Odgrywaja one istotną rolę przy przenoszeniu słonej wody z Morza Śródziemnego do Atlantyku. Typowy Meddy znajduje się na głębokości 600 metrów, ma 100 km średnicy i transportuje około 1 mln ton soli.
Naukowcy opracowali metodę wykrywania obecności wirów na podstawie interpretacji danych z czujników (m.in. spektromentów, altimetrów) zamontowanych na satelitach. Wykorzystywane są informacje dostarczane przez europejskie, amerykańskie i japońskie satelity. Na ich podstawie wyciągane są wnioski co do zasolenia oceanu. Obecnie prowadzone są podobne prace w rejonie Morza Wschodniochińskiego oraz Zapory Trzech Przełomów.

geodezja

Źródło: University of Delaware


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS