wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Kolebka Polski w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-18| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja

Pierwszy polski satelita teledetekcyjny już w kosmosie

Wczoraj (17 kwietnia) o godzinie 22:46 naszego czasu z amerykańskiej bazy Wallops z powodzeniem wystrzelono Światowida – skonstruowanego przez wrocławską firmę SatRevolution pierwszego polskiego satelitę obserwacyjnego.


Pierwszy polski satelita teledetekcyjny już w kosmosie <br />
fot. SatRevolution
fot. SatRevolution

Rakieta nośna Antares dostarczyła Światowida (wraz z innymi aparatami) na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Z jej pokładu zostanie następnie umieszczony na docelowej orbicie na wysokości 410 km. Jak wynika ze strony firmy SatRevolution, dzięki kamerze Sony Pregius IMX 250 CMOS satelita będzie wykonywać zobrazowania Ziemi w pikselem 4,7 metra. Światowid ma pracować na orbicie od 12 do 15 miesięcy. Później spali się w atmosferze.

Misja ma być podwaliną pod zbudowanie konstelacji nanosatelitów obserwacyjnych o nazwie ScopeSat. Plany firmy SatRevolution są bardzo ambitne i zakładają wystrzelenie do 2026 roku nawet tysiąca małych satelitów, które zapewniłyby czas rewizyty na poziomie raptem 30 minut. Konstelację ma wyróżniać także wysoka rozdzielczość dostarczanych zobrazowań, sięgająca nawet 50 cm.

Dodajmy, że razem ze Światowidem w kosmos trafił również inny polski satelita – KRAKsat. Został on zbudowany przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego głównym celem będzie zbadanie zachowania tzw. ferrofluidów w kosmosie, w tym możliwości wykorzystania tego typu substancji do sterowania satelitami.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt