wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-09| Geodezja, Sprzęt

Okulary HUD Topcona przyspieszają tyczenie

Podczas międzynarodowych targów budowlanych Bauma w Monachium firma Topcon zaprezentowała rozwiązanie typu wearables, które ma przyspieszyć tyczenie nawet o 80%.


Okulary HUD Topcona przyspieszają tyczenie

Bazuje ono na zaprezentowanym jeszcze w 2014 roku urządzeniu Topcon LN-100 Layout Navigator – jest to specyficzny model zmotoryzowanego tachimetru przeznaczony do intuicyjnego tyczenia na bazie wgranego modelu 3D.

Teraz producent wzbogacił to rozwiązanie o specjalne okulary, które wyświetlają informacje dotyczące tyczenia w trybie HUD (heads-up display). Wygodę użytkowania dodatkowo zwiększa obsługa z poziomu komend głosowych, dzięki którym operator może skupić całą swoją uwagę na tyczeniu. Jedną z funkcji tych okularów HUD jest także generowanie jeszcze w terenie raportów z postępów prac.

– To innowacyjne urządzenie pozwala realizować precyzyjne tyczenie przy użyciu prostych komend głosowych. Pozwala także robić zdjęcia i nagrywać filmy w celu dokumentowania postępów pracy. W porównaniu z tradycyjnymi metodami tyczenia rozwiązanie to pozwala zwiększyć produktywność nawet o 80% – mówi Ray Kerwin, dyrektor w firmie Topcon Positioning Group.

Okulary Topcon HUD dla LN-100

Źródło: Topcon, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mechooptycy też odeszli do lamusa i nikt już nawet o nich nie pamięta. Wraz z ewolucją technologii zmieniają się wymagania rynku. Na szczęście nigdzie w prawie nie ma przepisu, że jedynie geodeta ma prawo wciskać przycisk typu "DIST" na tachimetrze, więc uzurpowanie sobie przez branżę prawa do wyłączności na wszelkiego rodzaju tyczenia jest nadinterpretacją. Tyczymy tylko główne elementy konstrukcji o ile pamiętam, i to tylko na obiektach wymagających udzielenia pozwolenia na budowę. Dla młodszego pokolenia wyjaśnienie: mechooptyk to była osoba, która zatykała (obtykała) mchem szpary pomiędzy drewnianymi belkami tworzącymi konstrukcję dawnych chałup chłopskich.
 3 
odpowiedz zgłoś
nie wszystko dla geodetów Cieszy mnie rozwój technologii, nie wszystko co mierzone musi być realizowane przez geodetę. To rozwiązanie jak Topcon LN100 jest idealne dla firm budowlanych, które prosto i dość szybko mogą weryfikować plan, jakość wytyczeń, ewentualne niezgodności z projektem. Nie zawsze geodeta na budowie jest.... Sam geodeta, który tyczy naprawdę dużo doceni takie rozwiązanie,o ile działa sprawnie (np światło słoneczne). Sam niejednokrotnie słyszałem, geodeta dokonywał wyboru tachimetru na podstawie rozkładu leniwek, bo to przyspiesza tyczenie.......
 2 
odpowiedz zgłoś
Geodeci do lamusa Projektant przekaże wykonawcy model 3D i geodeta będzie już niepotrzebny
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS