Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-10-11| GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Imprezy

Tydzień Geodezyjny w Lipsku


Pod koniec września w Lipsku odbył się kolejny Tydzień Geodezyjny (Geodetische Woche Leipzig 2007). Dużo uwagi podczas tego spotkania poświęcono pomiarom grawimetrycznym.

Zaprezentowano m.in. wyniki badań grawimetrycznych obejmujących tereny podbiegunowe, głównie Antarktydę, a także północną część Morza Egejskiego na południowy zachód od cieśniny Bosfor, prowadzonych przez uniwersytety terchniczne w Stuttgarcie i Salonikach. Przedstawiono również opracowania obejmujące analizę wyników pomiarów satelitarnych GPS.
Autor niniejszego komunikatu przedstawił referat z innej dziedziny: „Verschiebungen in allen drei richtungen – Bestimmung der Bauwerkverschiebung mit Verwendung des Theodolits Typ non-prism total stations“, czyli „Przemieszczenia we wszystkich trzech kierunkach – wyznaczenie przemieszczeń budowli z wykorzystaniem teodolitu typu tachimetr bezlustrowy”.
Zastosowanie tego typu instrumentu pozwala na wyznaczenie przemieszczeń przestrzennych, a więc we wszystkich trzech kierunkach x, y i h jednocześnie. Jak przy każdym wyznaczeniu bezwzględnych przemieszczeń, wokół badanego obiektu zakładamy punkty odniesienia (stanowiska instrumentu), a na badanym obiekcie zaznaczamy punkty kontrolowane, których przemieszczenia określamy. W czasie okresowych pomiarów tak powstałej osnowy mierzymy boki, kierunki i kąty pionowe. Porównanie wyników kolejnych serii pomiarów pozwala na określenie, które punkty odniesienia w rozpatrywanym okresie zachowały stałość. Dopiero na ich podstawie wyznaczamy PRZEstrzenne przemieszczenia punktów kontrolowanych. Dla wykonania tych czynności opracowano system komputerowy PRZE.

Stanisław Lisiewicz


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama