wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-03-11| Geodezja, Prawo, Ludzie

OZZG żąda szczegółowej kontroli

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów wystosował dziś (11 marca) wystąpienie do Głównego Geodety Kraju z żądaniem przeprowadzenia szczegółowej kontroli Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego oraz Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Otwocku.


OZZG żąda szczegółowej kontroli

Przypomnijmy, że wystapienie to związane jest z opisywaną wcześniej sprawą geodetki, w obronie której OZZG m.in. w październiku ub.r. zorganizował protest przed siedzibą Starostwa w Otwocku.

Jak czytamy na stronie OZZG, kontrola miałaby się odbyć w zakresie legalności, rzetelności oraz celowości postępowania wymienionych organów. Zarząd OZZG wskazuje w swoim wystąpieniu także potrzebę skontrolowania przestrzegania zapisów ustawy o finansach publicznych w aspekcie marnotrawstwa środków publicznych na bezpodstawne kontrole i bezprawne działania generujące wyłącznie koszty zarówno materialne, jak i niematerialne polegające na pozbawieniu zaufania uczestników postępowania do władzy publicznej, która zamiast kierować się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania podmiotów, dopuszcza się działań niezgodnych z prawem w celu uprawdopodobnienia legalności innego organu w również bezprawnych działaniach nadużycia funkcji. Zdaniem OZZG nadużycie stanowiska służbowego spowodowało eliminację jednego przedsiębiorcy ze świadczenia usługi określonemu klientowi i zastąpienie go innym przedsiębiorcą zaprzyjaźnionym z urzędnikiem kierującym powiatowym ośrodkiem dokumentacji geodezyjnej.

W przypadku stwierdzenia naruszeń któregokolwiek ze wskazanych w swoim wystąpieniu przepisów Zarząd OZZG wnosi o podjęcie odpowiednich działań zmierzających do ukrócenia niegodziwych i haniebnych praktyk wskazanych organów, w tym również powiadomienia odpowiednich organów ścigania o tych działaniach w związku z art. 304 § 2 kodeksu postępowania karnego (stanowiącego o tym, że instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa; obowiązki te ciążą na kierownikach tych instytucji lub ich samodzielnych jednostek organizacyjnych).

– Jako związek zawodowy najlepiej zdajemy sobie sprawę z nadmiernej i niezasłużonej ochrony niektórych urzędników. W zasadzie ewenementem jest pociągniecie do odpowiedzialności materialnej czy karnej urzędnika, który nadużył swoich uprawnień. Jest regułą, że taki urzędnik jest chroniony przez swoich zwierzchników. Tak jest też w „otwockiej sprawie” – pisze dalej OZZG.

Z informacji na stronie OZZG dowiadujemy się również, że biorąc pod uwagę odpowiedź GUGiK z 5 lutego br., Zarząd Krajowy Związku 8 marca jednogłośnie zdecydował o dokonaniu zgłoszenia do Prokuratury Regionalnej w Warszawie powiadamiającego o możliwości popełnienia przez określone osoby reprezentujące organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej stopnia wojewódzkiego i powiatowego przestępstwa określonego w art. 231 kk na szkodę interesu publicznego i prywatnego.

Źródło: OZZG, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zanim rzucisz kamieniem... Dużo mocnych słów, mało konkretów. Nie wiem jak działa podgik w Otwocku, ale nie wiem też czy rzeczywiście ten wykonawca był do końcu w porządku. Może po prostu sknocił robotę? Czy ktokolwiek z was choć trochę bierze to pod uwagę?

do Aha Jak już GGK będzie kontrolował MWINGiK,to może dowiemy się ile to sygnałów ze strony wykonawców GGK i ten wingik otrzymał o tej patologi w Otwocku. A może jest tak, że wszystkim to było na rękę, zwłaszcza tym którzy teraz najwięcej krzyczą?

Oczywiście GGK już wygrał... Z URZĘDU ;-P. Widzę, że państwo z Warszafki usilnie pracują żeby skierować uwagę komentujących na wątki poboczne. Instytucje GGK, GUGIK czy WINGIK w kontekście omawianego zagadnienia na tą uwagę nie powinny zasługiwać, bo niby dlaczego. Niekompetencja, ignorancja, nieudolność czy brak odpowiedzialności to przecież te cechy ich działania z którymi powinniśmy się już od dawna oswoić i nie zwracać na nie uwagi. Ale po co ja to piszę... wszyscy wiedzą jak jest.

Aha Dzwonił do mnie klient z Otwocka, chciał podzielić działkę o dziwo spytał czym mam znajomości w starostwie w Otwocku bo mu się spieszy, nie pytal o cenę. Podziękowałem. O ironii to już obywatel spoza środowiska wie jak się załatwia cos w Otwocku a organy nadzoru milczą.

Kto wygra? Powinny chyba ruszyć zakłady bukmacherskie. PTG czy OZZG? Zdaje się dwa oblicza tej samej sprawy. Jakieś wybory mają? Skąd ta rywalizacja? Wie ktoś?

No ciekawe.. co odpisze GGK? Czy też dostaną wezwanie do uzupełnienia braków? Czekam z niecierpliwością na odpowiedź.

No I bardzo dobrze.

No proszę... nie skarga, nie wniosek a żądanie :-D. Tego to nawet KPA nie zna. Czyli tego pisma nie ma? Ciekawe ile dni GGK da na wybór innej nazwy dla tego pisma, i czy w ogóle da jeszcze jakąś szansę? Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.

8 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt