|2019-03-11|
Geodezja, Prawo, Ludzie
OZZG żąda szczegółowej kontroli
Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów wystosował dziś (11 marca) wystąpienie do Głównego Geodety Kraju z żądaniem przeprowadzenia szczegółowej kontroli Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego oraz Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Otwocku.
Przypomnijmy, że wystapienie to związane jest z opisywaną wcześniej sprawą geodetki, w obronie której OZZG m.in. w październiku ub.r. zorganizował protest przed siedzibą Starostwa w Otwocku.
Jak czytamy na stronie OZZG, kontrola miałaby się odbyć w zakresie legalności, rzetelności oraz celowości postępowania wymienionych organów. Zarząd OZZG wskazuje w swoim wystąpieniu także potrzebę skontrolowania przestrzegania zapisów ustawy o finansach publicznych w aspekcie marnotrawstwa środków publicznych na bezpodstawne kontrole i bezprawne działania generujące wyłącznie koszty zarówno materialne, jak i niematerialne polegające na pozbawieniu zaufania uczestników postępowania do władzy publicznej, która zamiast kierować się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania podmiotów, dopuszcza się działań niezgodnych z prawem w celu uprawdopodobnienia legalności innego organu w również bezprawnych działaniach nadużycia funkcji. Zdaniem OZZG nadużycie stanowiska służbowego spowodowało eliminację jednego przedsiębiorcy ze świadczenia usługi określonemu klientowi i zastąpienie go innym przedsiębiorcą zaprzyjaźnionym z urzędnikiem kierującym powiatowym ośrodkiem dokumentacji geodezyjnej.
W przypadku stwierdzenia naruszeń któregokolwiek ze wskazanych w swoim wystąpieniu przepisów Zarząd OZZG wnosi o podjęcie odpowiednich działań zmierzających do ukrócenia niegodziwych i haniebnych praktyk wskazanych organów, w tym również powiadomienia odpowiednich organów ścigania o tych działaniach w związku z art. 304 § 2 kodeksu postępowania karnego (stanowiącego o tym, że instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa; obowiązki te ciążą na kierownikach tych instytucji lub ich samodzielnych jednostek organizacyjnych).
– Jako związek zawodowy najlepiej zdajemy sobie sprawę z nadmiernej i niezasłużonej ochrony niektórych urzędników. W zasadzie ewenementem jest pociągniecie do odpowiedzialności materialnej czy karnej urzędnika, który nadużył swoich uprawnień. Jest regułą, że taki urzędnik jest chroniony przez swoich zwierzchników. Tak jest też w „otwockiej sprawie” – pisze dalej OZZG.
Z informacji na stronie OZZG dowiadujemy się również, że biorąc pod uwagę odpowiedź GUGiK z 5 lutego br., Zarząd Krajowy Związku 8 marca jednogłośnie zdecydował o dokonaniu zgłoszenia do Prokuratury Regionalnej w Warszawie powiadamiającego o możliwości popełnienia przez określone osoby reprezentujące organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej stopnia wojewódzkiego i powiatowego przestępstwa określonego w art. 231 kk na szkodę interesu publicznego i prywatnego.
Źródło: OZZG, AW
|