wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-27| Geodezja, GIS, Sprzęt

Trimble XR10 przenosi mieszaną rzeczywistość na budowę

Dzięki zaprezentowanemu właśnie przez Trimble’a specjalnemu kaskowi XR10 najnowsze gogle mieszanej rzeczywistości (MR) HoloLens 2 można bezpiecznie użytkować także na placu budowy.


Trimble XR10 przenosi mieszaną rzeczywistość na budowę

Premiera HoloLens 2, podobnie jak XR10, odbyła się w tym tygodniu na Światowym Kongresie Mobilnym w Barcelonie. Drugą generację gogli Microsoftu wyróżnia m.in. dwa razy większe pole widzenia oraz bardziej realistyczne wizualizacje – urządzenie wyświetla obrazy w rozdzielczości 2K na jedno oko.

Jak zauważa firma Trimble, jej kask XR10 jest pierwszą na świecie adaptacją tych gogli do specjalistycznych zastosowań. Stanowi bowiem certyfikowane rozwiązanie do bezpiecznej pracy na placu budowy. Dzięki niemu – przekonuje producent – modele 3D obiektów infrastrukturalnych stają się dostępne również dla pracowników z „pierwszej linii frontu”, zwiększając wydajność, produktywność i jakość prac budowlanych.

W zakresie MR spółka nie chce się jednak ograniczać wyłącznie do tego produktu i zapowiada również systematyczne rozwijanie usług i aplikacji pozwalających wykorzystywać mieszaną rzeczywistość w zastosowaniach inżynierskich, w szczególności interaktywną pracę z modelami 3D. Jeszcze w marcu ubiegłego roku firma zaprezentowała oprogramowanie Trimble Connect for HoloLens. Dzięki niemu modele 3D przygotowywane przez różne branże mogą być łączone i prezentowane bezpośrednio na terenie budowy w formie hologramów w skali 1:1.

Dodajmy, że w tym tygodniu własną aplikację inżynierską dla HoloLens 2 zaprezentowała również firma Bentley Systems. Jej program Synchro XR pozwala wizualizować w formie hologramów modele 4D infrastruktury, usprawniając planowanie prac budowlanych oraz monitorowanie ich postępów.

XR10 ma kosztować 4750 dolarów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mieszaną rzeczywistość to mam za każdym razem wychodząc z podgiku. Nikt tak nie zmiesza (zwłaszcza z błotem) jak nasza Służba Geodezyjna.
 6 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS