wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-25| Geodezja, GIS, Sprzęt, Software

Bentley pokaże modele 4D w goglach Holo Lens 2

Podczas rozpoczynającego się dziś (25 lutego) w Barcelonie Światowego Kongresu Mobilnego Microsoft zaprezentuje nową generację swoich gogli wirtualnej rzeczywistości. Równocześnie firma Bentley Systems pokaże oprogramowanie, które pozwoli wykorzystać to urządzenie w zastosowaniach inżynierskich.


Bentley pokaże modele 4D w goglach Holo Lens 2

Jak zapewnia Microsoft, nowa generacja gogli HoloLens oferuje m.in. blisko 2 razy większą powierzchnię okularów, a także bardziej realistyczną wizualizację hologramów oraz interakcję z nimi.

Z zalet tych będą mogli już wkrótce korzystać użytkownicy aplikacji Synchro XR przygotowanej we współpracy z Microsoftem przez firmę Bentley Systems. Pozwala ona wyświetlać w trybie mieszanej rzeczywistości modele 3D ładowane bezpośrednio ze wspólnego środowiska danych wspieranego przez chmurę Azure. Zresztą – jak podkreśla Bentley – Synchro XR oferuje więcej niż tylko 3D, bo pozwala prezentować zmiany modelu w czasie, np. planowane postępy prac budowlanych.

Producent podkreśla, że połączenie Holo Lens 2 oraz Synchro XR to nie tylko wizualizacja. Dzięki tym narzędziom grupa użytkowników może wspólnie wchodzić w interakcje z modelami za pomocą określonych gestów. Zdaniem Bentleya zapewnia to skuteczny i intuicyjny sposób planowania prac budowlanych oraz monitorowania ich postępów, a także identyfikowania ewentualnych problemów, jakie mogą zaistnieć na budowie.

– Połączenie HoloLens 2 oraz Synchro XR zapewnia zupełnie nowy sposób interakcji z „cyfrowymi bliźniakami” projektów infrastrukturalnych. Użytkownicy zyskują nową perspektywę projektowania, mogą także lepiej i głębiej zrozumieć harmonogram projektu. Zamiast używać ekranu 2D z myszką i klawiaturą, inżynier może chodzić dookoła modelu i wchodzić z nimi w interakcje. To świetny sposób, by weryfikować już wykonane roboty, a także by przygotować się do realizacji kolejnych zadań – wyjaśnia Noah Eckhouse, starszy wiceprezes w Bentley Systems.

– Obecnie stosujemy HoloLens 2 i Synchro XR w dużym projekcie muzealnym w Rotterdamie. Poważnym wyzwaniem stojącym dziś przed branżą budowlaną jest unikanie przeróbek na placu budowy. Stosując tę technologię, możemy intuicyjnie zaprezentować harmonogram prac. Pozwala to łatwo sprawdzić, czy postępują one zgodnie z planem, a także wychwycić ewentualne problemy powodujące opóźnienia – mówi Menno de Jonge, dyrektor ds. cyfrowego budownictwa w firmie Royal BAM Group.

Źródło: Bentley Systems, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS