wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 3
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-25| GIS, Mapy, Teledetekcja

Lepszy NMT w Geoportalu 3D

W Geoportalu 3D część modeli budynków można już przeglądać na podkładzie numerycznego modelu terenu w lepszej rozdzielczości.


Lepszy NMT w Geoportalu 3D <br />
Sanok w Geoportalu 3D
Sanok w Geoportalu 3D

Przypomnijmy, że gdy w połowie listopada ubiegłego roku uruchomiono Geoportal 3D, trójwymiarowe modele zabudowy były w nim wyświetlane na NMT z pikselem 100 m. Niska rozdzielczość powodowała, że niektóre budynki unosiły się nad terenem lub były w nim „zatopione”.

By rozwiązać ten problem, od teraz dla części kraju modele prezentowane są na podkładzie NMT w rozdzielczości 1 metra. Dotyczy to powiatów: krakowskiego, warszawskiego zachodniego, bieszczadzkiego, brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, przemyskiego, rzeszowskiego, sanockiego, leskiego oraz miasta Rzeszów.

Jak informuje GUGiK, dane te będą sukcesywnie udostępniane dla kolejnych powiatów.

O modelach 3D

Zarówno Geoportal 3D, jak i modele 3D budynków przygotowano w ramach projektu Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP), którego realizacja formalnie zakończyła się 15 listopada 2018 r. Modele opracowano w szczegółowości LoD 2 wg standardu CityGML na podstawie danych z lotniczego skanowania kraju oraz obrysów budynków pochodzących z bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k).

Początkowo zakładano, że dane te będą pokrywać cały kraj, jednak wskutek problemów z rozstrzyganiem przetargów ostatecznie powstały tylko dla 10 województw ze wschodniej części Polski (wszystkie można pobierać w plikach GML, ale nie wszystkie są jeszcze dostępne w Geoportalu 3D). Jak wynika z wielokrotnych zapewnień GUGiK-u, Urząd dąży do tego, by pozyskać środki nie tylko na wykonanie modeli 3D dla reszty kraju, ale także na systematyczną aktualizację tego opracowania.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
budynki unosiły się nad terenem, budynki zatopione, rozdzielczość nmt to dokładność, sprowadzenie budynków na wysokość podkładu. Brakuje mi już cierpliwości czytać https://www.youtube.com/watch?v=0Kq8yzH73ec

Sprowadzenie budynków na wysokość podkładu z dotychczasowego DTMT powinno zając góra tydzień. Tymczasem publikuje się szczegółowy DTM zajmujący kilkadziesiąt razy więcej miejsca na dysku. Czy można tam zrobić jakieś analizy na przeglądarce ? Nie. To jaki przepraszam jest sens takiego działania ? Nie mówiąc o tym że np na Cesium zajmie to mniej i sa dużo większe możliwości niż na tym geoportalu którego nawet używać się da.

2 komentarze





reklama
reklama





© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt