Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-25| GIS, Mapy, Teledetekcja

Lepszy NMT w Geoportalu 3D

W Geoportalu 3D część modeli budynków można już przeglądać na podkładzie numerycznego modelu terenu w lepszej rozdzielczości.


Lepszy NMT w Geoportalu 3D <br />
Sanok w Geoportalu 3D
Sanok w Geoportalu 3D

Przypomnijmy, że gdy w połowie listopada ubiegłego roku uruchomiono Geoportal 3D, trójwymiarowe modele zabudowy były w nim wyświetlane na NMT z pikselem 100 m. Niska rozdzielczość powodowała, że niektóre budynki unosiły się nad terenem lub były w nim „zatopione”.

By rozwiązać ten problem, od teraz dla części kraju modele prezentowane są na podkładzie NMT w rozdzielczości 1 metra. Dotyczy to powiatów: krakowskiego, warszawskiego zachodniego, bieszczadzkiego, brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, przemyskiego, rzeszowskiego, sanockiego, leskiego oraz miasta Rzeszów.

Jak informuje GUGiK, dane te będą sukcesywnie udostępniane dla kolejnych powiatów.

O modelach 3D

Zarówno Geoportal 3D, jak i modele 3D budynków przygotowano w ramach projektu Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP), którego realizacja formalnie zakończyła się 15 listopada 2018 r. Modele opracowano w szczegółowości LoD 2 wg standardu CityGML na podstawie danych z lotniczego skanowania kraju oraz obrysów budynków pochodzących z bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k).

Początkowo zakładano, że dane te będą pokrywać cały kraj, jednak wskutek problemów z rozstrzyganiem przetargów ostatecznie powstały tylko dla 10 województw ze wschodniej części Polski (wszystkie można pobierać w plikach GML, ale nie wszystkie są jeszcze dostępne w Geoportalu 3D). Jak wynika z wielokrotnych zapewnień GUGiK-u, Urząd dąży do tego, by pozyskać środki nie tylko na wykonanie modeli 3D dla reszty kraju, ale także na systematyczną aktualizację tego opracowania.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS