wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wielodrożność a Galileo
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-12| Geodezja, Prawo

Projekt nowelizacji prawa budowlanego i planistycznego na finiszu

W zeszłym tygodniu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju podsumowano pracę zespołu doradczego przygotowującego reformę procesu inwestycyjno-budowlanego oraz systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Kiedy poznamy efekty jego obrad?


Projekt nowelizacji prawa budowlanego i planistycznego na finiszu

Przypomnijmy, że zespół rozpoczął pracę w maju ubiegłego roku, a w sierpniu do jego składu dołączył główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. Najważniejszym zadaniem tego gremium jest wsparcie ministra inwestycji i rozwoju w zakresie opracowania reformy procesu inwestycyjno-budowlanego w sposób szczególny obejmującej zmianę ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawo budowlane.

„To był wytężony czas wielu burzliwych dyskusji oraz ścierania się różnych koncepcji. Tym niemniej wszystkim nam przyświecała jedna, ta sama idea, czyli przeprowadzenie skutecznej i niezwykle potrzebnej zmiany w przepisach dwóch wymienionych ustaw” – podsumowuje prace zespołu wiceminister Artur Soboń.

Podczas trwających w Poznaniu targów Budma wiceminister zapowiedział, że projekt nowych przepisów zostanie upubliczniony pod koniec marca. W jakim zakresie nowelizacja wpłynie na przepisy geodezyjne, tego jeszcze nie wiemy. Organizacje geodezyjne zrzeszone w Apelu 45 zgodnie wnioskowały natomiast, by w projekcie tym dopisać geodetę do listy formalnych uczestników procesu budowlanego. Zaproponowały nawet konkretne przepisy w tym zakresie.

Na razie resort ujawnia jedynie ogólny kierunek zmian dotyczących kwestii planistycznych. Projektowane przepisy mają silniej powiązać planowanie przestrzenne z planowaniem społeczno-gospodarczym. Propozycje przygotowane przez zespół ekspertów MIiR zakładają ustalenie przeznaczenia terenu oraz zasad zagospodarowania przestrzeni w następujących aktach prawa miejscowego:
• planie przeznaczenia – sporządzanym obowiązkowo dla całego obszaru gminy;
• planie zabudowy – sporządzanym dla terenu określonego w planie przeznaczenia jako podstawa wydawania zgody budowlanej;
• normatywie urbanistycznym – zawierającym warunki wiążące dla terenów przewidzianych pod zabudowę, ale nieobjętych planem zabudowy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt