Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-31| Teledetekcja

Ogrom eksplozji Krakatau okiem satelity

Satelitarne zobrazowania radarowe pomogły dokładnie zbadać skutki niedawanego wybuchu indonezyjskiego wulkanu Krakatau.


Ogrom eksplozji Krakatau okiem satelity <br />
Krakatau okiem europejskiego satelity radarowego Sentinel-1 (fot. Copernicus/Fb)
Krakatau okiem europejskiego satelity radarowego Sentinel-1 (fot. Copernicus/Fb)

Przypomnijmy, że wulkan eksplodował 22 grudnia, przyczyniając się do powstania niszczycielskiej fali tsunami, która zabiła około 400 osób. Ogromne ilości pyłu wydobywające się z tego krateru, a także zwykłe zachmurzenie wciąż uniemożliwiają zbadanie skutków tej eksplozji przy użyciu zobrazowań optycznych. Z pomocą przyszły więc satelity radarowe, które mogą obrazować zarówno w nocy, jak i przy zachmurzeniu.

Analizując dane z aparatów Sentinel-1 oraz TerraSAR-X, naukowcy z indonezyjskiego Centrum Wulkanologii i Zagrożeń Geologicznych (PVMBG) wyliczyli, że stożek Anak Krakatau (Dziecko Krakatau – jedna z czterech wysp istniejących w miejscu wyspy Krakatau zniszczonej eksplozją z 1883 roku) obniżył się aż o 228 metrów. Przed wybuchem wznosił się 338 metrów ponad poziomem Cieśniny Sundajskiej, a teraz jest to tylko 110 metrów.

Ponadto wg kalkulacji naukowców z PVMBG eksplozja przemieściła aż 150-170 mln metrów sześciennych materiału skalnego, pozostawiając na miejscu raptem 70 mln m sześc.

Ogromne skutki wybuchu widać zresztą gołym okiem na zobrazowaniach radarowych z satelity ALOS-2 udostępnionych przez japońską agencję JAXA.

Krakatau przed i po wybuchu z 22 grudnia 2018 roku okiem satelity Alos-2 (fot. JAXA)

Krakatau przed i po wybuchu z 22 grudnia 2018 roku okiem satelity Alos-2 (fot. JAXA)

Na marginesie warto dodać, że przy ogromnej ilości pyłów wyrzuconych do atmosfery przez ten wulkan nawet satelity radarowe mogą mieć problemy ze skutecznym obrazowaniem powierzchni stożka. Potwierdzają to zdjęcia opublikowane dziś na stronie europejskiego systemu Copernicus.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS