Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-13| Geodezja, Prawo

NSA znów wypowiedział się o klauzulowaniu

„Już nie ma żadnych wątpliwości. Opłaty za urzędowe klauzulowanie dokumentów geodezyjnych pobierane były bezprawnie” – komentuje niedawny wyrok NSA Polskie Towarzystwo Geodezyjne.


NSA znów wypowiedział się o klauzulowaniu

Mowa o wyroku z 18 października br. (sygn. akt I OSK 669/17), w którym sąd przeanalizował wyrok WSA w Lublinie z 29 września 2016 r. oraz poprzedzającą ją decyzję starosty biłgorajskiego w przedmiocie ustalenia opłaty za uwierzytelnienie mapy do celów projektowych.

Jest to już kolejne orzeczenie NSA, w którym sąd uznał, że w porządku prawnym obowiązującym do 1 lipca 2015 roku nie było podstaw do pobierania opłat za klauzulowanie dokumentów geodezyjnych oraz że powinno być to realizowane automatycznie. Tymczasem GUGiK oraz niektórzy starostowie utrzymywali, że procedura ta jest realizowana na wniosek geodety oraz dopiero po uiszczeniu stosownej opłaty.

NSA orzekał w tego typu sprawach już przynajmniej 6 razy. W pierwszych dwóch (z 28 sierpnia 2015 r. oraz 17 marca 2016 r.) sąd uznał, że opatrzenie dokumentów geodezyjnych stosownymi klauzulami może odbywać się wyłącznie na wniosek oraz po uiszczeniu stosownej opłaty. Jednak w kolejnych (z 12 stycznia, 13 września i 21 listopada 2017 r. oraz 18 października br.) skład sędziowski był przeciwnego zdania.

Komentarz PTG: skończmy z tym bezprawiem

„Wobec tak jednoznacznego stanowiska sądów administracyjnych mamy pełne prawo twierdzić, że łamana jest jedna z podstawowych zasad Konstytucji opisana w art. 7a mówiąca o tym, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa” – komentuje wyrok NSA Polskie Towarzystwo Geodezyjne. Organizacja nazywa wprost opłaty za klauzulowanie „haraczem, nie mającym nic wspólnego z legalnym działaniem Państwa”.

PTG zwraca uwagę, że choć ten i inne wyroki odnoszą się do przepisów obowiązujących przed 1 lipca 2015 r., gdy w życie weszła stosowna nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, to problem jest dalej aktualny. Potwierdza to opinia kancelarii prof. Marka Chmaja sporządzona na zlecenie PTG. Stwierdzono w niej m.in., że „treść przepisu art. 12b ust. 5 Pgik w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2015 roku nie generuje kompetencji organów prowadzących postępowania administracyjne ani sądów do żądania od strony złożenia uwierzytelnionego dokumentu”.

„Wobec powszechnego zmuszania do składania wniosków o uwierzytelnienie apelujemy o odstąpienie od tych praktyk, w szczególności o honorowanie możliwości przekazywania zamawiającym sporządzonych dokumentów geodezyjnych bez urzędowych klauzul” – czytamy dalej w stanowisku PTG. Organizacja zapowiada ponadto podjęcie szerszych działań, które mają doprowadzić do zwrotu nienależnie pobranych opłat wraz z odsetkami.

Stosowna nowelizacja Pgik w drodze

Jak już pisaliśmy pod koniec listopada, główny geodeta kraju poinformował, że szykowana właśnie przez rząd nowelizacji Pgik zlikwiduje odpłatne uwierzytelnianie, wykreślając art. 40b ust. 1 pkt 3. W konsekwencji opatrywanie dokumentów stosownymi klauzulami będzie się odbywało z urzędu, w ramach opłaty ryczałtowej (ryczałty to kolejna nowość w tej ustawie). Na razie nie wiadomo jednak, kiedy zostanie przedstawiony gotowy projekt nowelizacji, ani tym bardziej kiedy mogłaby ona wejść w życie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS