Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-12-10| Geodezja, GIS, Instytucje, Kataster

Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów szybko rośnie

Pod koniec ubiegłego tygodnia liczba samorządów włączonych do sieciowej usługi Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów (KIEG) wzrosła do 370.


Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów szybko rośnie <br />
Aktualny zasięg KIEG
Aktualny zasięg KIEG

Przypomnijmy, że gdy usługa ruszała w lipcu 2017 r., gromadziła dane z 208 powiatów/miast na prawach powiatu. Bariera 300 została przekroczona w połowie grudnia 2017 r. Zasięg usługi zaczął szybko rosnąć w ostatnich dwóch tygodniach – jeszcze pod koniec listopada br. w serwisie tym dostępne były dane z 340 samorządów – od tego czasu przybywają zatem średnio ponad 2 powiaty dziennie.

Tym samym dziś już 97% samorządów udostępnia swoje dane ewidencyjne za pośrednictwem tego WMS-a. Jak już pisaliśmy wcześniej, zamierzeniem głównego geodety kraju jest to, aby do końca 2018 r. w KIEG były dostępne usługi WMS ze wszystkich powiatów.

Odrębnym problemem jest dostosowanie powiatowych WMS-ów do wytycznych GUGiK opublikowanych we wrześniu br. Oprócz zagadnień czysto informatycznych definiują one takie kwestie jak: kolorystyka mapy, nazwy warstw czy zakres udostępnianych danych atrybutowych. Jak wynika z raportu opublikowanego w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA, wg stanu na koniec listopada mniej niż połowa powiatów dostosowała swoje usługi do tego standardu (wyłączając wymóg publikacji numerów ksiąg wieczystych).

By przyspieszyć budowę KIEG, GUGiK zaoferował samorządom dwa typy wsparcia. Po pierwsze, mogą one liczyć na refundację kosztów udostępnienia WMS-a, niezależnie od firmy, która wykona to zlecenie. Drugą formą pomocy jest postawienie WMS-a przez GUGiK, z wykorzystaniem jego infrastruktury. Wówczas jedynym obowiązkiem powiatu będzie cykliczne dostarczanie danych EGiB – czy to w formacie SWDE, czy GML.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama