Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-30| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Co powiaty sądzą o zmianach w Pgik?

Przedstawiciele starostw obecni na naradzie z głównym geodetą kraju (Warszawa, 28-29 listopada) generalnie popierają proponowane zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym, choć niektóre zapisy budzą wśród nich kontrowersje.


Co powiaty sądzą o zmianach w Pgik?

Najwięcej emocji wzbudziło określenie 7-dniowego terminu weryfikacji prac geodezyjnych (obecnie ma być to realizowane „niezwłocznie”). Część samorządowców podnosi, że przy obecnych skromnych kadrach nie są w stanie przeprowadzić weryfikacji tak szybko. Inni podkreślają, że wprawdzie w większości przypadków termin ten będzie realny, to nie da się go dotrzymać przy bardzo dużych pracach, np. związanych z decyzjami ZRID. Padają zatem propozycje, by albo utrzymać termin „niezwłocznie”, albo go wydłużyć np. do 30 dni (tego typu terminy funkcjonują w Prawie budowlanym – argumentował jeden z samorządowców).

Podczas dyskusji nie brakowało także propozycji, by w przepisach znacznie ograniczyć zakres weryfikacji, np. do kontroli danych pod względem topologii oraz możliwości zasilenia nimi powiatowych baz danych. W ocenie części zgromadzonych należałoby również wprowadzić do Pgik zapisy, które określałyby, że to wykonawca geodezyjny ponosi odpowiedzialność za dane przekazane do zasobu. W odpowiedzi na te propozycje główny geodeta kraju podkreślił, że jest otwarty na różne postulaty, choć powrotu do terminu „niezwłocznie” absolutnie nie przewiduje.

W trakcie dyskusji podnoszono również problem tego, że wykonawcy geodezyjni coraz częściej nie przekazują wyników prac geodezyjnych do PZGiK. W związku z tym likwidacja uwierzytelniania może nie być dobrym pomysłem. Główny geodeta kraju zauważył jednak, że problem jest znacznie szerszy i dotyczy nie tylko mechanizmu uwierzytelniania, ale styku przepisów geodezyjnych i budowlanych. Sprawy te są zaś przedmiotem obrad specjalnego zespołu powołanego w maju przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Samorządowcy z rezerwą pochodzą także do propozycji likwidacji obowiązku zgłaszania tyczenia budynków lub sieci uzbrojenia terenu. W ocenie niektórych jest to „wylewanie dziecka z kąpielą”, bo może to skomplikować procedury podatkowe czy budowlane.

Obawy budzi także wprowadzenie obowiązku zadeklarowania terminu zakończenia pracy geodezyjnej nie dłuższego niż rok (z opcją przedłużenia o kolejny rok). Nie brak głosów, że spowoduje to masowe niekończenie prac i wprowadzi spore zamieszanie w funkcjonowaniu ośrodków. Padały więc propozycje, by wprowadzić jakieś sankcje dla geodetów, gdy nie zakończą pracy w deklarowanym terminie. Zastępca GGK Karol Koss sceptycznie odniósł się jednak do tej propozycji. W jego ocenie większość wykonawców będzie motywować do zakończenia pracy w terminie to, że w przeciwnym razie nie będą w stanie zrealizować zlecenia dla swojego klienta (oddanie do PZGiK wyników pracy po upłynięciu tego terminu będzie bowiem niemożliwe).

Narada Powiatowej Służby Geodezyjnej i Kartograficznej 2018 - Wiesław Potrapeluk

Emocje budziło nie tylko to, co proponuje GGK, ale także to, czego w tych propozycjach zabrakło. W dyskusji niektórzy samorządowcy postulowali wprowadzenie zmian w zakresie finansowania zadań geodezyjnych realizowanych przez powiaty. Uzasadniano to przede wszystkim niewielkimi rządowymi dotacjami oraz rosnącymi wydatkami na ten cel. Waldemar Izdebski nie pozostawiał jednak złudzeń: taka zmiana nie jest dziś planowana. W jego ocenie powiaty powinny przede wszystkim starać się zdobywać środki z funduszy unijnych. Rzucił również luźną propozycję, że łatwym sposobem na wzbogacenie powiatowej geodezji byłoby podniesienie cen za wypisy i wyrysy z EGiB. W praktyce wprowadzenie takiej zmiany byłoby jednak bardzo niepopularne politycznie – stwierdził GGK.

Podczas dyskusji padały także propozycje, by ograniczyć zakres danych gromadzonych w powiatowym zasobie geodezyjnym. Wówczas – argumentują samorządowcy – powiaty mogłyby skupić się na jakości EGiB. Waldemar Izdebski stwierdził, że dostrzega ten problem i w miarę możliwości będzie starał się go rozwiązywać. Wykluczył jednak znaczne ograniczenie zawartości mapy zasadniczej, bo w jego ocenie opracowanie to jest bardzo pożyteczne.

W podsumowaniu narady Waldemar Izdebski podkreślił, że projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego wciąż nabiera kształtu. Propozycje regulacji przedstawione na tym spotkaniu mogą więc ulec zmianie. Zachęcił także samorządowców do aktywnego udziału w konsultacjach publicznych nad tą nowelizacją – nie tylko do zgłaszania uwag, ale także do chwalenia tych propozycji, które w ocenie powiatów są słuszne.

Narada Powiatowej Służby Geodezyjnej i Kartograficznej 2018

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS