Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-11-13| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Gdańsk publikuje nowe zdjęcia ukośne

Gdański ratusz opublikował w internecie już drugi zestaw lotniczych zdjęć ukośnych. Pozwalają one w unikatowy sposób śledzić zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w tym mieście.


Gdańsk publikuje nowe zdjęcia ukośne

Po raz pierwszy tego typu dane zostały udostępnione w 2016 roku, razem z modelem 3D oraz archiwalnymi zdjęciami lotniczymi. Opublikowane właśnie materiały zostały pozyskane wiosną tego roku. Zdjęcia wykonano z pułapu około 1100 metrów. Równocześnie z ich pozyskiwaniem wykonano również lotnicze skanowanie laserowe, model 3D oraz ortofotomapę miasta. Umowę na dostarczenie tych danych o wartości blisko 600 tys. zł podpisano z firmą MGGP Aero z Tarnowa.

Dzięki temu, że teraz Gdańsk posiada już dwa zestawy lotniczych zdjęć ukośnych, można było udostępnić nową ciekawą funkcję – porównywanie zobrazowań z dwóch okresów. Dotychczas podobne narzędzie dostępne było w serwisie Retromapy, który pozwalał porównywać obraz Gdańska na pionowych zdjęciach z czterech okresów: z 2008, 2014, 2016 i 2018 roku.

Jak zachwala lotnicze zdjęcia ukośne Urząd Miasta Gdańska, dane te mają mnóstwo różnorodnych zastosowań. Turysta może odbyć wirtualną wycieczkę po mieście, a mieszkaniec – sprawdzić, jak zmienia się Gdańsk bądź wykorzystać je do przygotowania dokumentacji swojego projektu do budżetu partycypacyjnego. Zdjęcia ukośne są szeroko wykorzystywane również przez miejscowych urzędników. Na przykład w Biurze Rozwoju Gdańska przydają się podczas wykonywania inwentaryzacji zagospodarowania terenu czy tworzenia wizualizacji planowanych zmian na tle rzeczywistego otoczenia. Są również pomocne w pracy urzędników i specjalistów ze spółek i jednostek miejskich. Gdańskie Wody wykorzystują je m.in. w trakcie prac służących podniesieniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta, a Gdański Zarząd Dróg i Zieleni – podczas sporządzania analiz zagospodarowania przestrzennego, ukształtowania terenu, weryfikacji lokalizacji nieruchomości czy tworzenia wizualizacji.

Jak zapowiada gdański ratusz, jeszcze w tym miesiącu w internecie powinien zostać opublikowany również nowy model 3D miasta.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama