wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-09-25| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

IGiK na 45. Sympozjum Biblistów Polskich


W dniach 18-20 września 2007 roku odbyło się 45. Sympozjum Biblistów Polskich połączone z IV Walnym Zgromadzeniem Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Zorganizowano je w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

W seminarium uczestniczyło 165 osób reprezentujących różne ośrodki akademickie oraz wyższe seminaria duchowne. W obradach udział wzięło 3 biskupów: arcybiskup prof. Henryk Muszyński – metropolita gnieźnieński, biskup pelpliński prof. Jan Bernard Szlaga oraz biskup toruński dr Andrzej Suski, a także rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. Ryszard Rumianek. Tematyka referatów obejmowała głownie problematykę egzegezy biblijnej oraz metody historyczno-krytycznej w badaniach biblijnych u progu XXI wieku. Poza 5 sesjami plenarnymi obrady odbywały się w czterech grupach roboczych. Tematyka jednej z nich dotyczyła problemów geografii i kartografii biblijnej. Jej obrady prowadził ks. dr Stanisław Jankowski, który omówił rolę i coraz większe znaczenie geografii i kartografii biblijnej we współczesnych badaniach nad Pismem Świętym. Na tej sesji przedstawiciele Instytutu Geodezji i Kartografii zaprezentowali referat dotyczący założeń i zakresu projektu badawczego dotyczącego koncepcji systemu informacji czasowo-przestrzennej o wydarzeniach biblijnych. Natomiast ks. dr Stanisław Jankowski przedstawił swój nowy podręcznik „Geografia Biblijna” wydany przez oficynę wydawniczą „Adam” w Warszawie.
Obrady Sympozjum prowadził ks. prof. Waldemar Chrostowski, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, utworzonego 6 grudnia 2003 roku. Obecnie Stowarzyszenie liczy 225 członków, w tym 32 z tytułem naukowym profesora, 34 ze stopniem doktora habilitowanego oraz 128 ze stopniem naukowym doktora. Organizuje coroczne sympozja naukowe oraz wydaje zeszyty naukowe.
Uczestnicy spotkania mieli także okazję do zapoznania się ze zbiorami Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, w którym przechowywany jest m.in. jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga wydanej w latach 1452-1455. Z wydrukowanych w tym czasie 180 egzemplarzy do chwili zachowało się obecnej jedynie 48. Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”, z okazji 550-lecia ukazania się Biblii Gutenberga wydało 198 wspaniale wykonanych egzemplarzy faksymile tego „najbielszego z białych kruków”.

Adam Linsenbarth


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do xxx23 tu sie zgodze :) ale po co i dlaczego za publiczne pieniadze, wszak to jednostka budzetowa...
odpowiedz zgłoś
Do Bogusa Bogus jak zwykle nie masz racji, zaangażowanie się IGiK w ten projekt ma swoje niezaprzeczalne plusy... można to porównać do tego jakie plusy wynikają z tego, że rząd nie tyka się gospodarki...
odpowiedz zgłoś
temat Rzecz dotyczy GISu o tematyce biblijnej, więc tak jak każdy inny temat dla SIP jet OK. Dlaczego może być GIS np. o bagnach, a o wydarzeniach biblijnych już nie (czyżby np. bagna były przedmiotem działalności statutowej IGiK). Proponuję więcej optymizmu, a tak naprawdę to i tak po owocach będziemy osądzać, więc po prostu... poczekajmy.
odpowiedz zgłoś
do ESEL dziura w calym??? marnowanie pieniedzy na projekt badawczy ktory jest wogole nie zwiazany w dzialalnoscia statutowa instytucji to dziura w calym? podejrzewam ze NIK bylby innego zdania...
odpowiedz zgłoś
jak to Polacy szukają dziury w całym A cóż to Ci ogusu przeszkadza wyżej wymieniany program badawczy. Zamiast się czepiać naucz się w wolnych chwilach pisać po polsku.
odpowiedz zgłoś
??? czy badania Biblii mozna zaliczyc do jakis zadan statutowych Instytutu Godezji i Kartografii? jakos mi sie widzi ze nie...
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS