Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-29| GIS, Mapy, Software

QGIS 3.4 jeszcze bardziej w 3D

QGIS, czyli najpopularniejsza otwarta i darmowa desktopowa aplikacja GIS, dostępna jest już w wersji 3.4 Madeira. Nowe wydanie – jak zwykle – oferuje wiele nowych funkcji i narzędzi.


QGIS 3.4 jeszcze bardziej w 3D

Warto podkreślić, że wersja 3.4 jest pierwszym tzw. wydaniem długoterminowym (LTR – Long Term Release) bazującym na platformie QGIS 3.x. Przypomnijmy, że wydania LTR zalecane są dla użytkowników potrzebujących stabilności i niezmienności oprogramowania. Jak komentują twórcy aplikacji, to ogromy krok na przód w rozwoju tego otwartego projektu.

Począwszy od wersji 3.0 w QGIS stawiany jest coraz większy nacisk na wizualizację danych przestrzennych w trzech wymiarach. W wydaniu 3.4 proces ten jest kontynuowany. Oprogramowanie wyróżnia m.in. możliwość przygotowywania wydruków na podstawie scen 3D. Pozwala to łatwo tworzyć trójwymiarowe wizualizacje w wysokiej rozdzielczości. W wersji 3.4 dodano ponadto możliwość generowania krótkich animacji widoku 3D czy wizualizacji linii 3D.

W wersji QGIS 3.2 „Bonn” wprowadzono testowe wsparcie dla danych typu mesh (czyli zapisanych w nieregularnej siatce). W wydaniu 3.4 obsługa tych danych została znacznie udoskonalona. Oprogramowanie pozwala otwierać modele mesh w kolejnych formatach (GRIB, XMDF, Netcdf), oferuje również narzędzia do ich wizualizacji.

QGIS 3.4: funkcja identyfikacji danych w warstwie mesh

QGIS 3.4: funkcja identyfikacji danych w warstwie mesh

Zmian w QGIS 3.4 jest znacznie więcej. Można tu wspomnieć chociażby o: nowych wyrażeniach oraz o ich automatycznym podpowiadaniu, wsparciu dla usług sieciowych w standardzie WMTS 1.0.0, możliwości definiowania precyzji położenia węzłów dla każdej warstwy, kontrolowaniu topologii w trakcie edycji, funkcji zamiany pikseli rastra na punkty lub poligony, a także o usprawnieniu istniejących algorytmów. Z pełną listą zmian można się zapoznać na stronie projektu.

Warto także zawrócić uwagę na postępy w tłumaczeniu interfejsu QGIS-a na język polski. Jak podaje Polska Grupa Użytkowników QGIS, w wersji 3.2 udało się przetłumaczyć 73,6% tekstów na nasz język, a w wydaniu 3.4 jest to już 94,1%.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS