|2018-06-25|
Geodezja, GIS, Mapy, Software
Premiera QGIS 3.2 Bonn
Najpopularniejsze otwarte oprogramowanie GIS-owe, czyli QGIS, dostępne jest już w wersji 3.2. Wprawdzie w programie nie ma rewolucyjnych zmian, za to wzbogacono go o dziesiątki przydatnych narzędzi i poprawek.
W aplikacji znajdziemy np. nowe funkcje do: interaktywnego wygładzania obiektów (w tym algorytm Visvalingam, który – jak zapewniają autorzy – powinien bardziej zadowolić kartografów), segmentacji krzywych, generowania ekwidystant zwanych potocznie buforami (w tym w kształcie klina, tworzonych na podstawie zadanego kąta), reklasyfikacji rastra czy tworzenia histogramów strefowych.
Jak w każdej nowej wersji, do QGIS-a dodano ponadto dodatkowe wyrażenia. W wydaniu 3.2 udoskonalono również narzędzie do ich tworzenia.
Zaprezentowana w wersji 3.0 przeglądarka 3D doczekała się udoskonaleń, dzięki którym powinna jeszcze lepiej wyświetlać trójwymiarowe obiekty (fot.). Program wzbogacono ponadto o narzędzie pozwalające importować zdjęcia z geotagami.
QGIS mógł dotychczas otwierać warstwy rastrowe i wektorowe. Istotną nowością w wersji 3.2 jest wsparcie również dla warstw typu mesh. QGIS obsługuje kilka tego typu formatów, choć twórcy aplikacji zastrzegają, że funkcja ta ma na razie charakter testowy i zostanie lepiej rozwinięta w następnej wersji, czyli 3.4.
QGIS 3.2 pozwala otwierać pliki z danymi wektorowymi i rastrowymi z lokalizacji HTTP(S), FTP czy z chmury. Ponadto w oprogramowaniu jako domyślny format zapisu projektu wprowadzono QGZ – ułatwia on dołączanie do projektu plików SVG i GeoPackage, a także skryptów, skali barwnych czy wtyczek. Najnowsza wersja umożliwia również określenie szczegółowych metadanych dotyczących projektu.
To tylko wycinek nowości w QGIS 3.2. Z pełną listą nowych funkcji można zapoznać się na stronie projektu.
JK
|