|2018-10-26|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo, Instytucje
Branża UAV też chce współtworzyć przepisy fotogrametryczne
Polska Izba Systemów Bezzałogowych zwróciła się do GUGiK-u o uwzględnienie ich przedstawicieli w powołanym w lipcu br. Zespole do realizacji zadań związanych z rozwojem baz zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu.
Przypomnijmy, że celem prac tego gremium jest przygotowanie nowych standardów i wytycznych produkcji opracowań fotogrametrycznych. Mają one być odpowiedzią na postępujący rozwój technologiczny oraz potrzeby użytkowników.
W piśmie, do którego dotarła redakcja Geoforum.pl, czytamy, że „obecnie firmy zrzeszone w naszej izbie i nie tylko wykonują na potrzeby rynku geodezyjnego kartometryczne ortofotomapy wykorzystywane m.in. do: modernizacji ewidencji gruntów i budynków, opracowania map do celów projektowych dla infrastruktury liniowej i innych opracowań projektowych”. Jak jednak zwraca uwagę PISB, obecny skład zespołu bazuje na firmach wykorzystujących samoloty załogowe. Tymczasem w planowanej nowelizacji przepisów powinny znaleźć się również zapisy dotyczące jakości i sposobu wykonania opracowań przy użyciu dronów, które wykonywane przez profesjonalne firmy nie odbiegają jakością od opracowań tradycyjnych.
„Budzi naszą obawę to, że nie zostaną zniesione obecne bariery prawne w wyniku pracy zespołu w aktualnym stanie” – pisze do GUGiK-u prezes zarządu Izby Dariusz Werschner. Proponuje jednocześnie, by do składu zespołu włączyć dwóch przedstawicieli branży UAV – Mariusza Naumienkę z firmy IWING oraz dr inż. Monikę Badurską z Akademii Górniczo-Hutniczej.
Choć pismo zostało wystosowane jeszcze w sierpniu, to skład zespołu nie uległ zmianie.
JK
|