Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-10-26| Geodezja, Mapy, Prawo

Co zmienić w przepisach o uprawnieniach zawodowych?

Do projektu nowelizacji rozporządzenia ws. uprawnień zawodowych w geodezji i kartografii zgłoszono kilkadziesiąt uwag. Dotyczą one zarówno przygotowania do postępowania kwalifikacyjnego, jak i przebiegu samego egzaminu.


Co zmienić w przepisach o uprawnieniach zawodowych?

Bez egzaminu wciąż tylko w teorii

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy na Geoforum.pl, obecnie obowiązujące przepisy są tak zagmatwane, że w praktyce uniemożliwiają zdobycie uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 w trybie bez egzaminu, który to tryb wprowadziła obowiązująca od 2014 r. tzw. deregulacja Gowina. Spora część absolwentów nie jest bowiem w stanie przedstawić wymaganych przez rozporządzenie dokumentów. Absolwenci starszych roczników często nie mogą przedłożyć dokumentu efektów kształcenia, gdyż uczelnie ich im nie wydają. Jeszcze większy problem powstaje, gdy program ich studiów nie odpowiada dokładnie wymogom rozporządzenia. § 17 ust. 4 tego aktu teoretycznie dopuszcza możliwość podniesienia swoich kwalifikacji w ramach studiów podyplomowych. Jednak dalsze brzmienie rozporządzenia nie pozwala przedstawić dokumentów ze studiów podyplomowych jako spełniających wymagania dotyczące wykształcenia.

Rozwiązaniem tego problemu ma być zaproponowany w nowelizacji rozporządzenia zapis § 17 ust. 7, który zakłada, że źródłem informacji stanowiących podstawę do weryfikacji programu kształcenia mogą być także „inne dokumenty…”. W toku konsultacji zgłoszono jednak kilka opinii, że treść tego przepisu jest zbyt ogólna i nie zmieni sytuacji absolwentów niemogących zdobyć uprawnień w trybie bez egzaminu. „W większości przypadków nie będzie to możliwe do zrealizowania ponieważ uczelnia nie ma obowiązku wydawania takich dokumentów (ani posiadania informacji o przedmiotach, które kiedyś prowadziła) i właściwie wszystko zależy tutaj od jej dobrej woli (nie mówiąc już o tym, że uczelnia może przecież już nie istnieć). Powstaje taki paradoks, według którego powinniśmy właściwie skończyć studia jeszcze raz, aby uzyskać odpowiednie dokumenty” – czytamy w jednej z opinii. Padają też propozycje, by wprowadzić dodatkowy zapis przewidujący możliwość przedstawienia dokumentów potwierdzających ukończenie studiów podyplomowych.

Dokumentowanie praktyki zawodowej

Opolski WINGiK zwraca uwagę na brak zasadności odstąpienia od obowiązku potwierdzania odbycia praktyki u osoby posiadającej uprawnienia zawodowe, pod kierunkiem której prace były wykonywane. „Posiadane doświadczenie wskazuje, że problem nie tkwi w odmowie złożenia podpisu przez geodetę uprawnionego, lecz w fakcie, że młodzi ludzie nie odbywają rzeczywistych praktyk pod okiem geodetów uprawnionych. Absolwenci zakładają własne firmy, w których nie ma rzeczywistego kierownika wykonywanych prac. Dokumenty wchodzące w skład operatu technicznego (czasami tylko niektóre) są jedynie opieczętowywane przez geodetów uprawnionych. Zatem młodzi ludzie nie nabywają doświadczenia zawodowego, bowiem realizują prace geodezyjne bez odpowiedniego nadzoru. Tak realizowane prace i sporządzana dokumentacja przyczyniają się do pogorszenia stanu państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Wprowadzony przepis legalizowałby istniejące nieprawidłowości” – czytamy w uwagach WINGiK-a.

W toku weryfikacji zapisów zawartych w dzienniku praktyki zawodowej komisja kwalifikacyjne może zwrócić się do ODGiK-u o dokumenty potwierdzające wykonanie danej pracy geodezyjnej. Jeden z członków komisji postuluje, by w nowelizacji wprowadzić obowiązek udostępniania takich materiałów przez starostę, bowiem obecnie jest z tym problem.

Przebieg egzaminu

W toku konsultacji padły propozycje, by uniemożliwić korzystanie podczas egzaminu pisemnego z wydruków aktów prawnych. Postulat taki przedstawiło Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Geodezyjne. Jak uzasadnia PTG, na żadnym egzaminie państwowym nie można korzystać z przyniesionych przez siebie materiałów. Do rozważenia jest natomiast możliwość skorzystania przez kandydata z przygotowanego przez komisję np. vademecum. Z kolei wielkopolski WINGiK postuluje, by możliwość korzystania z treści aktów prawnych dotyczyła jedynie części szczegółowej. Proponuje ponadto, by poprzedzająca ją część ogólna składała się z pytań jednokrotnego wyboru (obecnie więcej niż jedna odpowiedzieć może być prawidłowa).

Padają również propozycje, by doprecyzować liczbę pytań, jakie na egzaminie ustnym może otrzymać zdający. Według opolskiego WINGiK-a wystarczą 3, a Geodezyjna Izba Gospodarcza sugeruje by było ich od 3 do 5 – w zależności od tego, jak zdający wypadł na egzaminie pisemnym. Podlaski WINGiK postuluje z kolei, by czas trwania pisemnego egzaminu szczegółowego wydłużyć z 1 do 1,5 godziny.

Resort finansów o finansach

Autorzy nowelizacji tłumaczą, że wprowadzone w tych przepisach zmiany sprawią, że wpływy z tytułu opłat za postępowania kwalifikacyjne mają całkowicie pokrywać koszty nadawania uprawnień. Ministerstwo Finansów wątpi jednak w osiągnięcie tego celu, biorąc pod uwagę, że nowelizacja z jednej strony zakłada obniżenie opłat za postępowanie, a z drugiej strony podniesienie współczynnika regulującego wynagrodzenie członków komisji.

Z pełną treścią uwag można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama